Krótszy tydzień pracy. Polacy zadecydowali

244

Już 68 proc. z nas chce skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Badani wskazują, że taka zmiana wydatnie wpłynęłaby na ich stan zdrowia.

Krótszy tydzień pracy. Polacy zadecydowali
Pracownicy chcą 4-dniowego tygodnia pracy. (Getty Images, Shannon Fagan)

Polacy chcą pracować krócej

Ponad połowa badanych (53 proc.) osób w wieku 25-34 lata i 45 proc. w wieku 35-44 lata opowiada się za 4-dniowym tygodniem pracy. Co ciekawe, 17 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko i są to głównie osoby po pięćdziesiątce.

Najwięcej zwolenników krótszego tygodnia pracy znajdziemy w dużych firmach. W tych miejscach pracy co druga osoba uważa, że decyzja pozytywnie wpłynęłaby na ich zdrowie.

Nie bez znaczenia jest również wykształcenie badanych. Im wyższe, tym więcej zwolenników rozwiązania. Tylko 30 proc. pracowników z wykształceniem podstawowym jest za skróceniem czasu pracy, natomiast w przypadku osób z wykształceniem wyższym i średnim, takie rozwiązanie ucieszyłoby 43 proc. zatrudnionych.

Zobacz także: Kukiz stawia Kaczyńskiemu ultimatum ws. Mejzy. Komentarz z PiS

Skrócony do czterech dni tydzień pracy może wpłynąć na obniżenie poziomu stresu, na który w czasie pandemii narzeka niemal co drugi Polak.

Nie pomaga fakt, że Polacy są jedno z najbardziej zapracowanych nacji w Europie. Według danych OECD, w 2020 roku polski pracownik przepracował średnio 1766 godzin, co plasuje go w czołówce obok USA (1767 godzin), Chorwacji (1834 godzin) czy Rosji (1874 godzin).

Autor: CHE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić