1,5 mln Polaków zawitało do lombardów. Powód? Wybuch pandemii

4

W ostatnim roku wielu Polaków straciło pracę. Jednym z nowych sposobów na zdobycie pieniędzy okazały się wizyty w lombardach. Z analizy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że aż 1,5 mln Polaków skorzystało z tych usług.

1,5 mln Polaków zawitało do lombardów. Powód? Wybuch pandemii
Polacy przyciśnięci do muru sytuacją covidową poszli do lombardów (PAP, Tytus Żmijewski)

Utrata pracy zmusiła Polaków ku zwrotowi w stronę lombardów. Jak wynika z raportu ZPP "Rynek lombardów w Polsce - nieprawidłowości, ochrona konsumentów, ryzyko systemowe", aż 1,5 mln mieszkańców kraju skorzystało z pożyczek lombardowych czasie pandemii.

W raporcie zebrano opinie Polaków. 65 proc. z badanych zaznaczało, że wizyta w lombardzie spowodowana jest utratą pracy. Z kolei dwóch na pięciu pytanych przyznało, że nie otrzymali wcześniej pomocy finansowej z banku lub firmy pożyczkowej.

Zobacz także: Mięso drożeje. "Cena skupu drobiu jest wyższa nawet o 70 proc."

Lombardy oblegane w trakcie pandemii

Obostrzenia, które pojawiały się w czasie minionego roku, nie obejmowały lombardów. Dlatego miejsca można było odwiedzać bez ograniczeń.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy pożyczki lombardowe pod zastaw stały się niemal tak samo popularne jak kredyty konsumenckie z legalnych firm pożyczkowych - czytamy w raporcie.

Money.pl już w styczniu pisało o kolejkach, które ustawiają się przed polskimi lombardami. Pracownicy punktów przyznawali wprost, że pandemia po prostu pomogła rozkręcić ich biznesy.

Z lombardu do kieszeni

Według analizy ZPP, lombardy "spowszechniały" Polakom. Wizyta w punkcie nie jest już traktowana jako akt desperacji albo ostatnia deska ratunku.

W okresie utraty zarobków lub dużej niepewności zatrudnienia stały się one wygodną i szybką formą pozyskania gotówki bez zobowiązań - mówiła prof. Dominika Maison, cytowana w poniedziałkowym komunikacie ZPP.
Autor: NKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić