Jak oszczędzić na ogrzewaniu? 5 skutecznych sposobów

2

W wielu domach i blokach sezon grzewczy już trwa. Zima zbliża się wielkimi krokami. Polacy, mając przed sobą perspektywę horrendalnych rachunków szukają więc oszczędności. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy opłaca się wyłączyć ogrzewanie na noc? Co wychodzi taniej i korzystniej?

Jak oszczędzić na ogrzewaniu? 5 skutecznych sposobów
Polacy szukają oszczędności. Czy wyłączenie ogrzewania na noc się opłaca? (Pixabay)

Zanim zaczniemy poszukiwać oszczędności, warto najpierw zastanowić się, jak dobrze ocieplony jest nasz dom. Dobrze ocieplone budynki dłużej utrzymują ciepło w pomieszczeniach, co samo w sobie jest oszczędnością. Ogrzewanie podłogowe to z kolei zupełnie inny cykl grzewczy. Aby rano było nam ciepło, najrozsądniej włączyć je w nocy, by później już nie korzystać z podgrzewania i uzyskać pożądaną temperaturę.

Jednak co zrobić, by zaoszczędzić na ogrzewaniu? Jak grzać w pomieszczeniach z sensem? Jest kilka istotnych zasad, które mogą pomóc nam podczas chłodnych miesięcy. Przede wszystkim warto zastanowić się, jaka temperatura naprawdę nam odpowiada. Czy wolimy ciepełko, czy może jednak trochę chłodniejsze powietrze.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Proste zasady

Po pierwsze, dostosuj temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Nie każdy pokój musi być ogrzewany tak samo. W sypialni, zwłaszcza w ciągu dnia, wystarczy już 18 stopni Celsjusza, by zaoszczędzić.

Kolejną zasadą jest zamykanie drzwi. Jeśli temperatura w każdy pomieszczeniu jest inna, warto zamykać drzwi, by utrzymała się na pożądanym przez nas poziomie. Oczywiście, należy pamiętać o regularnym, ale szybkim wietrzeniu.

Aby nie marnować energii - odsuń meble od grzejników. Dzięki temu z pewnością zaoszczędzisz i nie będzie potrzeby "dogrzewania" pomieszczenia, bo ciepło rozniesie się po pokoju, a nie po szafie czy biurku.

Na noc zasuń żaluzje. Okna zabierają najwięcej ciepła. Dzięki tej prostej metodzie, możesz zaoszczędzić, a przy okazji uniknąć podglądania przez wścibskich sąsiadów z naprzeciwka.

Ostatnią dość oczywistą zasadą jest odpowietrzenie grzejnika. Trzeba zrobić to przed każdym sezonem grzewczym.

Zobacz także: Za oknem niska temperatura. O tym musisz pamiętać, by zaoszczędzić na ogrzewaniu
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić