Od tych prezentów trzeba odprowadzić podatek. Inaczej grozi kara

653

Boże Narodzenie to czas odpoczynku i świętowania w gronie najbliższych, ale również obdarowywania się wzajemnie najróżniejszymi prezentami. Upominki można podzielić na dwie grupy - prywatne oraz służbowe. Jak zaznacza serwis biznesinfo.pl, w obu wspomnianych przypadkach zdarzają się sytuacje, w których należy zapłacić stosowny podatek od otrzymanego prezentu świątecznego. Co warto wiedzieć na ten temat? W rozmowie ze "Strefą Biznesu" wątpliwości rozwiał Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Od tych prezentów trzeba odprowadzić podatek. Inaczej grozi kara
Od tych prezentów trzeba odprowadzić podatek. Inaczej grozi kara (Pixabay)

Podatek od darowizny. Za otrzymane prezenty świąteczne trzeba zapłacić?

W październiku 2022 roku zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra finansów, w którym pojawiły się zmiany dotyczące wartości darowizn, progów dochodowych oraz stawek podatków, jakie trzeba zapłacić przy przekroczeniu określonej kwoty - zaznacza serwis biznesinfo.pl.

Aktualnie obowiązujące limity dla poszczególnych grup podatkowych są zróżnicowane. Prezentują się następująco:

  • I grupa podatkowa (dzieci, rodzice, dziadkowie) - 10 434 zł,
  • II grupa podatkowa (ciotki i wujkowie) - 7 878 zł,
  • III grupa podatkowa (osoby niespokrewnione) - 5 308 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Kolejne zmiany w podatkach. Polski Ład przypomina o sobie

Oznacza to, że w przypadku otrzymania prezentu, który przekracza wskazany w rozporządzeniu limit, jesteśmy zmuszeni odprowadzić podatek. Warto zaznaczyć, że od prezentów o niższej wartości również trzeba zapłacić określoną kwotę, jeżeli w ciągu ostatnich pięciu lat otrzymaliśmy od danej osoby tyle gotówki, że po zsumowaniu podarunków górna granica została przekroczona.

Jak podaje "Strefa Biznesu", można uniknąć płacenia podatku od nadwyżki, ale tylko w I grupie podatkowej. By tak się stało, należy w ciągu sześciu miesięcy zgłosić fakt otrzymania darowizny do organu podatkowego. Co więcej, pieniądze muszą trafić wówczas bezpośrednio na konto.

Przekazanie, np. przez mamę, 20 tys. zł w gotówce swojemu dziecku... nie spełni tego warunku! W związku z tym obdarowane dziecko będzie miało obowiązek opodatkowania kwoty darowizny ponad limit, nawet jeśli zgłosi ją organom skarbowym w terminie - tłumaczył Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, w rozmowie ze "Strefą Biznesu".

Niezgłoszenie darowizny w urzędzie skarbowym wiązać się będzie z poważnymi konsekwencjami, jak przy oszustwie podatkowym.

Prezent otrzymany od szefa również może zostać opodatkowany, ale zależy to od źródła finansowego tego zakupu. Piotr Juszczyk zdradził w komentarzu dla "Strefy Biznesu", że pracodawca musi doliczyć wartość podarunku do opodatkowania, jeśli prezent sfinansowano ze środków obrotowych firmy. Jeżeli zaś skorzystano z pieniędzy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, prezenty o wartości poniżej 2 tys. zł w ujęciu rocznym zostają zwolnione z podatku dochodowego.

Autor: PTA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić