oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Komisarz Wojciechowski z propozycjami dla rolników

9

Już od dłuższego czasu trwają protesty rolników. Rozmowy z protestującymi toczą przedstawiciele rządu. Swoje propozycje ma też przedstawić komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. Z nieoficjalnych informacji wynika, że możliwe jest złagodzenie stanowiska Brukseli w czterech obszarach. Jakich?

Komisarz Wojciechowski z propozycjami dla rolników
Janusz Wojciechowski ma propozycję dla rolników? (Twitter, Michał Zieliński)

Protestujący w naszym kraju rolnicy walczą nie tylko o uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza krajów Unii Europejskiej, ale także występują przeciw Zielonemu Ładowi proponowanemu przez Brukselę. Wygląda na to, że w drugim przypadku rolnicy mogą liczyć na pewne ustępstwa. Ma je przedstawić komisarz Wojciechowski, przynajmniej na to wskazują nieoficjalne informacje przekazane przez Macieja Sokołowskiego z TVN24.

Z informacji, do jakich dotarł Sokołowski, wynika, że Unia Europejska rozważa pewne ustępstwa, polegające na odejściu od obowiązkowości w czterech obszarach tzw. norm GAEC — norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska.

Z obowiązkowości zwolnione byłoby: minimalizowanie uprawy roli w celu zapobiegania erozji gleby, uprawa roślin okrywowych pomiędzy sezonami, płodozmian oraz ugorowanie lub odłogowanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Giertych znów spotka się z Wąsikiem? "Ja się nigdy nie spotkałem"

Z informacji dziennikarza wynika, że system kar w tym zakresie zostałby zastąpiony systemem nagród. Oznaczałoby to benefity dla rolników, którzy zdecydują się na stosowanie w swoich gospodarstwach norm środowiskowych.

Wojciechowski wyrwał się przed szereg?

Ponad tydzień temu Janusz Wojciechowski przekazał, że unijny Zielony Ład trafi do kosza. Od zapowiedzi polskiego komisarza odcięła się w stanowczo Komisja Europejska. Jej przedstawiciele stwierdzili, że Wojciechowski wypowiadał się w swoim własnym imieniu, a wygłaszane przez niego tezy nie są "odzwierciedleniem oficjalnego stanowiska komisji".

Jesteśmy przekonani, że rolnictwo, polityka klimatyczna i ochrona świata przyrody mogą iść w parze. Potrzebujemy obu - dodał wówczas Olof Gill.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić