o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

OFE. "Czujemy się jak w matriksie". Były minister finansów nie przebiera w słowach!

1
Podziel się

Sporo dyskusji wywołuje temat likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Pieniądze mają być przenoszone na Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS-u. Reformę OFE dosadnie komentuje były minister finansów prof. Paweł Wojciechowski.

OFE. "Czujemy się jak w matriksie". Były minister finansów nie przebiera w słowach!
Reforma OFE. Mocny komentarz byłego ministra finansów (Pixabay)
bEDkitBx

Już wkrótce OFE przestanie istnieć. Polacy będą mogli przenieść swoje środki na IKE lub do ZUS-u. Jeżeli wybiorą tę pierwszą opcję, to będą musieli odprowadzić 15 proc. tzw. opłaty przekształceniowej.

Wątek reformy OFE wzbudza wiele wątpliwości. Eksperci komentują ten zamysł w bardzo dosadny sposób.

bEDkitBz
Wiele osób machnie ręką i będzie ogłoszony sukces, że ludzie wybrali dobrą reformę, że "oddaliśmy pieniądze Polakom". Wszyscy czujemy się jak w jakimś matriksie - niedoinformowani, w obliczu wyboru, którego nikt nie chce podejmować - ocenia w rozmowie z Gazeta.pl prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów i były główny ekonomista ZUS, a obecnie główny ekonomista Pracodawców RP.

Reforma OFE. O co chodzi?

Ekspert twierdzi, że "obecny system wypłat jest w miarę klarowny i zamknięty". Skąd więc pomysł na wprowadzenie zmian? Czy chodzi o wspominane 15 proc. "opłaty przekształceniowej"?

To wydaje się głównym celem tego demontażu, a właściwie przesunięcie środków między okresami, z przyszłości na dziś - analizuje prof. Wojciechowski.
bEDkitBF
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDkitCa
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Tom
7 miesięcy temu
Jak Tusk przeniósł środki z OFFu do Zusu to PiS i jego wyborcy do dziś twierdzą (delikatnie mówiąc),że to była KRADZIEŻ. No to drodzy wyborcy-jak nazwać te 15% procent, ktore rząd zajuma? Analogiczna sytuacja jest z górnictwem....Tuska opluwano, bo chciał na poważnie wygaszać kopalnie (i słusznie)...Dziś PiS robi to oficjalnie i jakoś nikt tego nie komentuje....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić