Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. prądu. Oto warunek zamrożenia cen

49
Podziel się:

Rząd ma plan zachęcania obywateli do oszczędzania prądu. Zdecydowano się na wdrożenie nowych rozwiązań. Chodzi o zamrożenie ceny pod warunkiem mniejszego zużycia energii. Taką koncepcję w czwartek ogłosili premier Mateusz Morawiecki oraz szef PiS Jarosław Kaczyński.

Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. prądu. Oto warunek zamrożenia cen
Mateusz Morawiecki (PAP, Radek Pietruszka)

Wiadomo już, kto będzie mógł liczyć na niższe rachunki. Zaoszczędzą te gospodarstwa domowe, które nie zużyją więcej niż 2 tys. kWh prądu rocznie.

Chcemy wprowadzić nie tyle dopłaty, ile zamrozić ceny energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. odbiorcom do pewnego zużycia prądu (2000 kW) tak, by ogromną większość najbardziej potrzebujących objąć tym wsparciem - przekazał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Nie jest to żadna niespodzianka. O planach zablokowania cen energii elektrycznej już wcześniej mówili między innymi rzecznik rządu Piotr Mueller i minister klimatu Anna Moskwa.

Jeśli nie przekroczy się pewnego poziomu zużycia energii, to będzie się płaciło mniejsze ceny za energię elektryczną - zaznaczał Mueller, cytowany przez PAP.
2 tys. to typowe zużycie w gospodarstwie domowym. Do tego zużycia blokujemy cenę na poziomie ceny dotychczasowej. Nad pozostałymi rozwiązaniami pracujemy, na poziomie krajowym i europejskim - zapowiadała z kolei Moskwa za pośrednictwem Radia ZET.

Dla kogo zamrożenie cen prądu?

Rząd przewiduje, że z zamrożenia cen prądu skorzysta około 6,5 miliona odbiorców. A skąd się wziął pułap 2 tys. kWh?

Skąd wzięła się wartość 2 tys. kWh? Jak wynika z danych GUS, w 2020 r. przeciętnie zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wyniosło 1996 kWh, z czego w miastach — 1752,5 kWh, a na obszarach wiejskich — 2486,2 kWh - wyjaśniono w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

W 2023 roku ceny prądu mają być znacznie wyższe niż obecnie. Jest zatem wielce prawdopodobne, że wiele osób będzie mocno oszczędzać energię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(49)
Polak
2 miesiące temu
Panie Mateuszu, a czemuż to tak cały ten pański rząd chce żeby obywatele oszczędzali ?? Przecież to obywatele was wybrali, pracujecie dla nas, pieniądze macie z naszych podatków, poza tym, jeżeli pracownik do szefa się zwraca w taki sposób, że szef musi oszczędzać, to najprawdopodobniej pracownik leci z pracy ....
Nie pis
2 miesiące temu
Teraz chcą uczknac wyborców w miastach
ządządrząd
2 miesiące temu
czemu nie budujecie elektrowni wodnych tylko pchacie sie w atom???? czemu planujecie sprzedać elektrownie w Niedzicy?
dziadekf
2 miesiące temu
chyba wyrejestruję media aby zaoszczędzić na prądzie
dziadekf
2 miesiące temu
...już zdejmuję licznik prądu i kupuję lampę gazową.
Emma K.
2 miesiące temu
Mam całe mieszkanie na prąd. Ogrzewanie, płytę indukcyjna, bojler, lodówkę, pralkę itd. Mąż emeryt zakładu energetycznego otrzymywał rekompensatę 1400 zł rocznie które "dobra zmiana" zabrała w 2015 roku. Jestem osobą 80+ wdową. Mieszkam sama + kot. Muszę wszystko opłacić. Czy należy mi się te 3000 ? 3000 kw zużyłam w ciągu lata.
Emma K.
2 miesiące temu
Będzie ciemno chłodno i głodno. Nadzieja w Rydzyku. On wymodli ciepłą zimę albo uruchomi studia: jak przetrwać nabożnie najbliższe pół roku.
G.G.
2 miesiące temu
Czy nie widzicie i słyszycie że to bajerki dla CIEMNEGO LUDA. Rząd łapię sie BRZYTWY ale WASZYMI rękami. Nic im się nie zgadza. Mateusz udawał cudotwórcę a to tylko CUDAK.
Elektryk
2 miesiące temu
Moskwa już obniżyła temperaturę w domu do 17 stopni i czeka na premię.
czytam
2 miesiące temu
4 osoby ogrzewanie wody - prysznic , 3 osoby przeplywowy podgrzewacz do zlewu . Pralka,lodowka ,zamrazarka,czasem tv - 2600 kWh na pol roku ! 1600kWh w drugie jtaryfie tak ze nie ma za bardzo z czego zchodzic.TO NIE JEST ZACHETA TYLKO KARA !! Tylko miastowi na tym skorzystaja i to tylko ci z ewentualnie jednym dzieckiem. Reszta dostanie po kieszeni . Oszusci ....
Mad Man
2 miesiące temu
Cena jednego kilowata brutto regularnie wzrasta. to po co ten kit Mateuszku.
Elo
2 miesiące temu
"Rząd przewiduje, że z zamrożenia cen prądu skorzysta około 6,5 miliona odbiorców. A skąd się wziął pułap 2 tys. kWh?" - Wg statystyki URE (poszukacie to znajdziecie je w necie) mamy 15 905 952 odbiorców. Czyli na zamrożeniu cen skorzysta jakieś 40% ogółu. To oznacza, że reszta będzie ogolona już po bandzie a pozostali będą płacić dodatkowe opłaty dołączone do rachunku. Zamrożone będą ceny za kWh a nikt nie powiedział o dodatkowych opłatach, które są serwowane regularnie.
Mad Man
2 miesiące temu
Nadchodzi ciemność i wszechobecny chód.
pawel-
2 miesiące temu
ja też chcę działkę od kościoła świętego z Wrocławia +++
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić