Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|
aktualizacja

Miliony Polaków nie mogą oglądać TVN. Co się stało w poniedziałek, 27.06?

422
Podziel się:

Dlaczego nie mogę odbierać TVN? To pytanie pojawiło się w dwóch milionach polskich domów. W niektórych lokalizacjach Polacy są skazani wyłącznie na TVP. Co się stało i jak rozwiązać ten problem?

Miliony Polaków nie mogą oglądać TVN. Co się stało w poniedziałek, 27.06?
Nagle stracili dostęp do TVN. Miliony widzów ma problem (tvnfakty.pl)

Nie jest tajemnicą, że TVN nie jest ulubioną stacją obozu rządzącego. Jeszcze nie tak dawno rząd Zjednoczonej Prawicy próbował przeforsować ustawę "lex TVN", która zmuszałaby amerykańskie Discovery do sprzedaży jednej z największych prywatnych telewizji w Polsce. Tymczasem właśnie mamy nową aferę.

Lokatorzy dwóch milionów polskich domów mogą się zastanawiać, dlaczego nagle stracili dostęp do TVN i są skazani wyłącznie na TVP. Okazuje się, że stoi za tym standard telewizji naziemnej.

Nagle stracili dostęp do TVN. Miliony widzów ma problem

Do tej pory w Polsce telewizja naziemna nadawała w oparciu o standard DVB-T. Jednak właśnie jesteśmy świadkami zapowiadanego od wielu miesięcy przejścia na nowszy system DVB-T2/HEVC. Wynika to z faktu, że gwarantuje on lepszy przesył i możliwość oferowania kanałów nawet w wersji 4K/Ultra HD, podczas gdy starszy standard starczał na ledwie HD i Full HD.

Problem w tym, że starsze telewizory nie posiadają wbudowanego systemu telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. Takowe pojawiły się w sprzedaży dopiero po 2015 roku. Wyjściem w tej sytuacji jest dokupienie dodatkowego dekodera, którego cena na rynku wynosi ok. 100 zł.

Proces przejścia z DVB-T na DVB-T2/HEVC zaplanowano na kilka etapów. Pierwszy wszedł w życie 28 marca, ostatni - 27 czerwca. To właśnie w poniedziałek spora część widzów w Polsce straciła dostęp do TVN, ale nie do TVP. Dlaczego?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyło wniosek do rzędu Komunikacji Elektronicznej ws. przesunięcia terminu przejścia na nowy standard multipleksu MUX-3, na którym nadawane są stacje Telewizji Publicznej. W efekcie TVP dostała zgodę na opóźnienie momentu przejścia na DVB-T2/HEVC. Może to zrobić w dowolnym momencie do 31 grudnia 2023 roku.

Skąd taka decyzja UKE? Urząd powołał się na... bezpieczeństwo państwa. W dokumencie można było przeczytać, że chodzi o związek "ze zbrojną napaścią Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz eskalacją działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym, niosących zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego".

UKE podkreślił też "istotną rolę telewizji publicznej w ochronie polskiej racji stanu, komunikowania stanowiska naczelnych organów państwa oraz funkcjonowaniu Regionalnego Systemu Ostrzegania. RSO realizuje Telewizja Polska S.A. we współpracy z MSWiA, a jego zasięg działania jest wprost powiązany z zasięgiem MUX-3".

Część ekspertów zwraca jednak uwagę na to, że kluczowe w tym wszystkim mogą być wybory parlamentarne, jakie zaplanowano na jesień 2023 roku. Odbierający telewizję naziemną będą mogli czerpać wiedzę przede wszystkim z propagandowej TVP, nie mając dostępu do TVN.

Specjalnemu traktowaniu TVP "nie" mówią prywatni nadawcy, którzy wskutek zmiany systemu na DVB-T2/HEVC stracili część zasięgu, a co za tym idzie - wpływów reklamowych. Złożeniu pozwu przeciwko Skarbowi Państwa zapowiedział już właściciel TV Puls. Następnie w ostatni piątek Polsat, TVN, TV Puls i Kino Polska wydały specjalne oświadczenie.

Protestujemy przeciw niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący nadawców komercyjnych. Będziemy bronić praw widzów, a także nas, jako największych nadawców w Polsce, przed skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców - napisano w komunikacie.
Zobacz także: Miedwiediew ostro o Kaczyńskim. Gen. Koziej zaskoczony
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(422)
jas
miesiąc temu
No i ten autorytet ze zdjęcia ! hehehe 😂
Krzysztof
2 miesiące temu
To jak tak bardzo się przejmują że nie można ich oglądać to niech poszczą transmisję programu w internecie za darmo a nie brać kasę pazerniaki.
Republikanin
2 miesiące temu
Nie oglądam i nie tęsknie
A12a
2 miesiące temu
Miejsce kupy jest w toalecie, także po co to oglądać
Wasio
2 miesiące temu
Takie zakłócenia pojawiać się będą często przed wyborami. To klika Kurskiego z Macierewiczem tym sterują. TVN Lex w zakłóceniach. Robiąc nową TV Kurskiego w tym czasie kombinowali jak można zakłócić inne stacje
Tomek
2 miesiące temu
TVN mówi prawdę o PiS, to się stało. Komuna wraz z jej najgorszymi przypadłościami jak cenzura i propaganda wróciła i nazywa się PiS. Za nie przestrzeganie praworządności UE już naliczyła nam 1,14 miliarda kary. Ale patologia nadal będzie głosować na PiS, nieważne że wolność nam odbierają, patole dostają pieniądze na chlanie i to im wystarczy.
PiSuaR
2 miesiące temu
Niech się cieszą że Duduś nie podpisał tej nowelizacji do ustawy medialnej bo dopiero byłby płacz i lament. Sytuacja nie do pomyślenia np w Niemczech gdzie medialny rynek zagraniczny może mieć max 20% udziałów !!! Dopóki to się u nas nie zmieni to obcy kapitał będzie nami manipulował wg własnych potrzeb. Nie mówie ze tvp jest święte bo tam trzeba jeszcze większe zmiany zrobić i programowe i propagandowe a kurskiego wywalić
Dbshsjsj
2 miesiące temu
Dziwni są ludzie którzy oglądają tylko jeden kanał z wiadomościami a nie parę
Prezes
2 miesiące temu
Szkoda ze Duda nie podpisał tej ustawy medialnej.
Hoho
2 miesiące temu
Uojoooo to straszne, może ktoś zmądrzeje xd
Bruce Lee
2 miesiące temu
Bez szczujni ? Jak żyć ?!
Karburator
2 miesiące temu
Nie mogą oglądać TVN ?! Szczęściarze !
JKK2
2 miesiące temu
Krótko tak działa mafia i bandyci z wiadomej organizacji niczym nie róznią się od tych z KREMLA
ŚWIĘTY SPOKÓ...
2 miesiące temu
Myślę że gdyby nie TVN to społeczeństwo polskie by było jak dzisiejsze Węgry, albo Iran, Wenezuela, z tym że bez atomu czyli niczym, nawet NATO by nas już styczniu sprzedało.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić