Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
KRWL
|

"Budżet się nie zepnie". Mówiono, że to koniec. Co z programem 500+?

10
Podziel się:

Minister finansów Tadeusz Kościński uważa, że nie jest to czas na zaciskanie pasa. Poznaliśmy budżet na rok 2022. Nie ma w nim mowy o tym, żeby któryś z programów socjalnych miał zniknąć. Polacy mogą odetchnąć.

"Budżet się nie zepnie". Mówiono, że to koniec. Co z programem 500+?
Kościński uważa, że nie można zaciskać pasa (Flickr, KPRM)

Poznaliśmy projekt budżetu na 2022 roku. Większość Polaków zadawała sobie pytanie, czy po roku pandemii starczy pieniędzy w kasie państwa na świadczenia socjalne.

Można odetchnąć, bo wszystkie transfery socjalne zostały utrzymane. Nieprawdzie zatem okazały się głosy, że po kryzysie trzeba będzie szukać oszczędności w programach socjalnych. Wręcz przeciwnie, dojdzie też nowy - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Martwi tylko ta dziura w państwowej kieszeni. Deficyt na 2022 rok przewidziany jest na poziomie 30 mld zł.

W projekcie są uwzględnione skutki wprowadzenia Polskiego Ładu, ale nie uwzględnia on skutków realizacji Krajowego Programu Odbudowy - powiedział Sebastian Skuza, wiceminister finansów.

Minister finansów Tadeusz Kościński uspokaja. Zdaniem ministra aż 30 mld zł deficytu ma "charakter proinwestycyjny". Kościński dodał też, że polska gospodarka wyszła z pandemicznego kryzysu obronną ręką i w przyszłym roku planowany jest wzrost PKB o 4,6 proc. Wskaźnik wzrostu PKB nie uwzględnia Krajowego Planu Odbudowy.

W 2020 roku wzrosną też wydatki państwa. Będą wyższe w stosunku do ubiegłego roku o 18,8 mld zł, czyli o 3,9 proc. i wyniosą globalnie 505,6 mld zł.

Minister Kościński uważa, że krajowa gospodarka potrzebuje jeszcze odbicia, dlatego też "zaciskanie pasa byłoby jeszcze przedwczesne". Kościński podkreślił, że jest to zgodne z zaleceniami i wymogami Unii Europejskiej.

Dochody budżetu będą wyższe od planowanych o ok. 70 mld zł, do tego dochodzi wyższa wpłata z zysku NBP, dobre wpływy uzyskujemy także ze sprzedaży praw do emisji CO2 - powiedział Sebastian Skuza
Zobacz także: Na emeryturę przez pandemię? Ekspertka odpowiada: Warto pracować dłużej
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
ŹLE PATRZY
5 miesięcy temu
Nie podoba mi się ten człowiek który nie jest Polakiema, a pełni ważną funkcję jako minister finansów.
Heniek
5 miesięcy temu
Koniec 500+ jest równoznaczne z końcem rządów PIS. Mam iść do pracy?? mam teraz 3000 z 500+
...
5 miesięcy temu
Inflacja często opisywana jest jako ukryta forma opodatkowania. Rząd wywołuje ją drukując pieniądze, więc choć formalnie stawki podatków nie rosną, to zamiast tego rosną ceny. Pusty pieniądz zwiększa popyt na towary, ale nie nadąża za nim wzrost podaży. 100 mld zł dodrukowane Od 19 marca do końca czerwca NBP za dodrukowane pieniądze skupił obligacje skarbowe za 50,8 mld zł oraz obligacje BGK i PFR za 45,4 mld zł. I tyle właśnie pieniędzy przybyło w obiegu. Żeby nie być gołosłownym, od lutego do maja według danych NBP podaż pieniądza M3 wzrosła o aż 139 mld zł, czyli o 8,8 proc., z czego ilość pieniądza gotówkowego w obiegu przyrosła o 53 mld zł (+23 proc.). I to wszystko przy prawie pewnym spadku gospodarki. Innymi słowy gospodarka produkuje mniej, a pieniądza jest na rynku coraz więcej. Nowy pieniądz nie ma pokrycia w realnych zmianach ekonomicznych, więc działa inflacyjnie.
Promil
5 miesięcy temu
Sprzedaz praw do emisji co2,a za to placimy wszyscy wyzszymi cenami.
Materiał
5 miesięcy temu
Tym lepiej. Stanowczo za dobrze PiSowi żre i czas już wreszcie żeby zdechło. Jestem po prostu zmęczony tymi rządami.
Well up
5 miesięcy temu
No i okej, o to idzie, żeby PiS wreszcie poszedł w cholerę. Wszystkie chwyty w tej dyscyplinie są dozwolone. Dziadów trzeba odsunąć od koryta i wszystko w temacie.
polak
5 miesięcy temu
Boże święty. 500mld rocznie wydatków państwa? Za Tuska było 40. Donald wracaj, błagam!!!
Lucy
5 miesięcy temu
Skąd pis weźmie kasę na propagandy w TVP i trwam u Rydzyka, na 500+, na rozdawnictwo? Skąd pis weźmie na załatanie dziury w budżecie państwa, służbę zdrowia, edukację i różne inwestycje? Bo unia Europejska wstrzymała nam dostawę pieniądzy a od unijnych wartości uzależnione są dotacje unijne które są nam potrzebne bo dzięki nim wiele mamy. Unia Europejska dba o naszą tożsamość narodową bo unijne dotacje idą na renowację zabytków. Na przykład osiedle Księżymłyn w Łodzi, zabytek który powstał gdy łódź była miastem tekstylnym i budowano fabryki. Jak Polska nie przyjmie europejskich wartości tak chętnie jak ich pieniądze to Polska będzie zapaścią gospodarczo-cywilizacyjną i będziemy najtańszą siłą roboczą w Europie i będziemy na łasce Putina, który opłaca ordo luris a ordo luris jest opłacane przez Kreml i opłaca Godek. Polska raz zrzekła się swojej pogańskiej kultury przyjmując chrzest i od tego momentu jest kolonią Watykanu, którą skubie z kasy za pomocą kościoła. Co byłoby z Polską gdyby nie zrzekła się swojej pogańskiej kultury na rzecz chrześcijaństwa narzuconego nam przez inne państwa? To samo stanie się z Polską jak nie przyjmie europejskich wartości.
Spoko
5 miesięcy temu
Jak zbraknie to dodrukujemy...
Umiejacy licz...
5 miesięcy temu
Nie ma sensu oszczedzac Wszystko i tak uporzadkuje inflacja Slusznie Pozdrowienia dla emerytow i budzetowki bo ich najbardziej zaboli
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić