Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Nie tak miało być. Wójt Skarbimierza chciał być jak prezydent Francji

149
Podziel się:

Gmina Skarbimierz na Opolszczyźnie w sierpniu zakupiła dla wójta Andrzeja Pulita samochód za 257 tys. złotych. Okazuje się, że pojazd został nabyty z naruszeniem ustawy Prawo zamówień publicznych — informuje lokalny portal brzeg24.pl.

Nie tak miało być. Wójt Skarbimierza chciał być jak prezydent Francji
Gminy Skarbimierz chciał mieć taki samochód jak prezydent Francji Emanuel Macron (Getty Images, Facebook)

W sierpniu Urząd Zamówień Publicznych wszczął kontrolę w sprawie przetargu na zakup auta dla wójta gminy Skarbimierz (woj. opolskie) Andrzeja Pulita. Jak informuje portal brzeg24.pl, samorządowcy kupili za publiczne pieniądze samochód DS7 Crossback, który kosztuje ok. 257 tys. złotych.

Liczne naruszenia w przetargu

Kontrowersje wzbudzało też to, że zgodnie z przyjętą uchwałą miał to być pojazd elektryczny, ale gmina zdecydowała się na zakup samochodu hybrydowego. Ponadto Urząd Zamówień Publicznych dopatrzył się licznych uchybień w sposobie przeprowadzenia przetargu. Jak się okazało, został unieważniony, a pojazd ostatecznie zakupiono z wolnej ręki.

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych stwierdza naruszenie przez Zamawiającego (Gminę Skarbimierz – przyp. red.) poprzez nieuprawnione udzielenie przedmiotowego zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki w sytuacji, gdy nie zaistniały przesłanki umożliwiające zastosowanie tego trybu – czytamy w protokole przeprowadzonej kontroli przez Urząd Zamówień Publicznych.

"Chce samochód, jakim porusza się prezydent Francji"

Urząd podkreśla, że w ten sposób gmina naruszyła zasady uczciwej konkurencji. W przetargu wyraźnie określono, jakie wymagania musi spełniać nowy pojazd dla gminy. Jak podaje brzeg24.pl, Andrzej Pulit od początku nie krył swoich oczekiwań i mówił, że "chce samochód, jakim porusza się prezydent Francji".

Urząd stwierdził, że doszło do naruszenia przepisów, ponieważ w postępowaniu przetargowym jedna złożona oferta nie podlegała odrzuceniu. Wójt Skarbimierza złożył zastrzeżenia do przeprowadzonej kontroli, jednak Krajowa Izba Odwoławcza nie uwzględniła ich i tym samym utrzymała w mocy wynik kontroli Urzędu Zamówień Publicznych.

Zobacz także: Sikorski o brakach w polskiej armii. "Tu jesteśmy kompletnie odsłonieni"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(149)
Kubuś Puchate...
9 miesięcy temu
Najlepsze jest tłumaczenie wójta, że jest to samochód do dyspozycji pracowników urzędu, ale to co wiem, tylko on nim jeździ głównie na trasie do domu i z domu do pracy.
Czarna
9 miesięcy temu
Ot i wyszło szydlo z worka a raczej Ego Pulita. Jak prezydent Francji... no tak, nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. Mam nadzieję, że to początek końca tych jego bezczelnych poczynań.
smerf
9 miesięcy temu
A to nie były psl-lowiec
gdfg
9 miesięcy temu
jakie naruszenia prawa!? przeciez prawo stanowi pis!
Bronek
9 miesięcy temu
Dobrze zrobił na najniższym szczeblu to ludzie decydują o wyborach osoby pewnie jest operatywny zyskują mieszkańcy i on tez ma kawałek tego tortu Czy lepiej aby Wojt tylko był gmina w stagnacji a i Wojt jeździ rowerem U góry wg NIK marnowane są miliony tam można to się należy A od oceny jest rada i mieszkańcy ale jak zwykle z „ Warszawy” lepiej widac
dymny
9 miesięcy temu
Podwładni mu widocznie pozwolili, wójt to ważna figura.
asdasasdasd
9 miesięcy temu
kolejny obajtek, legalnie dostał no co ? jakiś problem ? AAAAA że wy nie dostaniecie to już trudno. panstwo walczy z kryzysem przecież.
polka
9 miesięcy temu
Hola, hola, jeżeli ten wójt jest z PISu to chyba nie ma sprawy. Przecież oni wszyscy mogą wydawać publiczne pieniądze jak chcą i na co chcą.
joz
9 miesięcy temu
Ot się Francuz znalazł
ciekawski
9 miesięcy temu
Ciekawe, którą opcję polityczną reprezentuje Wójt? Ale, jednak chyba to nie pis...
EUropejczyk
9 miesięcy temu
A niech mówi, że wzorem ministrów zastosował specustawę covidową, bo będzie jeździł do chorych. Czołgi można kupować a HAMERYCE na specustawę.
wojtas
9 miesięcy temu
A wójt pisowiec ?
emerytka
9 miesięcy temu
A może chce zostać Prezydentem - wysoko mierzy, po prostu słoma z butów wychodzi.
PiOn
9 miesięcy temu
Bogata gmina to powinna sfinansować sobie służbę zdrowia i szkolnictwo a nie wyciągać łapy po subwencje.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić