Koronawirus. Naukowcy pokroili mięso. Wstrząsające wyniki badań

112

Naukowcy podają nowe wyniki badań dotyczące koronawirusa. Badacze wszczepili próbkę wirusa do pokrojonych plastrów łososia, kurczaka i wieprzowiny, po czym zamrozili mięso. Po trzech tygodniach mięso przebadali. Koronawirus przetrwał nawet w bardzo niskiej temperaturze - w mięsie wciąż obecny był wirus.

Koronawirus. Naukowcy pokroili mięso. Wstrząsające wyniki badań
(Pixabay)

Naukowcy w Singapurze przeprowadzili eksperyment i udowodnili, że koronawirus utrzymuje się nawet w bardzo niskiej temperaturze. Badacze pokroili kawałki łososia, kurczaka i wieprzowiny w plastry, po czym dodano do nich próbkę wirusa. Zainfekowane mięso i ryby zamrożono, by sprawdzić, czy wirus może przetrwać w ujemnej temperaturze. Mięso przetrzymywano w standardowej temperaturze zamrażania (między -4 stopnie a -20 stopni C).

Koronawirus obecny w zamrożonym mięsie

Po trzech tygodniach od zamrożenia specjaliści przebadali mięso. Jak donosi "The Telegraph", po 21 dniach koronawirus nadal był obecny w próbkach mięsa. Naukowcy podkreślają, że przenoszenie przez skażoną żywność nie jest główną drogą infekcji, ale transport skażonego mięsa do regionu bez infekcji może potencjalnie wywołać ognisko zakażeń.

Badacze uważają zatem, na podstawie eksperymentu, że konieczne jest wyjaśnienie ponownego pojawienia się ognisk Covid-19 w regionach, gdzie od kilku miesięcy nie było nowych przypadków, m.in. w Wietnamie, Nowej Zelandii i w niektórych częściach Chin.

Naukowcy podkreślają, jak ważne jest, aby pracownicy fabryk z żywnością nie chodzili do pracy, gdy występują u nich objawy koronawirusa. Zainfekowany pracownik mający styczność z żywnością może stać się indeksowym przypadkiem nowego ogniska choroby - tłumaczy w wywiadzie dla The Telegraph prof. James Wood, kierownik wydziału medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie w Cambridge.
Zobacz także: Wytyczne w szkołach. Broniarz wskazuje na absurd
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić