1800 zł za zatrudnienie emeryta. Kto dostanie pieniądze?

6

Rząd skupia się obecnie na tym, by zachęcić osoby w wieku emerytalnym do kontynuacji pracy. W tym celu zaprezentowany został nowy pomysł, w ramach którego zaproponowano wsparcie finansowe. Przeznaczone jest ono jednak nie bezpośrednio dla seniorów, ale dla firm, które zdecydują się na ich zatrudnienie.

1800 zł za zatrudnienie emeryta. Kto dostanie pieniądze?
Dofinansowanie dla firm, które zatrudnią seniora, przysługiwałoby przez 24 miesiące (unsplash)

Dodatek dla firm za zatrudnienie seniora

Z wtorkowego "Faktu" dowiadujemy się, że w rządzie obecnie toczą się prace nad projektem ustawy, która ma na celu zwiększyć aktywizację zawodową Polaków. Ustawa ta miałaby zakładać m.in. dofinansowanie do zatrudnienia osób bezrobotnych, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie otrzymały jeszcze świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Firma, która zdecyduje się na zatrudnienie seniora, będzie mogła wówczas liczyć na dofinansowanie w wysokości do 50 proc. najniższej pensji. Warto przypomnieć, że od 1 stycznia minimalna krajowa ma wynieść 3450 zł, od lipca już 3600 zł. Wobec tego, firma za zatrudnienie seniora mogłaby dostać nawet 1800 zł miesięcznie. 

Dofinansowanie dla firm, które zatrudnią seniora, przysługiwałoby przez 24 miesiące. Projekt wspomnianej ustawy zakładać ma dodatkowo, że po upływie okresu wypłaty dofinansowania, firma musiałaby zatrudniać seniora jeszcze przez kolejnych 12 miesięcy - czytamy w "Fakcie". 

Specjalny dodatek za pracę zdalną

Oprócz dofinansowania dla firm, które zatrudnią seniorów, rząd pracuje także nad dodatkami dla firm, które stworzą miejsca pracy zdalnej. W projekcie ustawy znalazło się 7 tys. zł dodatku dla firmy oraz 900 zł za zatrudnienie rodzica na pół etatu. Jednym z kryteriów przyznania dodatku ma jednak być wymóg pozostawania w związku małżeńskim. Projekt tej ustawy trafił do konsultacji społecznych. 

Zobacz także: PiS walczy o elektorat. Prof. Sowiński: "Emeryci są zdyscyplinowanymi wyborcami"
Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić