Niektórzy stracą 800 plus. Zmiany coraz bliżej

Pojawiły się informacje o tym, że nadchodzą niemałe zmiany w wypłatach świadczenia 800 plus. "Rzeczpospolita" ustaliła, że we wrześniu prawo do pomocy finansowej straci sporo osób. Podobno rząd właśnie pracuje nad nowymi zasadami wsparcia.

Niektórzy stracą 800 plus. Zmiany coraz bliżej
Niektórzy stracą 800 plus? (Getty Images, Andrzej Rostek)

Obecnie prawo do pobierania świadczeń rodzinnych przysługuje m.in. uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wybuchem wojny. Po zalegalizowaniu pobytu takie osoby mogły ubiegać się choćby o 500 plus, które od stycznia 2024 roku zmieniło się w 800 plus.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2022 roku obywatelom Ukrainy wypłacono w Polsce świadczenia rodzinne na poziomie 130,5 mln zł. GUS przekazał poza tym, że "wydatki na świadczenie wychowawcze dla obywateli z Ukrainy wyniosły 1737,1 mln zł". Na koniec 2022 roku środki wypłacono na 298,8 tys. ukraińskich dzieci.

Największą kwotę wypłacono w województwie mazowieckim – 331,6 mln zł, co stanowiło 19,1 proc. wydatków poniesionych przez Polskę. Kolejnymi województwami były dolnośląskie oraz śląskie (po 10,6 proc.) i wielkopolskie (9,7 proc.). Najmniejszą kwotę wypłacono w województwach podlaskim oraz świętokrzyskim (po 1,7 proc.) - donosił GUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wojtek Gola o aferze z kamerkami, o ukochanej i zaręczynach. "Ona i tak jest skromną dziewczyną"

Od początku podkreślano, że wypłacanie świadczeń dla obywateli Ukrainy ma charakter tymczasowy i jest związane z wybuchem wojny.

Koniec 800 plus dla Ukraińców?

Prawo do polskich świadczeń uchodźcom z Ukrainy wygasa już 4 marca. Rząd planuje przedłużenie takiego wsparcia o pół roku.

Co później? "Rzeczpospolita" ustaliła, że po tym terminie mają zostać wprowadzone inne formy pomocy. Szczegóły nie są jednak znane.

Oznacza to, że uchodźcy z Ukrainy mogą stracić niektóre przywileje, w tym prawo do 800 plus. Dotychczas mógł otrzymać to świadczenie każdy, kto legalnie przebywał w Polsce i opiekował się uprawnionym dzieckiem - spostrzega "Rz".

Inne kraje też zamierzają ograniczać wsparcie dla Ukraińców. Do tej pory na taki ruch zdecydowała się Norwegia.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić