Kamil Niewiński| 

Polacy od lat narzekali. Opłata za abonament nareszcie zniknie?

110

Abonament radiowo-telewizyjny to opłata, wokół krąży wiele mitów i niedomówień. Dla wielu jest to również kompletnie bezsensowny koszt. Czy jednak już za niedługo zostanie on zniesiony? Okazuje się, że są już takie plany.

Polacy od lat narzekali. Opłata za abonament nareszcie zniknie?
Abonament RTV zostanie w końcu zlikwidowany? (Pixabay)

Abonament radiowo-telewizyjny, nazywany również abonamentem RTV, jest opłatą, o której każdy z nas kiedyś słyszał. Z jego pomocą utrzymywane są media publiczne, jak telewizja czy radio. Każdy obywatel, który posiada odpowiedni odbiornik, telewizor czy radio - nawet takie samochodowe - ma obowiązek uiszczania opłaty za jego użytkowanie. Przynajmniej teoretycznie.

Abonament RTV za korzystanie z telewizora wynosi 27,30 zł miesięcznie, zaś za użytkowanie radia należy zapłacić 8,70 zł miesięcznie. Opłaty roczne są bardziej opłacalne - jest to koszt kolejno 264,60 zł za telewizor oraz 81 zł za radio. Jeżeli zaś zostanie nam udowodnione, że mimo korzystania z telewizora czy radia nie opłaciliśmy za niego abonamentu, możemy spodziewać się konsekwencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za abonament rtv zapłacimy z podwyższanych podatków

Obecnie kara za niezarejestrowanie odbiornika, czyli nieopłacenie jego abonamentu, wynosi 30-krotność stawki miesięcznej. Daje to nam kary w wysokości aż 819 zł za TV i 261 zł za radio. Oczywiście, jeżeli ich używamy - za samo posiadanie takiego sprzętu wcale nie musimy płacić.

Polacy nie płacą za abonament RTV. Kto chce go zlikwidować?

W praktyce jednak wiele osób bez większych konsekwencji ignoruje konieczność płacenia abonamentu RTV, nawet pomimo kampanii społecznych zachęcających do uiszczania opłaty. Według danych przedstawionych przez firmę FiberLink za abonament płaci zaledwie 30 proc. Polaków, a z roku na rok ten współczynnik spada. Czy więc rzeczywiście jest sens, by ta opłata nadal obowiązywała?

Analizując programy wyborcze poszczególnych ugrupowań, można właśnie w tym kontekście zawiesić oko na Trzeciej Drodze. Jak podaje "Fakt", jednym z jej postulatów jest likwidacja abonamentu RTV. Media publiczne miałyby być finansowane ze specjalnego funduszu, a ten zaś zasilany byłby z odpisów od podatków, które są pobierane od największych firm cyfrowych. Taki fundusz miałby zastąpić abonament radiowo-telewizyjny, który zostałby całkowicie zniesiony.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić