Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Miałeś tak po szczepionce? Ruszają odszkodowania za NOP-y

288
Podziel się:

Już w lutym osoby, które po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 doświadczyły ciężkich odczynów poszczepiennych, będą mogły wystąpić o odszkodowanie. Maksymalnie można otrzymać nawet 100 tys. zł.

Miałeś tak po szczepionce? Ruszają odszkodowania za NOP-y
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images, Jasmin Merdan)

Miliony osób przyjęło już szczepionkę przeciw COVID-19 w Polsce. W niektórych przypadkach odnotowano NOP-y czyli niepożądane odczyny poszczepienne. NOP-y to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki.

Już od 12 lutego br. osoby, które doświadczyły ciężkich odczynów poszczepiennych lub przeszły wstrząs anafilaktyczny, będą mogły wystąpić o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.

Przypominam, że ustawa będzie działała wstecz, co oznacza, że obejmuje szczepienia przeciw COVID-19 wykonane począwszy od rozpoczęcia akcji szczepień w grudniu 2020 roku - zaznacza Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Odszkodowanie będzie przysługiwało zaszczepionemu, gdy w wyniku szczepienia przeciw COVID-19 pojawiły się:

  • działania niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni
  • gdy wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni).

Wysokość odszkodowania uzależniona będzie głównie od długości pobytu w szpitalu oraz natężenia niepożądanych objawów. Maksymalnie można otrzymać nawet 100 tys. zł. Świadczenie wyniesie:

  • 3 tys. zł w przypadku obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego;
  • 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego trwającej krócej niż 14 dni;
  • od 10 tys. zł do 20 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 dni do 30 dni;
  • od 21 tys. zł do 35 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwającej od 31 dni do 50 dni;
  • od 36 tys. zł do 50 tys. zł hospitalizacji trwającej od 51 dni do 70 dni;
  • od 51 tys. zł do 65 tys. zł hospitalizacji trwającej od 71 dni do 90 dni;
  • od 66 tys. zł do 89 tys. zł hospitalizacji trwającej od 91 dni do 120 dni.

Za pobyt w szpitalu dłuższy niż 120 dni będzie przysługiwać 100 tys. zł.

Świadczenie jest przyznawane przez Rzecznika Praw Pacjenta. Za złożenie wniosku trzeba jednak zapłacić 200 zł. Opłata zostanie zwrócona w razie przyznania świadczenia. Wzór wniosku można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

Zobacz także: Minister w rządzie PiS inwigilowany Pegasusem? Komentarz Suskiego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(288)
Laszo
8 miesięcy temu
Polski nieład podniósł stawkę na ubezpieczenie zdrowotne do 9% bo z czegoś trzeba płacić odszkodowania.
Dobry_duszek
8 miesięcy temu
Po przyjęciu drugiej dawki w listopadzie do teraz mam ból ręki w miejscu wkłucia, który niekiedy jest bardzo dokuczliwy. 3 dawce mówię kategoryczne NIE!
Polak
8 miesięcy temu
PO zaszczepieniu się Astrą odnowiły mi się wyleczone wcześniej stawy nawet po artroskopii , Miesiąc później problemy z kręgosłupem miesiąc na przeciw bólowych doustnych następnie ostry ból przechodzi na lewe kolano i dalsze pięć tygodni na przeciwbólowych w zastrzykach rano i doustny wieczorem . Ortopeda wpadł na pomysł zrobić rentgen lędźwi następnie rezonans skierowanie do szpitala . Poskręcanie kręgów prawie sześć miesięcy zwolnienia czyli finansowy nóż w plecy .Szczepionkę przeciw grypie podobno kręcili dwanaście lat , przeciw Covid trzy miesiące . To rekord świata w leczeniu czy propaganda i sukcesu finansjery światowej w dopływie kasy z prawie wszystkich państw na świecie .
kaczor
8 miesięcy temu
a co dostana ci co po szczypawkach dostali zakrzepicy i zatorów płucnych i juz ich nie ma na świecie???
PYTAM!!!
8 miesięcy temu
Tak? ...a mój sąsiad, który stracił wzrok (w 70%) też dostanie odszkodowanie? Hospitalizowany nie był... po "lekarzach" (seria badań) się z żoną najeździł... Niestety żaden konował nie ma jaj i odwagi, żeby wydać zaświadczenie, że utracił wzrok w następstwie szczepionki... Wszyscy "sugerują", że to koincydencja czasowa... co za przypadek. 3 dni po drugiej dawce pojawiły się zawroty głowy i zaburzenia widzenia... z czasem było tylko gorzej...
obserwator
8 miesięcy temu
a kto zapłaci koledze za śmierć żony w wyniku pobrania 3 dawki?
nie etyczne, ...
8 miesięcy temu
Sami sobie mamy płacić z wspólnych podatków odszkodowania za wadliwe produkty gigantycznych międzynarodowych koncernów i korporacji, podstępnie sprzedane bez gwarancji jakości i odpowiedzialności za wady i ewentualne wyrządzane szkody ?
Mark
8 miesięcy temu
Idąc tropem pewnych komentarzy i nie chodzi mi czy to służbę czy nie ale o sam fakt i jakoby odpowiedź ba te pytania. Chodzi dlaczego z podatku mają iść odszkodowania. A dlaczego m.in. 500+ idzie z podatków? Jak ktoś zrobił 1 czy więcej to niech sobie radzi z utrzymaniem i wychowaniem swoich dzieci. Także w tym przypadku A nawet 100% pewne jest co się robi jeśli ktoś dzieci nie chce. To dotyczy każdej kwestii gdzie coś komuś daje z podatków, ale nie każdy z tego dostaje. A zaś jest ci są dobrzy bo dają.
poczytaj
8 miesięcy temu
To jest tak zmontowane, że nikt pieniędzy nie zobaczy.. pomijam, że nie ma odszkodowania za śmierć po szczepieniu - bo jak to jeden z "ekspertów" powiedział: "nie zgłosił się do nas nikt kto zmarł po szczepionce" - więc nie ma zgonów po szczepionce.. ludzie włączcie myślenie, to zwykła szopka.
Sebastian
8 miesięcy temu
Jakie odszkodowanie placi pidatnik nie producent,jak mnie fryzjer zle obetnie ,to moge sie sadzic tutaj nie mechanik zle zrobi tutaj nie ,w sklepie zla cena ,itd widac ze was robia jak chca w PL bez zmian
Gość.
8 miesięcy temu
Jakie odszkodowania ? Szczepienia są DOBROWOLNE !!!!!!!
Vhh
8 miesięcy temu
Odszkodowania powinny płacić firmy farmaceutyczne. Nie zgadzam się, aby z moich pieniędzy płacili lunatykom zmanipulowanym telewizorem, którzy dobrowolnie poddali się eksperymentowi medycznemu.
Jkl
8 miesięcy temu
Ci psychopaci zabili, tym preparatem GMO, mojego kolegę, kolegi tatę, jeden kolega ledwo przeżył, drugi jest sparaliżowany, koleżanka ma niedowład ręki, a druga niekontrolowane skoki ciśnienia. Żadne z nich, ani ich rodzin nie zgłosiło NOP’u.
Stop PiS
8 miesięcy temu
Myśle ze nikt nic nie dostanie, ponieważ przed przyjęciem szczepionki wyraźnie czytasz i podpisujesz że w jakichkolwiek przypadkach komplikacji poszczepiennych NIE BĘDZIESZ ROŚCIŁ pretensji o odszkodowanie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić