Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Luka w ustawie. Niektórzy emeryci mogą dostać groszowe "czternastki"

19
Podziel się:

Rozpoczęła się realizacja wypłat czternastej emerytury. Większość uprawnionych osób świadczenie otrzyma we wrześniu. Niektórzy mogą mocno się zdziwić wysokością przelewu. Dlaczego? Okazuje się, że wszystkiemu winny jest zapis w ustawie.

Luka w ustawie. Niektórzy emeryci mogą dostać groszowe "czternastki"
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Juana Mari Moya)

25 sierpnia rozpoczęły się wypłaty czternastych emerytur. Do otrzymania dodatkowego świadczenia uprawnionych jest aż dziewięć milionów emerytów i rencistów.

"Czternastka" w pełnej wysokości wynosi 1217,98 zł "na rękę". Minimalna wypłata nie może być natomiast niższa niż 45,50 zł. Najprawdopodobniej ma to związek z tym, że koszt wydania decyzji o przyznaniu "czternastki" byłby wyższy od samego świadczenia.

"Fakt" donosi, że mimo to możliwa jest wypłata "czternastki" w wysokości kilku lub kilkunastu złotych. Wszystko za sprawą tego, że w przepisach zawarto haczyk.

Obejmuje on osoby pobierające renty rodzinne. Do jednego świadczenia może być wypłacona tylko jedna "czternastka". Jeżeli do jednej renty rodzinnej uprawniono kilka osób, to wówczas... dodatkowe świadczenie zostanie podzielone solidarnie.

Groszowa "czternastka". W jakim przypadku?

Czy jeśli "czternastka" wyniesie 45,50 zł "na rękę", to i tak zostanie podzielona?

Do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. 14. emerytura, bez względu na liczbę osób uprawnionych do renty. "14 emerytura" podlega podziałowi stosownie do liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej ustalonej w wysokości na dzień 24 sierpnia 2022 r. Wszystkie części "czternastej emerytury" muszą być równe, a suma tych części nie może być niższa od ustalonej kwoty "czternastej emerytury" - powiedzieli "Faktowi" urzędnicy ZUS.

Jeżeli zatem do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby, a "czternastka" wyniesie 50 zł brutto, to wówczas każdy z zainteresowanych dostanie około 15 zł netto.

Zobacz także: Petru: "czternastki" nie powinno być, 500 plus do zmiany. "Trzeba być szaleńcem, by tego nie widzieć"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(19)
Dxxd
3 miesiące temu
Przecież wiekszosc emerytów nie zobaczy na oczy tej marnej 14stki. ukrsinkom dają po 10 tys. Zł a polskim emerytom marne grosze.
Wanda
3 miesiące temu
Możesz pomóc w walce z schizofrenią mojej znajomej która choruje od dawna przewlekle na tą chorobę, jest uboga i niema rodziny. Poprostu wyślij SMS o treści Pomoc7094 pod numer 75165 Koszty to 6.15 fundacja Avalon bezpośrednia pomoc osobom niepełnosprawnym Proszę nie usuwaj tego komentarza.dziekuje
Emeryt
3 miesiące temu
Jak to jest emrryci kryterium dochodowe a posłowie bar mleczny samoloty wakacje kredytowe dodatek węglowy 60% podwyżki traktory milionów pensje im się należy to jest kasta
Bik
3 miesiące temu
Przyjdzie Donek to wyrowna
Jan.
3 miesiące temu
Pracowałem 45lat i14 dostaje43zł a kolega 15lat i dostaje całą gdzie jest sprawiedliwość pieprzyć pis.
Oli
3 miesiące temu
Wszyscy emeryci powinni dostać 14-stkę... Nie będziemy głosować na PiS!!!!!!!!
Niekochanyeme...
3 miesiące temu
A gdzie się podziała w ustawie o 14 emerturach zasada równość wobec prawa? Jednym "kochanym" emerytom się daje a drugim niekochanym niekiedy po 40-45 latach pracy nie, bo wypracowali zbyt wysoką emeryturę a namawiają do pozostawania w aktywności zawodowej jak najdłużej gdzie tu sens i logika?
inflacja dwuc...
3 miesiące temu
rządzie pisowski ! kiedy 2 waloryzacja emertytur????????
Emeryt
3 miesiące temu
Należy się 2 waloryzacja socjal 14 sobie weźcie wybory przegracie za złodziejstwo emeryci nie podarujá
Ben
3 miesiące temu
No to może po dwie 14 bo im będzie zawsze mało?? Jeżeli redaktorek nie umie logicznie myśleć to niech zmieni zawód.14 jest jedna do jednej renty rodzinnej a że pobiera ja 10 osób to nie znaczy że każdy ma dostać po 14 ale dostaną 10 procent owej 14
1954
3 miesiące temu
Marmar brawo za komentarz może rząd w końcu zacznie myśleć i czternastki wszystkim równo po 50% a nie jeden 100% drugi wcale dość skłócania Polaków to nie moja wina że mam większą emeryturę od sąsiadki wy pracowałam sobie nikt mi za darmo nie dał
Marmar
3 miesiące temu
Jakie złodziejskie państwo takie czternastki
Pola
3 miesiące temu
Sieje ie panikę jak zawsze
Adam
3 miesiące temu
Dzietność to nie jest kwestia pieniędzy tylko mentalność ludzi, czy na zachodzie Europy jest dużo dzieci no właśnie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić