Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

O tych studiach zapomnij. To prosta droga do problemów

24
Podziel się:

Decydując się na studia często wybieramy takie kierunki, które z jednej strony odpowiadają naszym zainteresowaniom, a równocześnie zapewniają dobrze płatną i stabilną pracę. Jednak czasem rzeczywistość rozjeżdża się z oczekiwaniami. Oto lista kierunków, których warto unikać, jeśli liczymy na wysokie zarobki.

O tych studiach zapomnij. To prosta droga do problemów
O tych studiach zapomnij. To prosta droga do problemów (Pexels)

Młode osoby, wybierając kierunek studiów, biorą pod uwagę kilka czynników. Jeden z nich to własne zainteresowania, ale jeszcze ważniejsza wydaje się być kwestia przyszłości w danym zawodzie. Każdy marzy bowiem o stabilnej i dobrze płatnej pracy po ukończeniu edukacji.

Okazuje się jednak, że niektóre z kierunków są drogą na manowce, bo po ich ukończeniu możemy mieć nie lada problem z uzyskaniem świetnie płatnej pracy. Ich listę sporządził serwis pulshr.pl.

O tych studiach zapomnij. To prosta droga do problemów

Geografia to kierunek studiów, którego ukończenie gwarantuje problemy. Osoby z takim wykształceniem mogą starać się o pracę w szkolę jako nauczyciel albo też na uczelni. Serwis pulshr.pl zwraca uwagę na to, że obecnie znacznie lepszym rozwiązaniem są takie kierunki jak ochrona środowiska czy ekologia. Zyskują one bowiem na znaczeniu w dobie zmian klimatycznych.

Zobacz także: Polska wytrwa kolejny lockdown? Prof. Orłowski: Wojny też przetrwaliśmy, ale koszt będzie ogromny

Również socjologia to kierunek, którego ukończenie może doprowadzić nie tyle do problemów z niskimi zarobkami, co wręcz brakiem pracy w zawodzie. Już w latach 90. nie brakowało chętnych na socjologię, stąd rynek został nasycony. Serwis pulshr.pl zwraca też uwagę na to, że ten kierunek nie daje twardych kompetencji. Obecnie lepszym rozwiązaniem jest studiowanie na kierunkach związanych z kreowaniem wizerunku czy mediami społecznościowymi.

Z kolei absolwenci biologii mają ten sam problem, jak ich koledzy po geografii. Najłatwiej po zakończeniu edukacji na takim kierunku o pracę w roli nauczyciela. Jeśli szukamy dobrze płatnej pracy, lepiej zastanowić się nad biotechnologią lub analityką medyczną.

Rolnictwo również odchodzi do lamusa, przynajmniej jeśli chodzi o kierunek studiów. Wynika to z faktu, że coraz częściej praca na roli odbywa się w sposób zautomatyzowany. Zwiększa się za to zainteresowanie wyspecjalizowanymi kierunkami - takimi jak chociażby arborystyka.

Kolejny problematyczny kierunek to europeistyka. Przez lata cieszył się on sporym zainteresowaniem, w wyniku czego na rynku pojawiła się odpowiednia liczba specjalistów w tej dziedzinie. Eksperci z pulshr.pl zwracają uwagę na to, że kierunek sam w sobie jest dość ogólny. Warto go połączyć ze specjalizacją w zakresie pozyskiwania środków unijnych czy zarządzaniem projektami unijnymi.

Problemem może się też skończyć wybranie bibliotekoznawstwa, bo tradycyjne biblioteki przechodzą do przeszłości. Obecnie coraz częściej informacje można znaleźć w internecie i to kierunki związane z analizowaniem, pozyskiwaniem danych są przyszłościowe.

Ukończenie politologii czy administracji państwowej również może poskutkować kłopotami ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. W przypadku tej pierwszej problem stanowi fakt, że kierunki humanistyczne są odwrocie, m.in. ze względu na nasycenie rynku specjalistami z tego zakresu. Postępująca cyfryzacja sprawia z kolei, że maleje zapotrzebowanie na urzędników. Już teraz eksperci mówią wprost, że Polska ma ich zbyt wielu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(24)
Mądrala
2 miesiące temu
Wszyscy zostańmy rolnikami. Jeśli ktoś kocha naturę to Geografia jest dobrym pomysłem, nie będzie siedział w biurze tylko liczył drzewa i pięknie.
Thuglife
2 miesiące temu
Pier do le nie . Nie jest w ogóle istotne to jakie studia robisz i czy w ogóle je robisz. Stan mocno na nogach, głowa do góry i wszystko co robisz robi jak najlepiej się da. To jest droga do kasy i władzy. Reszta to pier do le nie. Nie dajcie sie zwieść Najlepszych firm nie obchodzi co ukończyłeś Mają to w dupie. Liczy się tylko przychód.
Za to...
2 miesiące temu
seminarium, gwarantuje życie high life i w luksusach!
mania
2 miesiące temu
po "ochronie środowiska" jestem w firmie specjalistą do wszystkiego, "środowiskiem", zajmuję się na ułamek etatu i nikt nie traktuje tego poważnie, bo dopóki nie ma kłopotów, NIE WIDAĆ MOJEJ PRACY!!! Pieniędzy z tego nie mam ŻADNYCH, a kiedy próbuję wykonywać swoją pracę z tego zakresu rzetelnie, szefostwo traktuje mnie jak natrętną muchę lub niegroźną wariatkę. Szczęście, że ta "ochrona", to po chemii, to przynajmniej mam jakiś fach w ręku...
inka
2 miesiące temu
Przepraszam bardzo czy na studiach rolniczych to uczą wg autora artykułu orki pługiem konnym?
Karolina
2 miesiące temu
W Polsce od dawna można fajną pracę dostać tylko po znajomości. To prawda której nikt nie wypowiada a wszyscy wiedzą
Lola
2 miesiące temu
W Polsce jedni udają ze uczą a inni ze studiują, A wystarczyłaby rzetelna anonimowa ankieta wśród absolwentów tak studiów wyższych jak i szkół średnich i byłaby rzetelna wiedza czemu taki kierunek służy. Dlaczego się tego nie robi? A bo lepiej nie wiedzieć i udawać
p....
2 miesiące temu
Moja Żona jest po studiach SGGW, mgr inz. nie należy do żadnej partii ani układów, więc zarabia naprawdę grosze. Jest bardzo rzetelna i uczciwa. To wszystko naprawdę się nie liczy... .
Zonk
2 miesiące temu
Jak się nie zapiszesz do partii, jak nie masz ciągnika lub popychacza, to żadnej kariery w Polsce nie zrobisz. Nawet po 5 kierunkach.
pawel-
2 miesiące temu
no i co ze się ze mnie śmieją że skończyłem europeistykę , za to nakładam im mniej frytek ...
PePe
2 miesiące temu
z ta ochrona srodowiska to bzdura, nikt nie potrzebuje takich "specjalistow", jest to kierunek tak ogolny ze rownie dobrze moglby sie nazywac "przyroda wokol nas". jedynie administracja i instytucje panstwowe daja taki wymog, co oczywiscie jest drugorzedne po znajomosciach.
💭💭💭
2 miesiące temu
W Polsce powinno wprowadzić się tzw kierunki strategiczne, gdzie student miałby do wyboru - studiuje dziennie i odpłatnie, albo dzienne za darmo, tj na koszt podatnika, ale zobowiązuje się odpracować lata studiów w Polsce. Mam tu na myśli takie "strategiczne" kierunki, jak medycyna, pielęgniarstwo i inne kierunki, ważne dla rozwoju narodowej gospodarki i społeczeństwa. Nie może być tak, że w Niemczech, UK, Skandynawii studia medyczne są płatne, a nasi studiują w Polsce na koszt podatników, poczym pakują się i jadą za lepszymi płacami pracować na Zachód. Owszem, tam personel medyczny zarabia więcej, ale to wynika po części również z tego, że studia medyczne na Zachodzie to bardzo drogi kierunek i studenci zaciągają kredyty, które muszą z czegoś spłacać. A nasi studiują i specjalizują się za darmo, a efekt jest taki, że jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem braku lekarzy,specjalistów i pielęgniarek. Powinna być wprowadzona zasada - ile lat za darmo studiowałeś i się specjalizowałeś, tyle lat musisz odpracować w publicznej służbie zdrowia. Stomatologia powinna być w ogóle kierunkiem odpłatnym - stomatologia na NFZ dla dorosłych praktycznie nie istnieje. Stomatolodzy przyjmują tylko w prywatnych gabinetach i zarabiają krocia na horendalnych cenach za swoje usługi, które nie zawsze są na najwyższym poziomie bo nie ma realnej kontroli państwa nad tymi biznesami i klient nie wie, co i za ile tak naprawdę wpycha do dziury dentysta. To samo tyczy się informatyków i bioinżynierii - to takie dziedziny gospodarki, gdzie zachodnie koncerny mogą bez problemu postawić filie w Polsce i tu płacić normalnie podatki i rozwijać krajowy sektor nowoczesnych technologii i zwiększać konkurencyjność Polski na globalnym rynku, a nie importować naszych specjalistów, a my do usra**** mamy być szeregową montażownią Europy.
opętany
2 miesiące temu
Tylko Wyższa Szkoła Gotowania Na Gazie ,to jest to.
LGGGG
2 miesiące temu
W tym dziwnym kraju delikatnie pisząc, bo wykasują, tylko czarne sukienki mają przyszłość.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić