Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Johnson & Johnson się nie wywinie. Musi zapłacić 2,1 miliarda dolarów odszkodowania

152
Podziel się:

Johnson & Johnson musi zapłacić 2,1 miliarda dolarów odszkodowania kobietom, które zachorowały na raka jajnika po zastosowaniu ich pudru dla niemowląt, zawierającego w swoim składzie azbest. Sąd Najwyższy USA odrzucił apelację firmy wobec wyroku z 2018 r.

Johnson & Johnson się nie wywinie. Musi zapłacić 2,1 miliarda dolarów odszkodowania
Puder dla niemowląt firmy J&J powoduje raka - sąd podtrzymał wyrok (Getty Images)

Sąd Najwyższy odrzucił apelację firmy Johnson & Johnson, która miała na celu cofnięcie zasądzonego odszkodowania w wysokości 2,1 miliarda dolarów. Wyrok miał związek z zarzutami, że azbest w produktach firmy zawierających talk, w tym w proszku dla niemowląt, powoduje raka.

Johnson & Johnson musi zapłacić miliardowe odszkodowanie

Sąd w St. Louis w 2018 r. uznał, że proszek na bazie talku spowodował raka jajnika u 20 kobiet i przyznał każdej z nich 25 mln dolarów odszkodowania. Było to szóste najwyższe zasądzone odszkodowanie w historii prawa w USA.

Firma wciąż stoi w obliczu ponad 25 000 procesów sądowych w tej samej sprawie. J&J wycofał produkt z półek w USA i Kanadzie w zeszłym roku. Pierwotny werdykt spowodował znaczny spadek udziałów J&J.

J&J: "Niesprawiedliwy proces"

J&J stwierdził w apelacji wystosowanej do Sądu Najwyższemu, że rozległy charakter sprawy w St. Louis – która łączyła roszczenia prawie dwudziestu powódek z 12 różnych stanów – sprawił, że proces był niesprawiedliwy i że naruszył konstytucyjną klauzulę sprawiedliwego procesu.

Producent skrytykował fakt, że sędzia potrzebował pięciu godzin na poinstruowanie ławy przysięgłych, a jury obradowało średnio mniej niż 20 minut w sprawie każdej kobiety. Wszystkim przyznano identyczne odszkodowanie, niezależnie od indywidualnych okoliczności - twierdzi J&J.

"Jeśli klauzula dotycząca rzetelnego procesu coś znaczy, oznacza to, że oskarżony nie może zostać pozbawiony miliardów dolarów bez rzetelnego procesu" - argumentował J&J. Grupy biznesowe, w tym Amerykańska Izba Handlowa, poparły apelację. Johnson & Johnson argumentował również, że wysokość odszkodowania jest niezgodna z konstytucją.

Firma wskazała na wcześniejsze orzeczenia Sądu Najwyższego, które ograniczały odszkodowania karne. Poszkodowane kobiety utrzymywały z kolei, że lata oszustw J&J na temat ich produktu i lekceważenie zdrowia klientów uzasadniają przyznanie odszkodowania za straty moralne.

Zobacz także: "Polska" szczepionka na Covid. "Mam nadzieję, że w tym roku produkcja ruszy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(152)
brum
10 miesięcy temu
To tylko jedna firma od szczepionek a co robiła ludziom ta dominująca na rynku? Ciszzzzza. Dlatego jeśli oszukiwali wcześniej nigdy nie odbuduje się zaufania. Kto utajnia wyniki badań na 75 lat?
pradziwa hist...
rok temu
Mój ojciec ma raka prostaty, wykryty w lutym zeszłego roku . Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy chemiczne" czyli na cykle chemii i Tato wyszukał w necie Sklep internetowy i kupił tam olej CBD 5 % decarboxylated z dość dużo bo 3 butelki 15ml na miesiąć ... ( ilością podawanych kropel było zwiększane stężenie CBD)napisze stronę choć co nie który będą odbierać to za reklamę konopiafarmacja pl , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł coraz więcej jest punktów gdzie można zamiast olejku kupić wodę znam taki już przypadek :( Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o 40%. Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią "rybkę".... Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud.... hmm
114411e
rok temu
No to suuuuper news tylko nie dla wolaków. W wolsce j&j nie zapłaci ani złotówki bo polsko języczny piss zagwarantował że wokakom nic się nie należy za testy szczepionkowe!!!!!!
Sandra
rok temu
Ja się dzczepilam i nic mi nie jest jedną szczepionka którą można się raz szczepić powinno przybyć ich więcej ludzie czekają
Art
rok temu
Tzn kobiety pudrowały sobie pusie dla dzieci i teraz wysypka poszła ? No hmm stara ale już nie taka jara
Tosia58
rok temu
Najlepsza zasypka to... mąka ziemniaczana, nasza i nieszkodliwa, polecam
Greg
rok temu
Sporo na tym forum jaskiniowców, którzy boją się ognia, fal radiowych i medycyny. Żyjcie sobie swoje średnie 30 lat, ale nie zabierajcie miejsc w szpitalach i przychodniach.
koszmar
rok temu
Jak uwierzyć, że szczepionki są dobrem, skoro tworzą je takie firmy? Jk można tak szafować ludzkim życiem i zdrowiem, wiedząc, ze azbest jest rakotwórczy i to jeszcze w kosmetykach dla dzieci było...
bun
rok temu
Tak się tylko zastanawiam jak udowodniły, że to stosowały? Mają opakowania w szafce sprzed iluś tam lat???
szyszek
rok temu
powodzenia w przyjmowaniu ich szczepionek :)
Michau
rok temu
Żenada. Nie wiadomo skąd się bierze rak jajnika, ale ukarano firmę, za spowodowanie raka...
Mirek
rok temu
Ale za to szczepionki mają najlepsze jednodawkowe :)
Rex
rok temu
W Polsce koncern z miejsca by miał zastęp ekspertów opowiadających, że zyski ze stosowania pudru są większe niż ryzyko
andrea z wroc...
rok temu
a moje pytanie jest takie: a co w przypadku szczepień? Odpowiedź: za preparat medyczny (przez usta mi nie przejdzie nazwa szczepionka) nie ponosimy odpowiedzialności. I dalej chcecie się szczepić?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić