*W materiale skalnym ziemskiego satelity brakuje lotnych związków chemicznych, które mogły zawierać wodę. * Do takich wniosków z najnowszych badań doszli naukowcy współpracujący z NASA. Udowadniają oni, że skład chemiczny tych skał jest prawie identyczny z ziemskimi. Na tej podstawie postawiono tezę, że woda, która kiedyś znajdowała się na Księżycu, musiała wyparować.
O tym, że na Księżycu była woda, naukowcy wiedzieli już od dawna. Jednak teoria o tym, że wyparowana woda trafiła na Ziemię - to zupełna nowość. Robin Canup z Uniwersytetu w Kolorado, twierdzi, że do tego niezwykłego przemieszczenia lotnych materiałów doszło w początkowej fazie formowania się naszej planety.
*Dlaczego Księżyc stracił swoje zapasy wody? *Według Canup miliony lat temu zderzył się z ogromną protoplanetą zwaną Theia. Zderzenie zachwiało stabilnością jądra Księżyca. Woda wraz z innymi związkami chemicznymi wyparowała z ziemskiego satelity i utworzyła wokół niego gazowy pierścień, podobny do tego, który otacza Saturna.
Zanim jądro Księżyca się ustabilizowało, materiał za sprawą ziemskiej grawitacji trafił na naszą planetę. Jak twierdzi Canup, nie oznacza to, że Księżyc przestał absorbować lotne materiały znajdujące się w naszej galaktyce. Jednak z nieznanych powodów nie było możliwe przywrócenie chemicznego składu skał Księżyca, już po stabilizacji jego jądra i grawitacji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.