o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

500+ to za mało? Polacy chcieliby więcej [BADANIE]

154
Podziel się

Program "Rodzina 500+" ma wspierać finansowo polskie rodziny. Funkcjonuje nieprzerwanie od jego wprowadzenia 1 kwietnia 2016 roku. Zapytaliśmy Polaków, jak z perspektywy czasu oceniają tę inicjatywę i jakich zmian w niej oczekują.

500+ to za mało? Polacy chcieliby więcej [BADANIE]
Program 500+ ma już prawie pięć lat. Pytamy Polaków, co o nim sądzą. (Getty Images)
bEDAkZmd

Program 500+ od początku funkcjonowania budzi duże emocje. Niektórzy obawiają się jego długofalowych skutków dla polskiej gospodarki. Jak jednak wynika z naszego badania, wielu Polaków jest zadowolonych z tego, jak funkcjonuje program.

Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone w programie "Rodzina 500+"? Postanowiliśmy sprawdzić, co o programie socjalnym Prawa i Sprawiedliwości myślą Polacy.

bEDAkZmf

500+. Wyborcy PiS są za, wyborcy KO przeciw

W badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna dla o2 aż 58 proc. ankietowanych stwierdziło, że pozytywnie ocenia program "Rodzina 500+". O negatywnej ocenie mówi 30 proc. pytanych.

Najlepiej 500+ oceniają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. W tej grupie popiera go aż 87 proc. badanych. Dużo gorzej zapatrują się na to osoby głosujące na Koalicję Obywatelską. Przeważająca ich część (51 proc.) ocenia program "Rodzina 500+" negatywnie. Pozytywną ocenę programowi wystawia jedynie 36 proc. przebadanych wyborców KO.

bEDAkZml

Dosyć podzielone są także głosy wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni. W tej grupie 56 proc. ankietowanych popiera program 500+, a 40 proc. uważa, że nie jest on dobrym rozwiązaniem.

Program "Rodzina 500+". Jakich zmian oczekują Polacy?

Postanowiliśmy sprawdzić również, jakie modyfikacje powinny zostać wprowadzone w 500+. Najwięcej, bo ponad dwie piąte badanych odpowiedziało, że należy wprowadzić progi dochodowe i wypłacać pieniądze tylko rodzinom mniej zamożnym.

bEDAkZmm

Blisko jedna piąta badanych chciałaby jednak utrzymania programu "Rodzina 500+" w obecnym kształcie. 18 proc. ankietowanych uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zlikwidowanie programu. Tyle samo osób jest jednocześnie za zwiększeniem kwoty wypłacanej rodzinie na jedno dziecko.

500 zł to za mało?

Zapytaliśmy też badanych, o ile powinna zostać zwiększona kwota na każde dziecko w ramach programu 500+. Najwięcej respondentów (30 proc.) odpowiedziało, że o 200 zł. Nieco mniej (26 proc.), że o 500 zł. Również 26 proc. odparło, że o 100 zł.

bEDAkZmn

Nota metodologiczna:

Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1078 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

bEDAkZmo

Termin realizacji: 12 – 15 marca 2021 roku.

Obejrzyj także: Były wicepremier o wieku emerytalnym i 500 plus. "To nie może się dobrze skończyć"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDAkZmG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(154)
🤑 Kasia
6 miesięcy temu
2500+ BEZ PADATKU DLA KAŻDEGO SZCZĘŚLIWEJ DROGI JUŻ CZAS KOLEGO
Anka
6 miesięcy temu
Ja kilka lat nie pracowałam wychowywałam dwoje dzieci, mąż kierowca.Możliwość pójścia do pracy zerowa wiecie dlaczego nie że jej nie było nie miał mi kto zostać z dziećmi na 8h mimo że mieszkam w jednym domu z teściową. Jej słowa obcych dzieci pilnować nie będę! Nie zapomnijcie że są takie sytuacje w innych domach bądź jakieś choroby. A dzieci są takie same.
Obl
6 miesięcy temu
Teraz myślenie po 5 latach , już za późno..
bEDAkZmH
Jacxcjd3
6 miesięcy temu
W każdym cywilizacyjnym kraju przyznawane są pieniądze na dzieci. Koniec i kropka.
Nowy
6 miesięcy temu
Fajnie ale dla czego mają za to płacić ciężko pracujący ludzie
robocop56
6 miesięcy temu
Od kiedy to ci antypolscy polityczni bandyci obojentnie czy z pis czy po czy innej bandy ! Zwracaja uwage na to co ludzie chca ?!
Aga
6 miesięcy temu
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Magda
6 miesięcy temu
Znam taką która samotnie wychowuje dwoje dzieci ale dobrze zarabia. Do tego alimenty no i 2x500+. Moim zdaniem otrzymywanie 500+ powinno być uzależnione od dochodu na członka rodziny.
Magda
6 miesięcy temu
Znam taką która samotnie wychowuje dwoje dzieci ale dobrze zarabia. Do tego dostaje alimenty no i 2 x 500+. Moim zdaniem prawo do otrzymywania 500+ powinien wyznaczać dochód na osobę w rodzinie.
de mon
6 miesięcy temu
A co tu popierać? Ludzie mają tyle zarabiać żeby było ich stać na dzieci.Każdy socjal kończy się tragedią.
Ojciec
6 miesięcy temu
Ja i moja żona razem zarabiamy ok 14 tys netto plus 1000 zl na dzieci..płacimy wysokie podatki wiec się pytam dlaczego mam nie dostawać 500 plus. Z moich podatkow spokojnie zostaje na te 500 plus oraz jeszcze na innych tez rowniez na budżetówkę, służbę zdrowia, emerytury
ela
6 miesięcy temu
Oboje z mężem pracujemy, nie zarabiamy najgorzej, ale wszystko jest na styk, na wakacje czy remont ciężko odłożyć, a w tym głupim kraju znów chcecie wspierać nierobów i patologię, bo uczciwie pracujący ludzie są zbyt bogaci na wsparcie.
Kolega
6 miesięcy temu
I znów ta polska zazdrość..jesli Państwo daje wszystkim to niech daje, niech każdy patrzy na siebie i swoje rodziny a nie na innych, każdy inaczej wykorzystuje ta pomoc , pewnie że marnują się na niektórych te pieniądze ale jak równo to równo..
bEDAkZmz
nata
6 miesięcy temu
we wrześniu 2016 urodziłam jedynaka, niestety przez niesprawiedliwe decyzje prawie 3 lata nie dostawał 500+, a rodzice bardzo zamożni większej ilości dzieci dostawali na nie pieniążki
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić