Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. prądu. Oto warunek zamrożenia cen

71

Rząd ma plan zachęcania obywateli do oszczędzania prądu. Zdecydowano się na wdrożenie nowych rozwiązań. Chodzi o zamrożenie ceny pod warunkiem mniejszego zużycia energii. Taką koncepcję w czwartek ogłosili premier Mateusz Morawiecki oraz szef PiS Jarosław Kaczyński.

Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. prądu. Oto warunek zamrożenia cen
Mateusz Morawiecki (PAP, Radek Pietruszka)

Wiadomo już, kto będzie mógł liczyć na niższe rachunki. Zaoszczędzą te gospodarstwa domowe, które nie zużyją więcej niż 2 tys. kWh prądu rocznie.

Chcemy wprowadzić nie tyle dopłaty, ile zamrozić ceny energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. odbiorcom do pewnego zużycia prądu (2000 kW) tak, by ogromną większość najbardziej potrzebujących objąć tym wsparciem - przekazał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Nie jest to żadna niespodzianka. O planach zablokowania cen energii elektrycznej już wcześniej mówili między innymi rzecznik rządu Piotr Mueller i minister klimatu Anna Moskwa.

Jeśli nie przekroczy się pewnego poziomu zużycia energii, to będzie się płaciło mniejsze ceny za energię elektryczną - zaznaczał Mueller, cytowany przez PAP.
2 tys. to typowe zużycie w gospodarstwie domowym. Do tego zużycia blokujemy cenę na poziomie ceny dotychczasowej. Nad pozostałymi rozwiązaniami pracujemy, na poziomie krajowym i europejskim - zapowiadała z kolei Moskwa za pośrednictwem Radia ZET.

Dla kogo zamrożenie cen prądu?

Rząd przewiduje, że z zamrożenia cen prądu skorzysta około 6,5 miliona odbiorców. A skąd się wziął pułap 2 tys. kWh?

Skąd wzięła się wartość 2 tys. kWh? Jak wynika z danych GUS, w 2020 r. przeciętnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wyniosło 1996 kWh, z czego w miastach — 1752,5 kWh, a na obszarach wiejskich — 2486,2 kWh - wyjaśniono w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

W 2023 roku ceny prądu mają być znacznie wyższe niż obecnie. Jest zatem wielce prawdopodobne, że wiele osób będzie mocno oszczędzać energię.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić