oprac. Natalia Kurpiewska| 

Odcinkowe pomiary prędkości na autostradzie i ekspresówkach. "Najskuteczniejsze narzędzie"

13

Walka z piratami drogowymi nabiera tempa. Na ich drodze staną odcinkowe pomiary prędkości. Mają być ponoć lepsze i skuteczniejsze od fotoradarów. Nowe rozwiązania już niedługo na A1, S2 i S8.

Odcinkowe pomiary prędkości na autostradzie i ekspresówkach. "Najskuteczniejsze narzędzie"
Odcinkowe pomiary prędkości mają skłonić kierowców do zdejmowania nogi z gazu (PAP, Tomasz Gzell)

Nadmierna prędkość kierowców jest problemem, z którym postanowiła zawalczyć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Odcinkowe pomiary prędkości powstaną m.in.: na S2 i S8 w Warszawie oraz na A1 między Tuszynem i Częstochową. Zdaniem specjalistów jest to najlepsza metoda zwalczania kierowców, którzy często przekraczają dozwoloną prędkość.

Odcinkowy pomiar prędkości jest najskuteczniejszym narzędziem zapobiegającym przekraczaniu prędkości. Wymusza utrzymanie średniej prędkości przejazdu dłuższego odcinka trasy zgodnie z przepisami, poprawiając płynność jazdy - czytamy w komunikacie GDDKiA.

Odcinkowe pomiary prędkości mają być ponoć skuteczniejsze od fotoradarów. OTT nie mierzy prędkości wyłącznie w kontrolowanym punkcie, ale sprawdza średnią prędkość na całym wyznaczonym odcinku. Fotoradar wymusza chwilowe zmniejszenie prędkości, ale za nim kierowcy już przyspieszają.

Zobacz także: Nowe sposoby na kierowców. Fotoradary nie tylko na prędkość

Jak podkreśla GDDKiA, w ostatnich latach znacznie spadła liczba ofiar na polskich drogach. W 2019 roku na drogach krajowych zanotowano ok. 5,6 tys. wypadków, w których zginęło prawie tysiąc osób.

Co w takim razie jest przyczyną kontroli? Okazuje się, że mimo mniejszej liczby wypadków, za sporą część z nich odpowiadają piraci drogowi. Aż 1 na 5 wypadków jest spowodowany nadmierną prędkością.

Przypominamy, że maksymalna prędkość, z jaką pojazd może poruszać się po autostradzie, wynosi 140 km/h. Dlatego też GDDKiA zaznacza, że nie jest to "zamknięty tor wyścigowy, ale droga publiczna".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić