Ceny mieszkań dla studentów w Lublinie. Ile trzeba zapłacić za pokój, a ile za akademik?

6

Coraz większymi krokami zbliża się rok akademicki. Dla wielu młodych osób oznacza to przeprowadzkę do innego miasta. Wówczas w ich głowach rodzi się pytanie, gdzie najbardziej opłaca się zamieszkać, aby nie wydać gigantycznych pieniędzy. W tym artykule porównaliśmy dla was oferty akademików popularnych uczelni oraz biur nieruchomości w Lublinie.

Ceny mieszkań dla studentów w Lublinie. Ile trzeba zapłacić za pokój, a ile za akademik?
Ceny mieszkań dla studentów w Lublinie. Ile trzeba zapłacić za pokój, a ile za akademik? (PAP, Wojciech Pacewicz)

Mamy już wrzesień, co oznacza, że za niespełna miesiąc studenci i studentki przekroczą progi uczelni. Jednak zanim to zrobią, większość z nich, musi zapewnić sobie lokum. Jedną z opcji są akademiki.

Ceny wynajmu pokoju w akademiku

Jak donosi "Dziennik Wschodni" Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie ma 9 domów studenckich, w których dostępnych jest łącznie 2300 miejsc. Do dyspozycji są pokoje 1 lub 2-osobowe.

Ceny będą wahać się od 555 zł za miejsce w pokoju 2 osobowym, do 1005 zł za pokój 1 osobowy. Podkreślmy, że jest to wzrost o około 25 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przetakiewicz poleciała helikopterem na Forum Ekonomiczne. Bojarska-Ferenc ostro komentuje
O przyznanie miejsca w Domach Studenckich naszej uczelni mogą ubiegać się studenci UMCS studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, doktoranci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, małżeństwa, w których jedno z małżonków jest studentem lub doktorantem UMCS, a także w przypadku posiadania wolnych miejsc, inne osoby - informuje Aneta Adamska, rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, cytowana przez "Dziennik Wschodni".

Z kolei ceny za akademiki Politechniki Lubelskiej wzrosły o 8 proc. względem roku ubiegłego. Obecnie jeden z czterech domów studenckich jest remontowany, dlatego uczelnia miała do dyspozycji 3 akademiki z 810 miejscami.

Za jedno miejsce w pokoju 2-osobowym student musi zapłacić 750 złotych, a już w 1-osobowym 1200 złotych. Pierwszeństwo do zajęcia miejsca mają studenci i doktoranci Politechniki, w szczególności ci uczący się w trybie stacjonarnym - pisze "Dziennik Wschodni".

Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej podkreśliła, że "domy studenckie znajdują się na kampusie, więc studenci mają blisko do najważniejszych obiektów naukowych, dydaktycznych i sportowych".

Życie w akademiku pozwala na kontakt z innymi młodymi. Równie ważna jest oczywiście cena. Koszt zamieszkania w akademiku jest niższy niż w prywatnym mieszkaniu - dodała.

Na ten moment nie ma już wolnych miejsc. Uczelnia rozpoczęła tworzenie listy rezerwowej.

Ile trzeba zapłacić za pokój lub mieszkanie w Lublinie?

Kolejną opcją są mieszkania lub pokoje do wynajęcia. Jednak ceny na rynku są mocno zróżnicowane.

Na przykład w jednym z biur nieruchomości w Lublinie za kawalerkę w okolicach uczelni, w średnim standardzie trzeba zapłacić około 1500-2000 zł. Mieszkanie z dwoma pokojami to koszt około 1400-1500 zł. Jeżeli chcesz mieć trzy pokoje to ceny zaczynają się od 1600 zł. Czteropokojowe lokum to wydatek rzędu 2000 złotych.

W innym biurze nieruchomości można wynająć pojedyncze pokojów. Ich cena waha się od 1000 do 1200 złotych plus dodatkowe koszty takie jak prąd, czy woda. - Mówimy oczywiście o mieszkaniach o odpowiednim standardzie, te w standardach "PRL" są tańsze i co ważne jest ich coraz mniej na rynku - powiedziała Magdalena Pokropska z biura nieruchomości Prime Brokers w Lublinie, cytowana przez "Dziennik Wschodni".

Obserwujemy stały trend wzrostu zapotrzebowania na mieszkania w lokalizacjach blisko uczelni i szkół. Coraz częściej studenci poszukują mieszkań 3-4 pokojowych z zamiarem wynajmu 1 pokoju. Wynika to cen, które w ostatnim czasie mocno poszły w górę - dodała.

Źródło: Dziennik Wschodni

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić