aktualizacja 

Palisz pelletem? Nie daj się oszukać na te triki sprzedawców

2

Ceny ogrzewania rosną, a producenci pelletu szukają sposobu jak je obniżyć. Ale uwaga: nie zawsze uczciwie. Rakotwórcze kleje, ścinki płyt meblarskich, to tylko niektóre dodatki do biomasy, na które możemy się nabrać. Podpowiadamy jak rozpoznać czysty pellet i nie dać się naciąć.

Palisz pelletem? Nie daj się oszukać na te triki sprzedawców
Podpowiadamy jak rozpoznać czysty pellet i nie dać się naciąć. (PAP, Wojciech Pacewicz)

Dobrej jakości opał, to gwarancja zdrowia i czystszego powietrza w naszej najbliższej okolicy. Dlatego tak ważne są nasze codzienne wybory i to, co wkładamy do domowego pieca. Ale uwaga: popularny wśród posiadaczy kotłów grzewczych pellet, nie zawsze jest bezpieczny.

Producenci pelletu szukając oszczędności, coraz częściej do prostej biomasy złożonej z trocin i ścinek drzewnych dodają niebezpieczne substancje, które w procesie spalania trują powietrze. Rakotwórcze dioksany mogą także zniszczyć instalację grzewczą, zapychając kocioł. Chemiczne dodatki negatywnie wpływają także na stopień kaloryczności opału.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obowiązkowy spis pieców i kominków. Nie warto ukrywać kopciucha, ekspert tłumaczy

Czasem zdarza się też, że nieuczciwy producent dodaje piasku do biomasy, który znacząco podnosi wagę produktu. Jak sprawdzić, czy oferowany nam pellet spełnia normy i jest odpowiedni dla domowych kotłów?

Sprawdzony produkt posiada specjalny certyfikat, zatem warto przed zakupem poprosić o jego okazanie dostawcę. Warto także sprawdzić, z czego wykonany jest produkt. Najwyżej oceniany jest pellet z drzew liściastych i iglastych. W rankingach pojawia się także "agropellet" czyli opał wykonany z łusek słonecznika.

Natomiast, jeśli mamy możliwość zakupu opału bezpośrednio w składzie, wystarczy go powąchać. Zapach świeżego drewna nie da pomylić się z niczym innym, szybko więc wykryjemy nieuczciwe dodatki takie jak klej, farby czy inne substancje chemiczne.

W sieci popularne są także testy pelletu przy użyciu szklanki z wodą. Wystarczy wsypać garść opału do naczynia i zalać. Zwolennicy tej metody przekonują, że dobrej jakości opał wchłonie ciecz i rozpuści się pod jej wpływem.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić