Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Google zapłaci wielomilionową karę. Użytkowników wprowadzono w błąd

13
Podziel się:

Australijski Sąd Federalny ogłosił decyzję w sprawie koncernu Google. Zgodnie z treścią wyroku, firma będzie musiała zapłacić 50 milionów dolarów australijskich kary. Udowodniono, że użytkownicy najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki zostali wprowadzeni w błąd.

Google zapłaci wielomilionową karę. Użytkowników wprowadzono w błąd
Australijski sąd zadecydował, że koncern Google zapłaci wysoką grzywnę (Getty Images, 2022 Jeremy Moeller)

Jak informuje agencja Reutera, w trakcie procesu Google powołano się na opinię Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów, czyli organu nadzoru konkurencji. Z treści dokumentu wynikało, że firma Google Alphabet Inc dopuściła się wprowadzania w błąd swoich użytkowników. Nie zostali oni dokładnie poinformowani odnośnie do sposobu zbierania danych o ich lokalizacji.

Google ukarano grzywną. Użytkownicy wyszukiwarki wprowadzeni w błąd

Do naruszania praw użytkowników dochodziło w latach 2017-2018. Zgodnie z treścią przedstawianej im informacji, wyłączenie funkcji "historia lokalizacji" powinno zatrzymywać zbieranie wszystkich danych wchodzących w ten zakres. W rzeczywistości informacje były nadal gromadzone, co uznano za naruszanie praw konsumenckich.

Dane o lokalizacji są uznawane za wrażliwe i ważne dla niektórych konsumentów, a niektórzy użytkownicy, widząc treść informacji, dokonywali innych wyborów dotyczących gromadzenia, przechowywania i wykorzystywania danych o lokalizacji, niż gdyby Google nie przedstawiło im wprowadzających w błąd oświadczeń – tłumaczyła Gina Cass-Gottlieb z Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niedyskretne Google. Zobacz, co tym razem ujawniło

Oszacowano, że z winy Google w błąd zostało wprowadzonych aż 1,3 miliona użytkowników z Australii. Wysokość kary nałożonej w rezultacie przegranego procesu to 50 milionów dolarów australijskich. Rzecznik koncernu zapewniał, że po 2018 roku wprowadzono liczne zmiany, dzięki którym usunięto wszystkie zaniedbania.

Sporo zainwestowaliśmy, aby zarządzanie danymi dotyczącymi lokalizacji stało się proste i łatwe do zrozumienia, dzięki pierwszym w branży narzędziom, takim jak automatyczne usuwanie elementów sterujących, przy jednoczesnym znacznym minimalizowaniu ilości przechowywania danych – tłumaczył rzecznik Google, cytowany przez "News Max".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
czarny
miesiąc temu
I bardzo dobrze. BIG Data + profilowanie użytkowników w dowolny sposób oznacza inwigilację na rzecz bogatych korporacji i elit. Oznacza koniec wolnej woli i upadek demokracji.
Marek
miesiąc temu
nie ma co kwękać, tylko wiedzieć. Google np. przedstawia po jakiej linii poruszałeś się w miesiącu, w jakim sklepie byłeś i inne. Niestety pamięta w którym momencie przerwałem film 3 miesiące temu i puszcza od tego momentu. Niby niby.
Debiut polski...
miesiąc temu
Wiem że to jest z pewnością jest moja karta płatnicza i dorosłych fake
Debiut polski...
miesiąc temu
Wiem że to jest z pewnością jest moja karta płatnicza i dorosłych fake
Debiut polski...
miesiąc temu
Wiem że to jest z pewnością jest moja karta płatnicza i dorosłych fake
?????????????...
miesiąc temu
a co z tuskiem,który publicznie zapewniał,że podatków nie podwyższy, a potem KILKADZIESIĄT x je podwyższał i nowe wprowadzał?
Krzysztof
miesiąc temu
Zostali poformowani tylko kto czyta te klauzule drobnym drukiem przed wyrażeniem zgody. No i druga sprawa to Australijczycy trzeba brać poprawkę intelektualną.
bombadil
miesiąc temu
A kiedy ukarany zostanie Facebook za cenzurowanie wpisów, pod przykrywką niezgodności ze "standardami społeczności Fb". Jak wiadomo tych "standardów" nie ustalano ze społecznością FB, tylko wymyśliło je sobie kilka osób gdzieś w Kalifornii.
Agenda 2030
miesiąc temu
Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwi . Totalna inwigilacja i pieniądz elektroniczny z datą ważności .
Bartek
miesiąc temu
Mapy Google podają fałszywe dane dotyczące odległości pomiędzy obiektami, są zróżnicowane, dla trasy samochodów są o ponad kilometr mniejsze niż te dla pieszego a drogi są idealnie równoległe.
Kto dostanie ...
miesiąc temu
Czy użytkownicy dostaną te pieniądze jako zadośćuczynienie?
Haburger
miesiąc temu
Autor artykułu wprowadza czytelnika w błąd. Na zdjęciu jest pokazane wejście do oddziału Google znajdującego się w Hamburgu
Szefowa
miesiąc temu
My też ich zaraz podamy do sądu za podsłuchiwanie. Rozmawialiśmy z rodziną o kosiarkach przy stole później przeglądam telefon a tam reklamy z kosiarkami. Inne tematy też.mamy dowody i wszystko udokumentowane Chcemy 10mln pln
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić