Chcesz zostać policjantem? Te choroby na to nie pozwolą

32

Rekrutacja do policji to proces, który trwa przez cały rok. W obliczu niedoboru kandydatów do służby zasady kwalifikacji w wielu przypadkach zostały złagodzone, ale nadal są dość restrykcyjne. Kandydaci muszą też mieć świadomość, że niektóre choroby mogą ich wyeliminować na dobre ze starania o tę pracę.

Chcesz zostać policjantem? Te choroby na to nie pozwolą
Policja nieustannie poszukuje nowych kandydatów. Niektórzy z nich muszą zrezygnować wskutek problemów zdrowotnych (Adobe Stock, Piotr Dziurman/REPORTER)

W Polsce aktualnie pracuje ok. 100 tysięcy policjantów. To jednak wciąż liczba niewystarczająca - w wielu komisariatach brakuje funkcjonariuszy, a służby starają się za wszelką cenę zachęcić nowych kandydatów do pracy w ich szeregach.

Choć w ostatnich latach zasady kwalifikacji zostały nieco złagodzone, to wciąż istnieją przepisy, które jasno określają kryteria naboru do policji. Tyczy się to przede wszystkim kwestii zdrowotnych, regulowanych przez rozporządzenie MSWiA opublikowane dnia 11 października 2018 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nagranie rozpaliło sieć. Warszawska policja w akcji. "Boją się"

Praca w policji? Te choroby cię dyskwalifikują

Zawiera ono wykaz chorób, które dyskwalifikują kandydata do policji z możliwości ubiegania się o pracę. Co ważne, mowa tutaj zarówno o schorzeniach fizycznych, jak i psychicznych. Na liście znajdują się m.in.:

  • choroby serca i układu krążenia (m.in. wady serca, nadciśnienie);
  • choroby neurologiczne (m.in. epilepsja);
  • choroby układu oddechowego (m.in. choroby płuc, astma)
  • choroby układu krwionośnego (m.in. anemia, hemofilia);
  • problemy ze słuchem;
  • choroby wzroku (niemożliwość korekcji okularami);
  • choroby psychiczne (m.in. depresja, schizofrenia);
  • nadużywanie narkotyków i alkoholu;
  • choroby zakaźne (m.in. HIV, wirus zapalenia wątroby typu B i C);
  • inne różne choroby przewlekłe.

Warto pamiętać, że przedstawiona lista schorzeń nie jest zamknięta. Istnieje bowiem szereg innych czynników zdrowotnych, które mogą utrudnić podjęcie służby.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ostateczną decyzję podejmuje lekarz medycyny pracy - to on dokonuje kompleksowej analizy stanu zdrowia kandydata na policjanta. W razie wątpliwości warto także skontaktować się z najbliższymi służbami rekrutacyjnymi.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić