Gdzie zrobić zakupy w Boże Ciało? Jakie sklepy są otwarte?

6

8 czerwca wypada Boże Ciało. Czy tego dnia można zrobić zakupy? Czy otwarte są takie sklepy jak Biedronka, Lidl, Auchan, Kaufland, Netto oraz Aldi? Rozwiewamy liczne wątpliwości.

Gdzie zrobić zakupy w Boże Ciało? Jakie sklepy są otwarte?
Gdzie zrobić zakupy w Boże Ciało? (Pixabay, Alexas_Fotos)

Boże Ciało rokrocznie obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. To święto ruchome. Zawsze wypada ono 60 dni po Wielkanocy.

Tradycją jest to, że w Boże Ciało z kościołów w całej Polsce wyruszają procesje prowadzone do czterech ołtarzy. Wierni modlą się, a poza tym śpiewają uroczyste pieśni. To święto bardzo podniosłe i ważne dla wszystkich wierzących. Boże Ciało w naszym kraju jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wobec tego większość sklepów będzie zamknięta.

W Boże Ciało nie zrobisz więc zakupów w takich sklepach jak m.in. Biedronka, Lidl, Auchan, Kaufland, Netto oraz Aldi. Otwarte będą natomiast te mniejsze sklepiki, jak niektóre Żabki, Carrefour Express czy rozmaite punkty osiedlowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mamy do czynienia z aberracją". Ekonomista ostro o działaniu NBP

Skorzystać można też ze stacji paliw. Oczywiście normalnie funkcjonować będą również lokale gastronomiczne, na czele z KFC czy McDonald's.

Boże Ciało. Czy trzeba iść do kościoła?

Czy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto nakazane? Odpowiedź na to pytanie została zawarta w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

W tym kodeksie widnieje informacja, że Boże Ciało należy do kanonu świąt nakazanych. W związku z tym 8 czerwca wierni "są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego". Taki zapis pojawił się w kanonie 1247 KPK.

Po mszach odbywają się uroczyste procesje. Co istotne, nie ma obowiązku uczestnictwa w takich pochodach. Warto jednocześnie podkreślić, że pojawienie się na procesji nie zdejmuje z katolików nakazu uczestnictwa we mszy świętej z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić