aktualizacja 

Każdy kierowca powinien znać ten trik. Zaoszczędzisz do 12 proc. paliwa

165

Co zrobić, żeby mniej wydawać? To pytanie w dobie wysokiej inflacji zadają sobie niemal wszyscy. Sprawdź przydatne triki, dzięki którym zaoszczędzisz na ogrzewaniu, prądzie, samochodzie i wypadach na miasto. Zrobisz to bez większych wyrzeczeń.

Każdy kierowca powinien znać ten trik. Zaoszczędzisz do 12 proc. paliwa
Jak oszczędzać? (Pixabay)

Wysokie koszty życia sprawiają, że wiele osób nie ma z czego zaoszczędzić. Co więcej, Polacy zaczynają rezygnować z zakupów, wyjść na miasto czy wakacji, ponieważ jest to zbyt drogie. Jak w dobie kryzysu zaoszczędzić chociaż trochę gotówki? Sprawdź przydatne triki, które pozwolą ci na zachowanie pieniędzy w kieszeni.

Jak zaoszczędzić na paliwie?

Ceny paliw już od kilku miesięcy są na bardzo wysokim poziomie. Chociaż ostatnio nie odnotowano drastycznych podwyżek, to nadal litr benzyny czy oleju napędowego jest drogi. Dla wielu Polaków oznacza to ogromny, comiesięczny wydatek.

Aby zaoszczędzić trochę pieniędzy na jeździe samochodem, warto utrzymywać stałą prędkość na drodze. Trzeba wiedzieć, że najwięcej paliwa zużywamy podczas przyspieszania i hamowania. Płynna jazda pozwoli zaoszczędzić od 6 do 12 proc. paliwa. Powinniśmy także wyłączać silnik, kiedy jesteśmy na postoju.

Warto zadbać o opony. Jeśli mamy taką możliwość, warto rozważyć wybrać energooszczędne opony, które mają większą twardość ogumienia. Dzięki nim zużycie paliwa jest mniejsze, ponieważ tarcie opony o podłoże jest ograniczone.

I co najważniejsze, jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy komunikację miejską.

Oszczędzanie na energii i ogrzewaniu

Co można zrobić, żeby zmniejszyć wydatki na energię? Należy używać rozważnie każdego sprzętu. Zmywarkę i pralkę powinniśmy włączać tylko wtedy, gdy są pełne. Jeśli to możliwe, włączmy w naszych urządzeniach tryb energooszczędny. Gaśmy światło, wychodząc z pomieszczeń i odłączajmy od prądu urządzenia, które są wyłączone. Ładowarka od smartfona zostawiona w kontakcie nadal pobiera prąd.

Aby mieć cieplej w domu trzeba zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Grzejniki powinny być odsłonięte, a wszystkie okna i drzwi uszczelnione. Powinniśmy wietrzyć mieszkania krótko, ale intensywnie. Najlepiej przy wyłączonych grzejnikach, aby nie tracić energii.

Nie powinniśmy przegrzewać mieszkań. Optymalna temperatura to 21-22 stopni Celsjusza. W pomieszczeniach, w których śpimy temperatura może być niższa nawet o 1-2 stopnie.

Wyjście na miasto. Tu też zaoszczędzisz!

Na mieście też można zaoszczędzić. Przed wyjściem warto sobie założyć budżet, którego nie możemy przekroczyć. Aby się to udało opłaca się wziąć ze sobą samą gotówkę, co pozwoli na lepsze kontrolowanie wydatków.

Warto poszukać darmowych miejscówek — muzeów, galerii sztuk czy wystaw. Wiele osób płacąc kartą nie odczuwa swoich wydatków i nie potrafi sobie odmówić kolejnych zakupów.

Dużą oszczędnością może być rezygnacja z wyjścia na kawę. Napoje z lokali są pyszne, ale wiele droższe niż te, które zrobimy w domu. To także dobra okazja, aby zaprosić znajomych do siebie.

Zobacz także: Emerytka pochwaliła rząd. Kontra przyszła szybko: "Mnie Kaczyński nie daje"
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić