o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Cena za wieprzowinę spada. ASF budzi postrach na rynku

5
Podziel się

Pierwszy przypadek ASF w Niemczech i cena za kg wieprzowiny leci w dół. Nie jest to dobra wiadomość dla polskich hodowców, którzy już teraz boją się o swoje zyski.

Cena za wieprzowinę spada. ASF budzi postrach na rynku
Jeden potwierdzony przypadek ASF w Niemczech wpłynął na ceny wieprzowiny w całej Europie (Unsplash.com)
bDZevVNN

Kilka dni temu u naszych zachodnich sąsiadów odnotowano pierwszy przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń. Zadziałało to jak domino - ceny za wieprzowinę na zachodzie zaczęły spadać.

Teraz wieprzowina kosztuje średnio 20 eurocentów za kilogram mniej - to spadek o prawie 15 proc! Z 1,47 euro na 1,27 euro. Niestety cena w Europie może bardzo boleśnie odbić się i na rynku polskim.

bDZevVNP
Hodowcy w Niemczech, szczególnie ci mniejsi, którzy traktują trzodę chlewną jedynie jako część biznesu i nie mają dostępu do tanich kredytów, już dziś zaczynają zwijanie tego interesu. Boją się, że pojawi się ASF, wtedy ceny spadną, a produkcja stanie się nieopłacalna - mówi w rozmowie z money.pl Rafał Moczkowski z firmy Europig.

Strach przez ASF sprawił, że niemieccy rolnicy już teraz wyprzedają swoje świnie. Obawiają się, że niedługo ceny będą jeszcze niższe niż teraz, a wtedy będą już musieli dopłacać do interesu, który przestanie przynosić zyski. Niestety nie wróży to dobrze Polsce.

Zobacz także: Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne
bDZevVNV
Dla polskich producentów trzody chlewnej jest to duży problem. 20 centów to mniej więcej złotówka mniej za kilo. Już widzimy, że w Polsce oferuje się obecnie ok. 60-80 groszy mniej za kilogram wieprzowiny. To już jest trzecia taka sytuacja w tym roku, gdy producenci tuczników dokładają do interesu - mówił Moczkowski.

Jednak jak się okazuje, niższa cena za kg wieprzowiny niekoniecznie odbije się na niższych cenach w sklepach. - Czy ceny w sklepach spadną? Wcale nie jestem tego taki pewien, bo tegoroczne doświadczenia wskazują na to, że takich odczuwalnych spadków cen nie ma. Być może trafią się promocje w supermarketach, gdy akurat przyjedzie tańsze mięso. Takie oferty pewnie będą, ale generalnie spadków się nie spodziewajmy - tłumaczył Moczkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZevVOq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
🐽🐽🐽
8 miesięcy temu
🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷
srowid
8 miesięcy temu
Najwyższy czas zostawić te zwierzaki
Daro
8 miesięcy temu
Japonia zakazała sprowadzenia tego mięsa A w Polsce jakoś nie ... pół roku temu Niemcy chcieli budować płot na granicy żeby ASF nie przeszedł teraz mają go oni to mięso nam wciskają ?! Jak się brzydko bawimy to bawmy się w obie strony
bDZevVOr
dykta
8 miesięcy temu
jakoś w sklepach nie widać żeby była tańsza
Jakto
8 miesięcy temu
To w Polsce nie ma świń i sprowadzają z Niemiec ? A PiS to co.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić