Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|

Kary zamiast dopłat do węgla. Niemiła niespodzianka dla wielu Polaków

36
Podziel się:

Dodatek węglowy budzi ogromne zainteresowanie wśród Polaków, bo daje gwarancję wypłaty 3 tys. zł. Jednak cała procedura umożliwia też gminom wyłapanie osób, które nie zostały uwzględnione w deklaracjach śmieciowych. W efekcie samorządowcy mogą zacząć karać tych mieszkańców, którzy dotąd unikali opłat za śmieci.

Kary zamiast dopłat do węgla. Niemiła niespodzianka dla wielu Polaków
Kary zamiast dopłat do węgla. Niemiła niespodzianka dla wielu Polaków (PAP, PAP/Paweł Supernak)

We wrześniu wprowadzono zmiany do ustawy o dodatku węglowym. Dzięki nim urzędnicy mogą porównać wniosek o wypłatę 3 tys. zł z innymi podaniami o pomoc. Mowa w tym przypadku o wypłatach świadczeń rodzinnych, wychowawczych, dodatku mieszkaniowego czy osłonowego. Samorządy zyskały też możliwość skonfrontowania wniosku z deklaracją śmieciową.

Kary zamiast dopłat do węgla. Niemiła niespodzianka dla wielu Polaków

Chęć uzyskania dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł może sprawić, że spora część Polaków... otrzyma kary. Jak ujawniła Interia, "do wniosku węglowego właściciel starający się o dodatek wpisuje osoby we wspólnym gospodarstwie domowym ze wskazaniem numerów PESEL. W deklaracji śmieciowej takich danych się nie podaje, ale wpisuje się liczbę domowników".

Jeśli liczba osób w gospodarstwie domowym, które złożyło wniosek o wypłatę dodatku węglowego, będzie inna od tej w deklaracji śmieciowej, dana rodzina może się spodziewać wezwania do zapłaty za niewykazywanych dotąd domowników. Takie wezwanie może obejmować nawet okres do pięciu lat wstecz.

Samorządom trudno się dziwić, bo z szacunków Związku Gmin Wiejskich RP wynika, że razem z Ukraińcami mieszkającymi w Polsce, poza "systemem śmieciowym" pozostaje obecnie w naszym kraju ok. 10 mln osób. Oznacza to gigantyczne straty dla miejskich i wiejskich gmin.

Pierwszych "śmieciowych kombinatorów" udało się wyłapać w Gorzowie Wielkopolskim. Tamtejsi urzędnicy zdradzili, że każda "zagubiona" osoba w systemie śmieciowym będzie musiała zapłacić od 1,3 do 1,6 tys. zł. Przy większej liczbie domowników, rachunek wystawiony za lata unikania opłat za wywóz odpadów może być wyższy niż wartość dodatku węglowego.

Przypomnijmy, że dodatek węglowy to pomysł rządu, który ma pomóc Polakom w dobie wysokich cen źródeł ciepła. 3 tys. zł przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Aby otrzymać dodatek węglowy, niezbędny jest wpis lub zgłoszenie jednego z powyższych źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Przy rozpatrywaniu wniosków pod uwagę brana będzie data wprowadzenia wpisu albo jego decyzji - nie może to być później niż 11 sierpnia 2022 roku. Wnioski można składać tylko do 30 listopada 2022 roku.

Zmiany wprowadzone we wrześniu sprawiły, że zaczęła obowiązywać zasada "jeden adres - jeden dodatek węglowy". Wcześniej Polacy masowo składali po kilka wniosków na jeden budynek, argumentując iż w jego wnętrzu mieszka kilka rodzin. Nieco inaczej jest w przypadku bloku mieszkalnego, który ogrzewany jest z jednego pieca. Tam dodatek przysługuje na każdy lokal - ma on odrębny adres z uwagi na numer mieszkania.

Zobacz także: Gdańsk bez dostawcy prądu. "Nie wpłynęła żadna oferta"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(36)
Marek
2 miesiące temu
Bardzo dobrze.Karać krętaczy i oszustów.Sąsiad złożył 3 wnioski na osoby które mieszkają z nim pod jednym dachem tworząc oddzielne gospodarstwo.Dzisiaj dostali pismo z uregulowaniem należności za śmieci wstecz.Chodzi jak potłuczony
MYSIO-PYSIO
2 miesiące temu
Właśnie do otwocka sasin furmanką przywiózł 55 ton węgla i 73 tony ekogroszku na ok 50000 mieszkańców, cena 2900zł i 2950zł tona + 50zł od tony transport. Bareja wiecznie żywy " ludzie, ludzie łapta za wiadra i siekiery, wungiel,wungiel do otwocka przyjechał" dodam że o godzinie 8 dostałem info od asysty niepełnosprawnego że jest możliwość kupna tańszego ekogroszku w ilości 2 ton na 1 uprawnionego. oczywiście już zaczem grzać wózek inwalidzki do wyjazdu, ale już po godzinie PO EKOWUNGLU NAWET PYŁ NIE POZOSTAŁ, tak zwany urzędowo miał. gratuluję 27,5 szczęśliwcom zakupu wungla i 37,5 szczęśliwym nabywcą ekowungla. Czołem wszystkim OBYWATELOM polski.
Obserwator
2 miesiące temu
Większość ludzi nauczyło się narzekać za komuny i narzeka nadal mimo, że lepiej im się żyje. To jakby rodzaj sportu! Czekają na coraz większe dary od rządu i nadal im źle. Jak dalej tak pójdzie to z za grobu będą reklamacje że trumna za ciasna!
LALA 53
2 miesiące temu
To znaczy że ja mogę niedostac tych 3 tyś dodatku na wegiel bo jest jeden adres lecz 2 inne nazwiska,ale są dwie kondygnacje tzn dwie rodziny to jak mi przykreca zawory to mogę marznac.A ci co korzystają z MOPSU bez problemu im się wszystko nalezy.Pracowac się nie chce ale ręce po wszystko w pierwszej kolejności wyciągać.ŻENADA.Wzielam kredyt 10 tys zl żeby zakupić 3 tony ekogroszku,myslalam ze jak dadza ten dodatek to zaraz wplace do banku i zeby szybciej splacic ten kredyt.Jestem emerytką nie tego się spodziewałam od rzadu naszego na stare lata.I TO MA BYC TA SPOKOJNA STAROSC.
Marti
2 miesiące temu
A kurat to jest ok. Dlaczego co roku podnoszą mi opłaty za śmieci a inni nie płacą. I kombinują jak do jakiś socjali potrzeba więcej osób w rodzinie to tak podają, jak mniej żeby nie zapłacić to podają inne dane. Generalnie jestem zdania że socjal psuje system ale jeżeli jest to ci co uczciwi są i pracują niech też z tego korzystają a nie ci biedni kombinatorzy.
Aaaaa
2 miesiące temu
Prosze wyjasnic gdzie sa pieniadze z respiratorow a nie ludzi karac ze bedzie zimno!
Ech...
2 miesiące temu
Bo w tym kraju trzeba oszukiwać na miliony żeby jeszcze premie za to dostać a nie na marne grosze
czub
2 miesiące temu
Rząd oszukał minister tylko gadał że rolnik dostanie po 500 zł do hektara a dał figę z makiem
czub
2 miesiące temu
Rząd oszukał minister tylko gadał że rolnik dostanie po 500 zł do hektara a dał figę z makiem
nik
2 miesiące temu
to samo przeca jest z dopłatom do dekoderów tv , wypełnij formularz na poczcie polskiej i już rzund wi czy płacisz abonament czy ni?
Ekologista
2 miesiące temu
Sprzedam EKO-Opony mielone !! tanio
Obywatel
2 miesiące temu
Jak władza kręci i oszukuje to jest ok, ale jak Polacy kręcą i kombinują żeby przetrwać przez złodziejstwo i oszustwa władzy to się ich karze.
Tu 144.
2 miesiące temu
Kombinowanie jest narodowym sportem Polaków.🤸
Polak
2 miesiące temu
Kuźwa trzeba chować tv bo nalicza od osoby😭😭😭😭
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić