Koniec darmowych foliówek? Sieci będą kasować nawet za "zrywki" na pieczywo

14

Pakujesz zakupy w foliowe siatki lub torby z papieru dostępne przy kasie za kilkadziesiąt groszy? A może korzystasz ze "zrywek" dostępnych za darmo na stoisku warzywnym lub przy pieczywie? Sieci mają dość takiej praktyki i na własną rękę wprowadzają dodatkowe opłaty za cienkie foliówki.

Koniec darmowych foliówek? Sieci będą kasować nawet za "zrywki" na pieczywo
ściągają opłaty za zrywki w sklepach/ zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Tabliczki z przestrogą dla niesfornych klientów pojawiły się przy stoiskach z pieczywem i warzywami w niektórych sklepach sieci takich jak Carrefour, Auchan czy Leclerc. Informuje o tym portal wiadomościspożywcze.pl.

Szanowni Klienci, informujemy, ze bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, tzw. "zrywyki", oferowane są bezpłatnie wyłącznie w przypadku, gdy są przeznaczone do pakowania żywności sprzedawanej luzem (np. warzywa, owoce, pieczywo, cukierki) jako ich podstawowe opakowanie - czytamy w komunikacie zamieszczonym na tabliczce w jednym ze sklepów.

Sieć wyjaśnia, że bezpłatne foliówki obowiązują jedynie ze względów higienicznych i dodaje, że w każdym innym przypadku za lekkie torby z tworzywa sztucznego naliczana będzie dodatkowa opłata w wysokości 25 groszy za zrywkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Foliówki w sklepach będą droższe. Polacy będą płacić więcej

Dotychczas bardzo cienkie foliówki dostępne były całkowicie za darmo, co w konsekwencji często prowadziło do nadużyć. Klienci chcący uniknąć opłaty za foliową reklamówkę lub papierową torbę na zakupy dostępną przy kasie pakowali kupiony towar do kilku cienkich zrywek.

Na "foliówkowy absurd" klienci zwracali uwagę już wcześniej, z chwilą wprowadzenia tzw. opłat recyclingowych, która obowiązywała przedsiębiorców w tym sieci handlowe.

Robiąc codzienne zakupy warto pamiętać, że maksymalna cena ustalona przez rząd za torbę na zakupy to 1 złoty. Jeśli sklepy zrezygnują natomiast z pobierania opłaty recyklingowej za torby na zakupy, mogą zapłacić słony mandat, którego wysokość może wahać się od 500 złotych do 20 tysięcy.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić