Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Kiedy nie trzeba rozliczać PIT?

3
Podziel się:

Nie wszystkich podatników dotyczy obowiązek składania PIT-u. Istnieją przepisy, które zwalniają wybrane grupy osób z płacenia podatku. Wśród tej grupy wymienia się osoby opodatkowane ryczałtowo, te wobec których zaniechano pobrania podatku oraz przychody z niego zwolnione. Czy wiesz, do jakiej kwoty nie trzeba się rozliczać z urzędem skarbowym?

Kiedy nie trzeba rozliczać PIT?
Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba rozliczać PIT (Pixabay)

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych, który musi zapłacić każda osoba mieszkająca i zarabiająca w Polsce. Istnieją jednak w tym przypadku pewne wyjątki. Obowiązku złożenia deklaracji podatkowej nie mają osoby, których dochody w ciągu roku (jeden bądź wszystkie) są rozliczone z fiskusem w oparciu o zasadę stałej wysokości ryczałtu. Zwolnienie obejmuje również osoby wymienione w Ustawie o dochodach zwolnionych z podatku, a także te, których dotyczy rozporządzenie mówiące o rezygnacji z poboru podatku.

Czy trzeba rozliczać PIT 11?

Zwolnienia z podatku są opisane w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W art. 21 znaleźć można informacje o podatnikach, których przychody podlegają opodatkowaniu i o tych zwolnionych z tego obowiązku.

Lista przychodów nie wymagających złożenia deklaracji rocznej jest dość długa i warto się z nią zapoznać.

Których przychodów nie trzeba wykazywać w rocznym zeznaniu PIT?

W Ustawie znajduje się ponad 30 punktów, mówiących o przychodach zwolnionych z podatku. Oznacza to, że nie trzeba od nich płacić podatku. Najistotniejsze z nich to:

  • renty dla inwalidów wojennych i wojskowych,
  • wygrane w grach hazardowych, o ile kwoty w ciągu roku nie przekroczą 2280 zł,
  • część odszkodowań i zadośćuczynień, odpraw i odszkodowań z racji skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę lub stosunku służbowego,
  • niektóre rodzaje środków wypłaconych z tytułu ubezpieczeń osobowych lub majątkowych,
  • odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe,
  • świadczenia rodzinne, dodatki do rent rodzinnych dla sierot,
  • zapomogi z racji klęski żywiołowej, śmierci, bądź innego zdarzenia losowego, o ile nie przekroczą 2280 zł,
  • wartość otrzymanych bonów na posiłki pracownicze, jeśli pracodawca takich nie zapewnia,
  • jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka,
  • dodatki mieszkaniowe,
  • diety za czas podróży służbowej pracowników lub osoby niebędącej pracownikiem.

Do jakiej kwoty nie trzeba się rozliczać z urzędem skarbowym?

Rozliczenie PITU z urzędem skarbowym nie dotyczy osób, których dochody z umowy zlecenie lub umowy o dzieło (jednej lub kilku takich umów) nie przekroczyły kwoty 200 złotych brutto.

Zobacz także: Fala Omikronu "nie była konieczna". Specjalista dzieli się przewidywaniami
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
stevan
3 miesiące temu
Baran to pisał. Nie płaci nic ten co zarabia (np zbierając złom, itp) do 22 tys zł rocznie. Zarabiając 200 zł rocznie musiałby jeść chyba kromkę chleba na tydzień! Ten ustrój jest o wiele gorszy od komuny!!!
Lisek
8 miesięcy temu
Nie,masz racje bo przecież ta grupa płaci podatek ryczałtowy!
ADELOJDA
8 miesięcy temu
-GRUPA FACHOWCÓW ZBIERAJĄCYCH NA TACĘ I POBIERAJACYCH OPŁATY ZA MODLITWY TEŻ NIE MUSI PŁACIĆ PODATKU. BO PO CO???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić