Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KRJ
|

Piwo może podrożeć o 5 zł. Jest propozycja ustawy

37
Podziel się

Proponowane zmiany ujednoliciłyby sposób naliczania akcyzy dla wszystkich alkoholi. Najbardziej poszkodowani byliby miłośnicy piwa. Co ciekawe za projektem nie stoi Ministerstwo Finansów. Kto więc chce namieszać w branży?

Piwo może podrożeć o 5 zł. Jest propozycja ustawy
(Pixabay, NickyPe)
bEKkzSbp

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ponad połowa ceny wódki kosztującej np. 20 zł to akcyza. Dokładniej rzecz ujmując wynosi w takim przypadku 12,55 zł. Piwo jest traktowane nieco inaczej. Dla napojów z zawartością alkoholu 5,5 procent i kosztującego np. 3 zł akcyza wynosi tylko 54 grosze.

To się jednak może zmienić, bo jak ustalił "Fakt" Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego (ZPPPS) przesłał do Ministerstwa Finansów projekt ujednolicenia sposobu naliczania akcyzy.

Zobacz także: Picie "pod chmurką". Poznań walczy ze spożywaniem alkoholu miejscach publicznych
bEKkzSbr

Co by to oznaczało dla butelki piwa o różnej zawartości alkoholu? Jak wyliczył dziennik, akcyza za pół litra trunku o zawartości alkoholu 7 proc. wyniosłaby 2,2 zł. Obecnie jest to 77 groszy. Z kolei piwo 10 procentowe w butelce 0,9 litra podrożałoby o 5,13 zł. To cztery razy więcej niż teraz.

Piwo, a Polski Ład

Wprawdzie projekt ZPPPS nie był z z rządem konsultowany, ale może być dobrze przyjęty. Dlaczego? W budżecie brakuje pieniędzy na realizację Polskiego Ładu. Środki z Unii zostały wstrzymane, zatem każdy wpływ do budżetu może być cenny.

bEKkzSbx

W samym Polskim Ładzie kosztownych planów społecznych nie brakuje. Pomóc zatem może ujednolicenie zasad opodatkowania alkoholi. Tak też autorzy napisali w uzasadnieniu projektu ustawy.

W ramach Polskiego Ładu zapowiadanych jest szereg programów społecznych, których realizacja niesie ze sobą ogromne koszty finansowe, a co za tym idzie znaczące obciążenie dla budżetu państwa. Wiele wskazuje również na to, że skutki fiskalne proponowanych zmian są niedoszacowane, zaś zbilansowanie budżetu będzie wymagało znalezienia dodatkowych źródeł pozyskiwania dochodów.
Oczywistym skutkiem fiskalnym tej operacji będzie spadek wpływów. Jednym ze źródeł pozyskania dodatkowych wpływów może być ujednolicenie zasad opodatkowania szeroko rozumianych wyrobów spirytusowych, obejmujących nie tylko napoje alkoholowe, ale również piwo - czytamy w uzasadnieniu, cytowanym przez "Fakt".
bEKkzSby

Polacy kochają piwo

Dziennik zwraca również uwagę, że pomysł ujednolicenia stawek akcyzy na alkohole zostało dobrze przyjęty na Forum Ekonomicznym w Karpaczu przez Henryka Kowalczyka.

Pytanie tylko czy rządzący będą chcieli tłumaczyć się z kolejnych podwyżek? Wróciliśmy przecież na pozycję lidera rankingu drożyzny. W sierpniu inflacja w Polsce była najwyższa w Unii Europejskiej. Koszulkę lidera dzielimy z Litwą i Estonią. Rządzący z droższego piwa musieliby się też tłumaczyć dość licznej grupie.

bEKkzSbz

Raport Instytutu Jagiellońskiego pokazuje, że kochamy piwo. Naszą miłość do niego okazujemy w najwyższym w Europie spożyciu. Każdy pijący Polak w wieku powyżej 15 lat wypija 136 litrów piwa rocznie. Daje to 272 puszki i ponad 5 kilogramów etanolu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKkzSbS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Ebola
4 tyg. temu
Pamięta czasy Melin :) i bimbru czyli wracamy do PRL-U :( Zero zapełni więzienia tymi co będą pędzić :(
palaczkotłowy
miesiąc temu
I bardzo dobrze,jeszcze tylko te cholerne szlugi powinny kosztować 200 pln za paczkę (opakowane jak czekoladki),to wreszcie rzuciłbym to świństwo w diabły bez żadnych dodatkowych i upierdliwych terapii,tak trzymać!
Przykro mi
miesiąc temu
Fajnie ze jak jest ustawa o jakimś piwie to o "o Bozuniu, patrzcie co rządzący przepychają". A jak są naprawdę ważne ustawy przepychane pod stołem to cisza, nikt nawet nie wspomni w wiadomościach
bEKkzSbT
olo
miesiąc temu
Spotyka się dwóch znajomych: gdzie pędzisz? w piwnicy a ty? na strychu.
Nomad
miesiąc temu
Coś mi się wydaje że handel przygraniczny z Czechami wkrótce będzie miał swój renesans!
kocia
miesiąc temu
a wystarczy wziąć 2 kg cukru ,kilogram gruszek bergamotki zalać to wszystko woda,wziąć duży garnek postawić w nim sloik,wlac zacier do garnka ,przykryć blaszana miska miskę miedzy garnkiem owinąć szczelnie szmatka ,do miski wlac wodę zimna kiedy sie podgrzeje wymieniać niedopuscic do zbytniego podgrzania ,wodę wymienić pare razy ,reszta skropli sie do słoika ,ament
addek
miesiąc temu
Będziemy pędzić.
Kowal
miesiąc temu
zachodnie koncerny zarobia , nasze browary padną dystrybucja Po nich a magazyny później..
Jezus
miesiąc temu
UE karze finansowo swoją kolonie czyli nas za próby wyzwolenia się , wiec mogą naprawdę wprowadzić takie podwyżki , ale czyja w tym najwieksza wina ?
Hwdp
miesiąc temu
Zppps następny wróg zwyklych ludzi. Zapamietajmy ich , sprawdzmy ich skład osobowy, a przyjdzie kiedyś czas. ..
S&D
miesiąc temu
Równie dobrze mogą wprowadzić prohibicję tylko niech zobaczą co ona wywołała w USA
S&D
miesiąc temu
Samogon wróci do łask 😉🥃
Buc
miesiąc temu
Oni chcą koniecznie wyprowadzić ludzi na ulicę . Ktoś się orientuje czy już sobie rządzący podnieśli zarobki? . Ile ten głupi Polaczek jeszcze musi znieść zanim się zorientuje że coś tu nie chalo?
bEKkzSbL
Buc
miesiąc temu
Oni chcą za wszelką cenę wyprowadzić ludzi na ulicę . Sobie podwyższyli zarobki o parę tysięcy i tego nie odczują. Ile ten głupi Polaczek jeszcze musi znieść zanim się zorientuje że coś tu nie chalo 😅😂
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić