Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Podwyżki cen prądu i ogrzewania. Niepokojące doniesienia

10
Podziel się:

Szykują się podwyżki cen prądu i ogrzewania. Dziennikarze "Faktu" dotarli do rządowych wyliczeń w tej sprawie. Okazuje się, że za dziewięć lat zapłacimy blisko o 1000 złotych więcej.

Podwyżki cen prądu i ogrzewania. Niepokojące doniesienia
Rząd Mateusza Morawieckiego szykuje podwyżki rachunków dla wszystkich Polaków (PAP, Michał Walczak)

W zeszłym roku opłata za emisję dwutlenku węgla wynosiła średnio 324 zł od gospodarstwa domowego. To jedna ze składowych rachunku za ogrzewanie. Rząd zakłada, że w ciągu czterech lat opłata ta wzrośnie do 694 zł rocznie, a w 2030 roku wynieść nawet 1289 zł.

Rząd szykuje podwyżki za ogrzewanie. "Wzrośnie skala ubóstwa energetycznego"

Rządowa analiza powstała w oparciu o dane z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Jak dotąd wyliczenia nie zostały upublicznione. Do sprawy odniósł się były wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.

Skala ubóstwa energetycznego wzrośnie, ponieważ seniorów, rodziny wielodzietne, mieszkańców wsi i małych miasteczek nie będzie stać na zapłacenie rachunku za ogrzewanie – powiedział w rozmowie z "Faktem" polityk Solidarnej Polski.

Wzrosną rachunki za mieszkanie. "Większość Polaków nie może liczyć na rekompensaty"

Eksperci twierdzą, że podwyżki za ogrzewanie związane są z rosnącą opłatą za prawo do emisji dwutlenku węgla. Koszty te ponoszą firmy ciepłownicze, a następnie przerzucane są one na odbiorców energii w formie wyższych rachunków. Elektrociepłownie zapewniają jednak, że w tym roku podwyżek nie będzie.

Ceny za ogrzewanie na pewno się zmienią – zapowiedziała "Faktowi" zarządzająca siecią ciepłowniczą w stolicy spółka Veolia Energia.

Rząd twierdzi, że nie będzie wsparcia finansowego mającego wyrównać podwyżki. O sprawie poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Większość Polaków nie może liczyć na rekompensaty za rosnące ceny prądu czy ogrzewania. Wsparcie finansowe mogą otrzymać tylko najubożsi, którzy za prąd płacą aż 10 proc. swoich dochodów.

Obejrzyj także: Solidarna Polska żąda ochrony przed wzrostem cen prądu. "Podwyżki mogą sięgnąć 100 proc. i są realne"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Hania
10 miesięcy temu
każą likwidować kopciuchy a zarazem wprowadzają podwyżkę za gaz i prąd, to o co tu chodzi? czym mam się ogrzewać ?
Donald
rok temu
Przede wszystkim trzeba wprowadzić dla rządu podatek od głupoty!!!!
jar
rok temu
dobra zmiana + , togo chcieliście? nic nie potrafią
Genio3
rok temu
Müller(jakie czyste,zdrowe,polskie nazwisko)mówi-nie, on WYDAJE OŚWIADCZENIE, że dopłaty dostaną ci, którzy za prąd płacą 10% swoich dochodów.Jeżeli ufać tej wypowiedzi(ja rządowi nie ufam nigdy, ale...)to ktoś, kto zarabia 9,8 tyś zł m-c ,ale ma ogrzewanie elektryczne i inne tego typu bajery i płaci(na co ma rachunki)1 tyś zł (tysiąc)co daje 10% jego dochodów to taki ktoś dostanie dopłatę.Głupota? Hipokryzja? Brak logiki? Ta wypowiedź to mistrzostwo świata w ogłupianiu zwykłych, prostych ludzi.
H1120
rok temu
Wspólnie z akwizytorem od fotowoltaliki wiliczałem jakie zyski osiągnę i tak przy zużyciu energii ok. 200-300zł na miesiąc wyjdę na zero przy założeniu spłaty kosztów,jeśli będą niższe rachunki to miesięcznie będę dopłacał 100zł.
Dsa
rok temu
Ja mam ogrzewanie na ropę. Za niecałe 200L miesięcznie ogrzeje dom i wodę, przy tym prawie zerowe użycie gazu, a paliwo biorę na Fv i wrzucam w koszty :)
Ale
rok temu
Kiedy dopłaty te obiecane
Goj
rok temu
Opłata za emisję dwutlenku węgla. To piszcie że to prezent od euro komunistów. Bo przecież trzeba przestrzegać traktatów i decyzji ,,czerezwyczajnej komisji europejskiej,,. To wszystko przez handel emisją CO2.
pawel
rok temu
rząd się jakoś wyżywi ...
Adman
rok temu
Zrobiłem dwa systeny ogrzewania i udało mi się zdobyć pewną niezależność rachunki mogę obniżać w zależności od mojego uznania szukajmy alternatyw. Teraz planuje jeszcze trzecie rozwiązanie. Nie dajmy się okradać.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić