Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

2 tys. zł od państwa? Tak, ale są warunki

52
Podziel się:

Spłacanie kredytów mieszkaniowych stanowi dla Polaków coraz większe wyzwanie. W związku z tym warto wziąć pod uwagę, że istnieje coś takiego, jak Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. O co dokładnie chodzi?

2 tys. zł od państwa? Tak, ale są warunki
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, simpson33)

Niestety, raty kredytów nie przestają rosnąć. W związku z tym Polacy łapią się za głowy. Nie wiedzą, skąd wziąć pieniądze na życie i regulowanie rat.

Jeżeli ktoś ma na barkach kredyt i znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji, może liczyć na wsparcie. Chodzi o możliwość skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pomoc z Banku Gospodarstwa Krajowego wynosi maksymalnie 2 tys. zł miesięcznie i może być udzielana maksymalnie przez trzy lata.

Kiedy można liczyć na takie wsparcie? "Fakt" wyjaśnia, że jest ono przydzielane wtedy, gdy wystąpi jedna z następujących przesłanek:

  • status bezrobotnego;
  • rata wyższa niż połowa miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego;
  • miesięczny dochód, pomniejszony o koszty kredytu, nieprzekraczający 1,2 tys. zł/osoba (gospodarstwo wieloosobowe) lub 1552 zł/gospodarstwo jednoosobowe.

To wsparcie oczywiście trzeba zwrócić. "Pomoc oddaje się przez 12 lat. W 144 równych ratach po 500 zł/mc. A jeśli owe 100 rat będziemy płacić terminowo, to reszta będzie umorzona. To 22 tys. zł do przodu" - zaznacza na Twitterze ekonomista Rafał Mundry.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Kto nie ma szans na pomoc?

Z tego rozwiązania na pewno nie skorzystają osoby, które straciły pracę z własnej winy. Na wsparcie liczyć nie mogą również ci, którym umowa kredytu mieszkaniowego została wypowiedziana przed złożeniem wniosku o pomoc lub pożyczkę na spłatę zadłużenia.

"Fakt" spostrzega, że wsparcie nie zostanie przyznane także wtedy, gdy "w dniu złożenia wniosku kredytodawca jest właścicielem innego mieszkania lub domu, lub był nim w ciągu ostatniego pół roku".

Zobacz także: Oburzenie po krytyce Macrona przez Morawieckiego. "Czy to jest polski interes?"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
Bieda
8 miesięcy temu
Ludzie mają to do siebie że wieżą w to co im wcisną. Nikt bezrobotnym nic nieda.😂🤣 Każdy kredyt hipoteczny musi być ubezpieczony od utraty pracy z reguły na wypłatę rat przez 24 miesiące.Ubezpieczenie jednorazowe na cały okres spłaty . Więc na nic wasza łaska bezrobotnemu. Dać to rozumiem jak ktoś umorzył by mi cześci kredytu. A dawać to dajemy my kredytobiorcy gdy 20% wpłaty to spłata a 80% to odsetki to jest już rozbój u lichwiarza jest taniej.I to z tego macie socjal,uchodźcy wszystko za darmo a prezesi banków milionowe wynagrodzenie. Więc nie piszcie bzdur że coś za nas płacicie i że mamy coś za darmo a że ludzie krzyczą, płaczą,wyzywają to logiczne gdy się ich okrada.
Kiedy to się ...
8 miesięcy temu
Dlaczego, ci którzy ciężko pracują w swoim fachu i dostają za to pożądne wynagrodzenie, muszą teraz ponieść karę. Muszą płacić wysokie podatki, drogie kredyty, drogie utrzymanie i nie mogą liczyć na pomoc. Chcecie puścić ich z torbami.
Beta
8 miesięcy temu
A kiedy pomoc dla tych co na to wszystko zapie...
Leszek
8 miesięcy temu
Biorąc mały czy duży kredyt zawsze jest to ryzyko. Ale jak ktoś chce modnie wyglądać przed innymi jeździć w modne kierunki i nie liczy się z tym że nagle może coś się zmienić to samo prosi się o kłopoty. Po jakimś czasie kredyt można nadplacac można na tym zyskać sporo, zależy od warunków.zobowiazanie pieniężne to wyrzeczenia. Dla bezrobotnych kolejny kredyt, dobre.Tak czytam to trudno uwierzyć komu oni te kredyty rozdawali na lewo i prawo chyba.
Erol
8 miesięcy temu
Zacisnąć cztery litery i płacić zrezygnować z wyjazdów weekendowych i wakacji i wystawnego towarzyskiego życia nie może być tak że państwo czyli my będziemy robić zrzutki na czyjeś dlugi
Alojz
8 miesięcy temu
Kredyty są dla bogatych a był taki moment przez zanizone stopy procentowe największa bieda zdobyła zdolność kredytową narobili długów i teraz płacz choc wszyscy ostrzegali nie może być tak że partie chcące dostać się do koryta władzy chca z naszych podatków odgrywać rolę dobrych wujkow i płacić za ludzi bez rozumu i odpowiedzialności
Ada
8 miesięcy temu
Jak ktoś brał kredyt to chyba zdaje sobie sprawę że go musi oddac dlaczego teraz panstwo ma mu pomóc w spłacie ludzie nic to panstwo nie robi tylko rozdaje opamiętajcie się dlaczego ten co całe życie uczciwie pracuje ma cierpieć za głupote drugiego nabiera kredytów a teraz płacz
Real
8 miesięcy temu
W Polsce PiSu najlepiej być biedakiem albo moc placone pod stołem i nie wykazywać dochodów to wtedy załapujesz się na wszystkie kącze granty ten co zapier.. to go kroją podatkami i polskim nieładem
Dno dna szamb...
8 miesięcy temu
pisuarskie patałachy, jastrzębie syfu, kiły i mogiły. Żaden najeźdźca i okupant nie podzielił Polaków jak kaczor dyktator i jego pacynki, wraz z solidaruchami. Zawsze jako naród Polski byliśmy razem, pojawił się tchórz nad tchórzami kaczorzyna dyktatorzyna i naród Polski podzielony. Wszystko co było dobre, zniszczone. szambowóz tv jedzie przez kraj i rozlewa śmierdzącą gnojowicę i dzieli naród.
Babcia
8 miesięcy temu
po co podnosić stopy procentowe jak teraz wszyscy złożymy sie na dopłaty do kredytów . czy w tym państwie jest jeszcze choć parę rozsądnych i mądrych ludzi czy same imbecyle.
Kike
8 miesięcy temu
Nie dobrze
Diki
8 miesięcy temu
Spójżcie Morawitz jak że być ma dostatek przecież to icek
Lech
8 miesięcy temu
Zydki i tak wam życie ustawią bo rządzą.bez osobistych wycieczek.
Jankiel
8 miesięcy temu
Ta niby dopłatą spowoduje że nigdy tego kredytu nie spłaca i pewnie o to chodzi geszefciarzom
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić