Diament kopalniany czy syntetyczny — na jaki się zdecydować?

0

Dla prawdziwych kolekcjonerów kamieni szlachetnych znaczenie ma to, czy diament jest naturalny, czy został stworzony w laboratorium. Choć wyglądają one tak samo i na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym, profesjonaliści potrafią je rozróżnić. Istnieją jednak różnice pomiędzy diamentem naturalnym a syntetycznym. Jakie mają znaczenie i dlaczego warto wziąć je pod uwagę przed dokonaniem zakupu?

Diament kopalniany czy syntetyczny — na jaki się zdecydować?
Syntetyczny diament jest pozyskiwany w całkowicie inny sposób niż diament naturalny. To zaawansowany technologicznie proces, który jest jednak masową produkcją. (Unsplash, CHUTTERSNAP)

Rodzaje diamentów 

Zapewne każdy słyszał o tym, w jaki sposób pozyskiwane są naturalne diamenty. Powstały z magmy na głębokości od 160 km poniżej powierzchni Ziemi i w temperaturze około 1350 stopni Celsjusza oraz ciśnieniu kilku GPa. Proces powstawania trwał kilkaset milionów lat, jednak wydobywa się je dopiero od kilku tysięcy lat. Do strefy powierzchniowej, która nazywana jest kratonem, trafiły wraz ze wznoszeniem się magmy. Diamenty wydobywa się w kominach kimberlitowych, czyli wielkich lejkowatych wgłębieniach, ale także w piaskach oraz żwirach zalegających w korytach rzek i przybrzeżnych strefach nadmorskich. Ich wydobycie odbywa się w szczególności w RPA, Botswanie, Brazylii, Rosji, Kanadzie, Australii, Kongo, Namibii, Lesotho czy Indiach. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dom kopułowy za 330 tys. zł pod klucz. Właściciel zbudował go sam

Niewiele osób jednak wie, że istnieją także diamenty syntetyczne. Ta metoda jest znana od lat 50. XX wieku. Hodowane kamienie były na początku wykorzystywane w przemyśle. Dzięki temu, że stałe pracowano nad udoskonaleniem procesu technologicznego, od 2010 roku można mówić o rewolucyjnych zmianach. Obniżono koszty produkcji, co dało producentom biżuterii możliwość pozyskania tańszej alternatywy dla naturalnych diamentów. 

Różnice pomiędzy diamentem naturalnym a syntetycznym 

Najważniejszą różnicą pomiędzy diamentem naturalnym a syntetycznym jest sposób ich powstawania. Diament syntetyczny produkowany jest na dwa sposoby. Pierwszy to HPHT, czyli połączenie wysokiego ciśnienie oraz wysokiej temperatury. Ten proces naśladuje naturalny sposób, w jaki powstawały diamenty. Z kolei CVD, czyli chemiczne osadzanie kryształów z fazy gazowej polega na chemicznym pobudzania gazów oraz związaniu ich na gorącym podłożu w specjalnej komorze próżniowej. 

Naturalny diament jest wynikiem działania sił natury. Trudno więc porównywać najbardziej zaawansowany technologicznie proces, który pozwala na uzyskanie niezliczonej ilości kamieni szlachetnego do naturalnego diamentu, powstającego kilkadziesiąt milionów lat. 

Można więc powiedzieć, że syntetyczne diamenty są swego rodzaju "podróbkami", które powstają w fabrykach. Większość z tych dostępnych w sklepach jubilerskich jest więc tworzona w laboratorium. 

Drugą kwestią jest to, czy produkcja syntetyczna jest bardziej ekologiczna od tej tradycyjnej. Wydobycie kamieni szlachetnych to niewątpliwie obciążenie dla środowiska, jednak rozrost fabryk, które zajmują się syntetykami to także kontrowersyjny temat. 

Wycena syntetycznych diamentów jest trudna to oszacowania, ponieważ branża od wielu lat wypracowała procesy pozwalające na ocenę wartości naturalnych kamieni. Syntetyki stają się coraz tańsze, głównie za sprawą rosnącej konkurencji. Producenci są zobligowani do tego, by określić, czy diament jest naturalny, czy został wytworzony w laboratorium. 

Za co cenione są diamenty?

Cenność diamentu polega na jego wartości i pięknie. Jest związana z wysoką wartością zawartą w niewielkiej objętości. Tak wyjątkowy kamień szlachetny staje się lokatą kapitału, podobnie jak metale szlachetne. Diamenty wyróżniają się także swoimi efektami optycznymi, dzięki czemu stanowią jedne z najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie. Stały się symbolem bogactwa oraz piękna i doskonałości. Od wieków zdobił artefakty władców, biżuterię i dzieła sztuki. 

Warto także pamiętać o tym, że brylant to nie diament. Nieoszlifowany diament to brylant. Surowy diament to taki, który po niewielkiej obróbce może zostać sprzedany jako kamień kolekcjonerski lub wyrób. 

Autor: OSK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić