Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Duże zmiany dla seniorów. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

305
Podziel się:

Najbliższe pół roku będzie obfitowało w zmiany dla seniorów. Wiele pozytywnych, bo emeryci mogą spodziewać się dodatkowych środków w portfelu.

Duże zmiany dla seniorów. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze
Emerytom wpadnie trochę grosza. Gorzej, że inflacja też trochę wyciągnie z portfela (money.pl, Rafał Parczewski)

O tych zmianach jest głośno, ale warto je zebrać i pamiętać. Takie zestawienie przygotował "Fakt".

Październik to okres przeliczenia świadczeń dla seniorów, którzy przeszli w tym roku na emeryturę w czerwcu, przez co mają zaniżone wypłaty świadczenia. Nie trzeba będzie tu składać wniosku, ZUS sam dokona przeliczenia. Na szczęście w czerwcową pułapkę emerytalną nikt już nie wpadnie, bo luka w przepisach została załatana. Minus? Sprawa nie dotyczy osób, które w poprzednich latach przeszły na emeryturę w czerwcu.

Listopad to dla emerytów w tym roku bardzo dobry miesiąc. To miesiąc czternastki. Nie będzie to dodatkowa emerytura, a co najwyżej 1250,88 zł brutto. Tyle dostaną seniorzy, którzy mają emerytury do 2900 zł. Przy wyższych wypłatach zastosowany zostanie mechanizm złotówka za złotówkę.

Zobacz także: Budżet 2022. Jarosław Gowin: "Ogromny dług publiczny jest ukrywany"

Styczeń ma być pierwszym miesiącem bez podatku. Tu spieszymy z pewnym wyjaśnieniem. Bo choć rząd mówi, że emeryci pobierający do 2500 zł brutto, zgodnie z zasadami Polskiego Ładu, mają być zwolnieni z PIT, to nie ominie ich podwyżka składki zdrowotnej. Będzie ona wynosiła 9 proc. świadczenia.

Z nowym rokiem zmienia się sposób przeliczenia emerytur, przypomina "Fakt". Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie przeliczał całej emerytury, ale tylko nowe składki.

Luty znalazł się w zestawieniu nie bez kozery. Kto przejdzie wówczas na emeryturę, dostanie w 2022 r. trzynastkę. Kto przejdzie w marcu, obejdzie się smakiem. I to znowu pytanie: co warto? Prezes ZUS gdzie tylko może podkreśla, że system jest tak zbudowany, że im później przejdziemy na emeryturę, tym większa ona będzie. Praca o rok dłużej daje świadczenie wyższe o 10-15 proc.

Marzec to waloryzacja. To podwyżka z urzędu. Jeszcze nie wiadomo, ile będzie wynosić, takie informacje będą znane dopiero w lutym. A czego się można spodziewać? Jak mówiła minister Marlena Maląg, najniższa emerytura w przyszłym roku wzrośnie o ok. 61 zł i będzie wynosić 1312,05 zł.

Kwiecień na pewno nie pechowy. Choć z trzynastką. A wręcz właśnie dzięki niej nie pechowy. To dodatkowa wypłata równa minimalnej emeryturze.

Te dodatki z pewnością poprawiają nastrój seniorom. Psuje go jednak inflacja. Ceny w sklepach i rachunki rosną, a więc część nadwyżki też ulotni się z portfela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(305)
Marcinek
rok temu
Ile ludzi nie dożyło emerytury tej 14
Adam
rok temu
Rząd PiS tworzy inflację, świadomie pisze tworzy. Bowiem ona jest rządowi potrzebna do manipulacji ekonomicznymi prawami. Jeszcze sami zobaczycie jak nas w pole zaprowadzą. Pamiętajcie, że procent podatku od każdej kwoty ,ceny ,zarobku idzie do kasy państwa. Jest więc to chwilowe uszczęśliwianie ludzi statystykami,które pokazują zakłamany obraz budżetu państwa. Mamy takie długi, że za 200 lat nie zostaną one spłacone. Nie jest dobrze,jest źle, ale nikt z rządu o tym prawdy nie mówi. To ,że rząd daje ludziom pieniądze na oznacza dobrobytu lecz klęskę państwa. Nic nie ma za darmo,a wybory tuż tuż.
Tadek
rok temu
A ja bym chciał, żebyśmy gospodarczo wyprzedzili Europe Zachodnia i żeby to Niemcy przyjeżdżali do naszego kraju zbierać szparagi ☺️
Roberto
rok temu
Dobrze by było i do tego dąży rząd PiS żeby wszystkim żyło się lepiej, oprócz złodziei. Zebysmy dogonili w dobrobycie kraje Zachodniej Europy, pomału tam zdążamy a na razie jesteśmy el Dorado dla Ukraińców, Białorusinów, Gruzinów ale oni i tak prą na Zachód bo chcą jeszcze więcej, tak jak i Polacy.
Tadek
rok temu
Piotra i złościsz się, że wszystkim nawet rządzącym żyje się lepiej? To chyba lepiej ☺️
Juras
rok temu
I dobrze, że przegłosowali podwyżki dla rządu, bo ten rząd haruje, nawet w nocy, oglądaj tvp info to będziesz widział, w ilu miejscach w jednym dniu są ministrowie z Morawieckim na czele. Należy im się Państwo polskie to nie państwo dziadowskie, to nie Dziadersi. Tusk też bywał😁, ale na różnych boiskach, by haratac w gale, a emeryt mial i owszem, ale pusto w portfelu, a za PiSu ma pieniądze, jest różnica? Zdecydowana na rzecz rządu PiS.
Juras
rok temu
Tusk szczególnie działał na szkodę zwykłych ludzi, jak skok na OFE lub afera za jego czasow Amber Gold,zwijanie całego państwa typu :likwidacja komisariatów policji, likwidacja Sadow w mniejszych miastach, likwidacja szpitali, likwidacja szkół. Przypomina to czasy transformaji i wyprzedaż majątku narodowego za przysłowiową złotówkę bcemu kapitałowi najczęściej niemieckiemu, który doprowadzał je do upadłości w ten sposób wykaszajac konkurencję. Tak dzieje się też dzisiaj, po co nam w Polsce lotnisko jak jest w Niemczech, po co nam Stocznie w Polsce jak są w Niemczech, po co nam kopalnia Turow jak są w tym prawie samym miejscu cztery kopalnie niemieckie, po co nam państwo polskie?
9877
rok temu
W Polsce jest teraz bardzo dobrze ,zobaczcie ile buduje się domów za 500-700 tyś.i co dziwne część z tych budujących nie pracuje lub jedno pracuje .Najgorzej mają emeryci z em.1500zł.od Tuska i jak żyć. Ten drań w 2009 zmieniał przeliczanie emerytur na niekorzyść.
Wojtek
rok temu
To w tej Platformie same zwierzęta, tluste wierze, tluste koty, a takie u nich oburzenie tym, co ma nister Kamiński z drugim opublikowali z granicy polsko-bialoruskiej.
Jadwiga
rok temu
Jestem emerytka i nieporównywalnie lepiej żyje mi się za obecnego rządu, mam na wszystkie podstawowe rzeczy na czynsz na inne opłaty, na leki itdnie muszę już brać chwilówek jak to robiłam za poprzedni rząd PO, wtedy nie mogłam związać końca z końcem, miałam nawet myśli samobojcze. Dobrze jakiś minister nazwał Tuska "... tłuściutki wieprz, co upadł się na brukselskiej paszy". Ja od siebie powiem, on już tutaj padł się na ludzkiej krzywdzie a szczególnie rencistów i emerytów, na najslabszej grupie a afery Amber Gold i OFE jest tego dowodem, ludzie zwykli potrącili fortuny a mieli mieć na ostatnią drogę. Oby nigdy nie wróciły te czasy.
Renata
rok temu
To jak obecnie czują się emeryci to nigdy się nie czuli, w końcu czują się jak ludzie, pomimo inflacji emeryta stać na leki, na pożywienie na wycieczki i jeszcze dla wnuków. Ten rząd dużo zrobił dla emerytów nie to co rząd poprzedni. PO/PSL to tylko myślał o swoich Tłustych Kotach i pod nich wszystko organizował, spotykając się z nimi i Sowy i Przyjaciół i przepijając środki zrabowane Polakom z OFE.
Basia
rok temu
Tak właśnie, za PO to emeryci nic nie dostawali,teraz to te dodatkowe dochody dużo dla nich znaczą, jednak myślę, że składka zdrowotna powinna być zmniejszona z 9% tak jak dla przedsiębiorców do 4.90%, to by było bardziej sprawiedliwie, emeryci całe życie płacili składki.
Erika
rok temu
Jest Inflacja ale to ty emerytki włącz myślenie, jakbyś nie miała 13-stki i 14-stki a także kwota wolna od podatku do 2.500zl nie była by zwolniona to miała byś więcej czy mniej w portfelu? A tak by było za PO/PSL bo oni by Ci nic z tych rzeczy nie dała a Inflacja i tak by była, bo Inflacja jest na całym świecie a spowodowana jest przez pandemie.My jako państwo mamy świetnie trzymająca się gospodarkę więc skutki i flacji szybko się skończą, może rok i odbicie.
Emerytka
rok temu
Emerytury będą niższe, ceny idą w górę. Rzekome podwyżki będą się miały nijak do rzeczywistości bo podrożeje wszystko. Emeryci włączcie myślenie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić