Oliwia Skindzier| 
aktualizacja 

Jak wydać mniej podczas podróży? 5 sposobów

0

Planując podróż, łatwo zapomnieć o realnych kosztach wyjazdu. Warto więc przygotować dokładne zestawienie, które będzie uwzględniało planowane i nieplanowane wydatki. Wymarzony wyjazd nie musi wiązać się z opróżnieniem konta oszczędnościowego, dlatego warto poznać sposoby na tańsze podróżowanie. Jak wydać mniej w trakcie podróży i na czym można zaoszczędzić?

Jak wydać mniej podczas podróży? 5 sposobów
Jak wydać mniej podczas podróży? 5 sposobów (Getty Images, Juana Mari Moya)

1. Dobrze zaplanuj budżet 

Bez dobrze rozplanowanego budżetu na wyjazd nie można mówić o zaoszczędzeniu na podróży. Warto wcześniej zorientować się, jakie ceny obowiązują za nocleg, wyżywienie czy atrakcje w miejscu, które zostało obrane jako cel podróży. Dzięki ustaleniu górnego limitu na poszczególne wydatki łatwiej będzie wydać mniej. Przyda się także pozostawieniu puli pieniędzy na nieplanowane sytuacje. Zawsze warto mieć ze sobą więcej środków, by w razie konieczności ich wydania, nie musieć przejmować się stanem konta. Co ważne, przed wyjazdem do krajów europejskich warto wyrobić kartę EKUZ, a w przypadku obrania celu podróży poza Europą, koniecznie wykupić ubezpieczenie turystyczne, by nie martwić się wysokimi kosztami usług medycznych. 

Choć powyższe rady mogą być dla kogoś mylące, bo wiążą się w teorii z wydaniem większej ilości pieniędzy, z pewnością okażą się oszczędnością, gdy zdarzy się ewentualna choroba czy wypadek. Przy planowaniu budżetu warto także zadbać o to, by uniknąć problemów z płatnościami zagranicą i postawić na rozwiązania, które nie wiążą się z dodatkowymi opłatami czy marżami za przewalutowania (np. Revolut).

2. Skorzystaj z najtańszego terminu na kupno biletów

Przy kupnie biletów na samolot, pociąg czy autobus warto sprawdzić, jak kształtują się ceny u poszczególnych przewoźników. Czy wraz ze zbliżaniem się terminu wyjazdu bilety tanieją, czy wręcz odwrotnie? Kiedy bilety w tym kierunku są tanie, a kiedy trzeba zapłacić za nie więcej? Sprawdzenie tych informacji może być bardzo cenne w zaoszczędzeniu na podróży. Wybór biletu w okresie, w którym przewoźnik oferuje najtańsze usługi, to realna korzyść finansowa. Często warto zabookować bilet o wiele wcześniej niż czekać na ostatni moment, z czym wiąże się także późniejszy problem z noclegiem, ponieważ wraz z upływem czasu ofert hoteli i hostelów jest coraz mniej.

3. Poszukaj budżetowego noclegu

Nocleg to kwestia bardzo indywidualna. Jedni oczekują wysokiego standardu, a dla innych liczy się przede wszystkim budżetowe rozwiązanie. Obecnie wiele stron takich jak Booking czy Airbnb oferuje promocje i naprawdę tani nocleg w dobrym standardzie. Jeśli jednak chce się naprawdę zaoszczędzić na zakwaterowaniu, można postawić na darmową opcję. Couchsurfing to portal, na którym wiele osób oferuje możliwość pozostania w ich mieszkaniu zupełnie za darmo. Oczywiście dla niektórych nie jest to komfortowa sytuacja, dlatego należy dostosować swoje oczekiwania do możliwości. 

4. Nie przesadzaj z bagażem

W przypadku planowania kilkudniowego wyjazdu może okazać się, że bagaż rejestrowany zwyczajnie nie jest potrzebny i nie ma konieczności wykupywania dodatkowych kilogramów. Trzeba zastanowić się, co planujesz przywieźć z wyjazdu. Jeśli będą to rzeczy, których nie można umieścić w bagażu podręcznych jak np. butelki wina, rozważ zakup bagażu rejestrowanego. Jeżeli jednak nie zależy Ci na przywożeniu cennych pamiątek i w zupełności wystarczy Ci zakup kartki lub magnesu, zrezygnuj z niepotrzebnego wydatku

5. Postaw na tańsze jedzenie

Wybierając się na wyjazd, zapewne każdy marzy o tym, aby zrezygnować z codziennego gotowania i stołować się "na mieście". Warto jednak ograniczyć to tylko do jednego lub dwóch posiłków dziennie, a resztą, czyli np. śniadanie i kolację przyrządzać w miarę możliwości w miejscu zakwaterowania. Często hostele oferują wspólną przestrzeń kuchenną, z której warto skorzystać, aby móc przechowywać produkty spożywcze czy gotować. Zazwyczaj szybkie śniadanie czy kolacja to jedynie wyjście do marketu po zakup potrzebnych składników, a w wersji najbardziej budżetowej można zdecydować się na gotowanie wszystkich posiłków na miejscu. Jeśli jednak nie ma się zamiaru rezygnować z możliwości spróbowania lokalnej kuchni, warto znać kilka zasad. 

Decydując się na jedzenie w knajpie, zawsze sprawdź opinie o restauracji w internecie. Szkoda czasu i pieniędzy na słabej jakości kuchnię, w szczególności na wakacjach. Można kierować się nie tylko opiniami, ale także cenami. Zazwyczaj miejsca zlokalizowane w centrum będą droższe od tych nieco oddalonych, dlatego planując kolejne dni, warto uwzględnić, gdzie można się zatrzymać na obiad czy kolację. Ceny mogą być wysokie szczególnie w europejskich stolicach, dlatego, aby zaoszczędzić, można wybierać street food lub mniej znane, lokalne restauracje.

Zobacz także: Ile Agnieszka Kaczorowska wyda na wakacje? "Nie chcę się szczypać"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić