Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Emeryci muszą pilnować wypłaty. Nadchodzą spore zmiany

8
Podziel się:

Jeśli jesteś na emeryturze lub rencie, a równocześnie dorabiasz do świadczenia z ZUS, to powinieneś pilnować lipcowej wypłaty. W życie wchodzi kolejna reforma podatkowa, która sporo zmieni w świadczeniach. Rząd twierdzi, że nikt na zmianach nie straci. To jednak nie do końca prawda.

Emeryci muszą pilnować wypłaty. Nadchodzą spore zmiany
Emeryci muszą pilnować wypłaty. Nadchodzą spore zmiany (Adobe Stock)

1 lipca 2022 roku w życie wejdzie poprawiony Polski Ład. Wiąże się on z szeregiem zmian w prawie podatkowym. Rząd postanowił naprawić to, co zepsuł przy okazji poprzedniej reformy, do której doszło ledwie kilka miesięcy temu. Najważniejsza modyfikacja to obniżenie PIT z 17 do 12 proc. i likwidacja ulgi dla klasy średniej.

Emeryci i renciści nie korzystali z ulgi dla klasy średniej. Jednak zmiana w stawce PIT wpłynie na wysokość ich wypłat.

Emeryci muszą pilnować wypłaty. Nadchodzą spore zmiany

Kogo dotkną zmiany? Wszystkich osób, które mają emerytury i renty wyższe niż 2500 zł. Do takiej sumy seniorzy obecnie nie płacą PIT, zatem w ich przypadku obniżka podatku nie przełoży się na wysokość świadczenia. W skrócie - osoby otrzymujące stosunkowo nisko emerytury czy renty, nie zaoszczędzą na zmianie stawki PIT.

Jeśli ktoś otrzymuje świadczenie z ZUS, które jest wyższe niż 2500 zł, ale niższe niż 9500 zł brutto, to jego lipcowa wypłata będzie wyższa. Maksymalny zysk za sprawą niższego podatku PIT wyniesie 122,50 zł na rękę. Tylko do końca roku daje to oszczędność rzędu nawet 735 zł. Co ważne, nie trzeba składać żadnych wniosków, bo ZUS sam wyliczy nam wysokość świadczenia w oparciu o nową stawkę PIT.

Emeryci i renciści mający świadczenia w wysokości ponad 9500 zł brutto, dostaną mniejsze wypłaty. Gdyby nie zmiana wysokości zaliczek na podatek, to na koniec roku seniorzy musieliby dopłacać spore kwoty skarbówce. ZUS ostrzegał przed tą zmianą już przy okazji pracy nad poprawkami do Polskiego Ładu.

Gdy Polski Ład wszedł w życie, wyszło na jaw, że osoby mające świadczenia wyższe niż 4950 zł, dostają niższe przelewy z ZUS. Część seniorów była nawet gotowa pozwać państwo. Wtedy rząd szybko zareagował, wprowadzając rozporządzenie, na mocy którego emeryci i renciści nie mogli otrzymywać mniejszych świadczeń niż w grudniu 2021 roku. Od razu było jednak jasne, że w zamian nad seniorami wisi widmo dopłaty do skarbówki na koniec roku.

Wskutek zmian, stracą też osoby, które dorabiają do emerytury. Wynika to z faktu, że zapłacą one wyższą zaliczkę na podatek dochodowy.

Zobacz także: Miedwiediew ostro o Kaczyńskim. Gen. Koziej zaskoczony
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
NNNNJNN
miesiąc temu
DOSTAJE 599 TO ILE JA DOSTANE CZY NIC WIECEJ I JAK MAM ZA TO ZYC
gość
miesiąc temu
Kaczor nie jest tobie wstyd że wysłałeś swojego mądrzejszego brata na śmierć chyba trzeba być ścierwem bez skrupułów
gość
miesiąc temu
dlaczego emeryci co wam zrobili wy pisowskie nie wiem co mam powiedzieć
gość
miesiąc temu
nigdy w życiu nikt nigdy nie dał mi nic za darmo
Gwidon
miesiąc temu
Piękny tytuł! Emeryci muszą pilnować wypłaty! Jak emeryci nie upolnują, to wszystko rozdadzą ukraińcom! W sumie - mistrzostwo świata w przewidywaniu! Tylko nie wiadomo, jak ci emeryci mają to upilnować?!
Gość
miesiąc temu
Pisowi brakuje pieniędzy ścigają z biednych emerytów
Seniorka
miesiąc temu
Ble, ble ble.Tyle warta informacja
xxx
miesiąc temu
Złodziejski rząd okrada wszystkich. Teraz pora na emerytów. Ważne że im się należy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić