aktualizacja 

Kiedy koniec drożyzny? Ekspert zabrał głos

Drożyzna szalenie mocno daje się we znaki praktycznie wszystkim Polakom. Kiedy nareszcie dojdzie do spadku cen? Głos w tej sprawie w "Raporcie Złotorowicza" zabrał doktor Artur Bartoszewicz, który jest ekonomistą.

Kiedy koniec drożyzny? Ekspert zabrał głos
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, © Copyright Kypros 2017 all rights reserved)

Jan Złotorowicz na wstępie rozmowy zapytał doktora Artura Bartoszewicza, kiedy można spodziewać się polepszenia sytuacji w Polsce. Ekspert nie przekazał zbyt dobrych wieści. Uważa, że drożyzna utrzyma się jeszcze przez długi czas.

Drożyzna będzie z nami przez długi czas. (…) Wszystkie czynniki wskazują na to, że ceny będą rosły dalej - powiedział, cytowany przez polityka.se.pl.

Skąd takie przewidywania? - Po pierwsze mamy główny czynnik determinujący niepewność, czyli wojnę nadal trwającą i skalę tej wojny jeszcze dzisiaj nie do przewidzenia. Ta wojna wpływa na kwestię cen surowców, na zaburzenia, na manipulację, na spekulacje; na politykę, która jest na tym uprawiana, bo prowadzi ją Rosja, ale prowadzą też Chiny. Ostatnie spotkanie państw, które wytwarzają de facto nowy wymiar gospodarczy, wyraźnie wskazało, że one będą próbowały walczyć o swoją pozycję i dla nich pewne działania, które wiążą się z przerzuceniem kosztów i opóźnieniem rozwoju państw najwyżej rozwiniętych jest traktowane jako cel - dodał.

Będziemy mieli do czynienia ze świadomymi zaburzeniami. Poza tym cały czas jest kwestia, która jest od lat nierozwiązana, czyli transformacja energetyczna w Polsce, o której się bardzo dużo mówi, ale nic się nie robi. Od 30 lat, a nawet więcej, budujemy elektrownię jądrową, i jeszcze przez najbliższe 20-30 lat będziemy budować - kontynuował ekonomista.

Ekspert dosadnie o podnoszeniu stóp procentowych

Doktor Bartoszewicz w bardzo wymowny sposób odniósł się również do podnoszenia stóp procentowych dla kredytów już zaciągniętych. Twierdzi, że to ogromny błąd, który przyniesie negatywne efekty.

Polityka pieniężna i zachowania banków są proinflacyjne. A rzecz, której nie jestem w stanie zrozumieć, to jest to, że podwyższenie stóp procentowych przekłada się bezpośrednio na kredyty już udzielone - podkreślił rozmówca Złotorowicza.
Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić