o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
TOS
|

Ponad połowa Polaków chce powrotu handlu w niedziele. Zakaz do likwidacji?

12
Podziel się

Zakaz handlu dzieli Polaków. 55 procent z nas chce kupować bez ograniczeń w siódmy dzień tygodnia. Ale co trzecia osoba jest przeciwnego zdania. Przeciwni są też autorzy kontrowersyjnej ustawy, czyli "Solidarność". Na razie będzie jedynie zaostrzenie restrykcji.

Ponad połowa Polaków chce powrotu handlu w niedziele. Zakaz do likwidacji?
Ponad połowa Polaków chce powrotu handlu w niedziele. Zakaz do likwidacji? (money.pl, Rafał Parczewski)
bESVsXTp

54,9 proc. Polaków opowiada się za całkowitym powrotem handlu w niedziele. 35,8 proc. jest przeciwnego zdania, a 9,3 proc. ankietowanych nie zajmuje stanowiska w tej kwestii - wynika z wrześniowego badania firmy UCE Research dla Grupy AdRetail.

W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku mamy teraz więcej twardych zwolenników zniesienia handlu (wzrost o 1,4 punktu procentowego) i tych, którzy chcą jego utrzymania (wzrost o 1,9 punktu procentowego).

Rosnąca liczba przeciwników zakazu handlu w niedziele dowodzi, iż Polacy coraz bardziej świadomie domagają się poszanowania ich swobód konsumenckich oraz odebranego im prawa do robienia zakupów w niedziele - ocenia Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.  
bESVsXTr
Zobacz także: Koniec obchodzenia zakazu handlu w niedzielę. "Myślę, że prezydent to podpisze"

- Decydują o tym też względy praktyczne. Po pierwsze, sporo osób pracuje w tygodniu do późna. Po drugie, małe sklepiki działające w niedziele mają ograniczony asortyment produktów, do tego dostępny w wyższych cenach. Po trzecie, z uwagi na sytuację pandemiczną, konsumenci prawdopodobnie chcieliby uniknąć tłoczenia się na małych powierzchniach - dodaje Juszkiewicz.

Które sklepy powinny być otwarte w niedziele?

Jeśli jednak zakaz handlu ma zostać, to Polacy chcieliby przede wszystkim, żeby nie dotyczył on sklepów, w których mogą kupić jedzenie. Za takim rozwiązaniem jest niemal 68 proc. pytanych.

bESVsXTx

Na kolejnych miejscach są drogerie (25 proc.), sklepy budowlane (24,4 proc.), a także odzieżowe (17,2 proc.). Natomiast najmniej wskazań uzyskały sklepy z art. sportowymi (5,6 proc.), chemicznymi (7,2 proc.), a także z obuwiem (7,8 proc).

Zakaz handlu do uszczelnienia

Na razie jednak jedyna zmiana, jaka ma miejsce, to zaostrzenie zakazu handlu. W połowie września Sejm uszczelnił przepisy, o co bardzo apelowała "Solidarność", która stoi zresztą za pierwotnym projektem ustawy. Wielkie markety zaczęły jednak obchodzić obostrzenia metodą "na placówkę pocztową".

bESVsXTy

Jednak zgodnie z projektem nowelizacji funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym. Przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki.

Przypomnijmy, że ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

bESVsXTz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESVsXTS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
demo
2 miesiące temu
Na tym wł. polega demokracja w polskim wydaniu, większość chce powrotu, ale władza i tak robi swoje, jak za PRL :(
Kot
2 miesiące temu
Handel w niedzielę jest potrzebny
Adam N 1973
2 miesiące temu
Za przywróceniem handlu w niedziele jest MNIEJSZOŚĆ Polaków. Te ponad 50% popierających niedziele handlowe sumuje się z dodania 25% Europejczyków, którzy są obywatelami Polski, ale już nie Polakami. Dlatego chcą świeckiego państwa i wyzysku ludzi dla ich wygody. Europejczycy, zapamiętajcie. Polski na modłę zachodniej ideologii nie damy wam przerobić
bESVsXTT
acab
2 miesiące temu
ci co tak krzyczą o handlowych niedzielach nigdy w nie nie pracują... ale, że trzeba być baranem i myśleć tylko o sobie to niech inny wół robi bo baran tak chce.
Edzia
2 miesiące temu
Za roboczymi niedzielami jest tylko biznes europejski. To oni płaczą ile to pieniędzy tracą w każdą niedzielę. Rząd ma tyle szmalu że nie musi zmuszać swoich obywateli do pracy w tych zachodnich marketach. Owszem jak chcą niech przyjadą z brukseli ich całe rodziny i robią za 1,5 EURO, tutaj w niedziele. Wtedy jestem za I tak będę w niedzielę z rodziną a nie galeriach czy markecie.
Donek
2 miesiące temu
Jak zamknąć sklepy to i kościoły. Nie czuję potrzeby dręczyć czarnoksiężnika w niedzielę. Niech się z dziećmi swoimi zobaczy w niedzielę.
Zocha
2 miesiące temu
Jestem za ale tylko jak pracodawca bedzie placi 300%.pracuje w supetmarkiecie a tych co robia zakupy to nie obchodzi.a moze by zrobic ankiete pracownikow sklepow czy chca pracowac w niedziele
Jac
2 miesiące temu
Święty dzień jest do świętowania a nie do robienia zakupów. Idź jeden z drugim do kościoła i pomódl się o zdrowie i pomyślność swojej rodziny
zyx
2 miesiące temu
NIEWAŻNE czego chcą Polacy!! ważne czego chce Duda, kościół i Święty Jarosław! zrozumcie ludzie - niektórzy wiedzą LEPIEJ!!! 😇
Biznesmen
2 miesiące temu
2 niedziele obligatoryjnie wolne za 2 niedziele dodatkowo 100% procent więcej i po problemie, gdzie teraz studenci mają dorobić? A co mają powiedzieć pracownicy stacji czy inni? wymysł Solidarności która już dawno sprzedała ten kraj i nie ma nic do gadania. Już dawno ten cały związek powinni rozwiązać i pałami przegonic.
Sprzedawca
2 miesiące temu
Niech urzędy też będą otwarte w sobotę i niedzielę
2zmiana
2 miesiące temu
A czy w tej połowie są pracownicy którzy by musieli pracować w te dni wolne dla innych?.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić