Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Pracownicy Biedronki są oburzeni. "Rzucają papierami"

736
Podziel się:

Biedronka otwiera wybrane sklepy w niedziele niehandlowe dzięki współpracy z Pocztą Polską. To, co jest wygodne dla konsumentów, powoduje utrudnienia dla pracowników, którzy nie chcą pracować w ostatni dzień tygodnia. "Atmosfera jest zła" - mówi przedstawiciel NSZZ "Solidarność".

Pracownicy Biedronki są oburzeni. "Rzucają papierami"
Sklep Biedronka (money.pl, Rafał Parczewski)

W połowie lipca Biedronka zaczęła testować usługę pocztową. Od teraz w wybranych sklepach, dzięki współpracy z Pocztą Polską, można nadać i odebrać przesyłkę. Czerwono-żółte sklepy mogą być więc teraz otwarte również w niedziele objęte zakazem handlu. W ostatni dzień tygodnia zakupy można zrobić w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce.

"Informacja wręcz tragiczna"

Portal Wirtualnemedia.pl porozmawiał z przedstawicielem NSZZ "Solidarność". Opisano, jak na perspektywę pracy w niedzielę reagują pracownicy sklepów z usługą pocztową. Jak mówi anonimowy związkowiec, konieczność pracy także w niedziele to "informacja wręcz tragiczna". Pracownicy oczekują więc, że PiS zmieni ustawę o zakazie handlu, która nie pozwoli Biedronce korzystać z tej luki prawnej.

Po całym tygodniu pracownicy są już tak przemęczeni, że dla nich ta niedziela to jest jedyny dzień, kiedy wszyscy mogą odpocząć. Chcą bardziej radykalnych zapisów uniemożliwiających otwierania sklepów w niedziele - opowiada portalowi Wirtualnemedia.pl związkowiec.

Jak mówi, przez tę decyzję firmy atmosfera wśród pracowników jest "po prostu zła". Pracownicy, chcą uniknąć konieczności pracy w niedziele, uciekają na zwolnienia lekarskie lub w ogóle rezygnują z pracy. Jak powiedział członek "Solidarności", nikt nie ustalał z pracownikami tego, że będą musieli pracować w niedzielę. O tym fakcie pracownicy dowiadują się mailem na kilka dni przed niedzielą.

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu. Ostrzejsze przepisy

W tym tygodniu do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który ma wyeliminować nieprawidłowe stosowania wyłączeń od zakazu. Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca.

Z sondażu CBRE wynika, że 55 proc. Polaków opowiada się za możliwością robienia zakupów we wszystkie dni tygodnia. Z badania przeprowadzonego w czerwcu br., na próbie ponad tysiąca dorosłych obywateli w panelu Ariadna, wynika, że osób chcących robić zakupy w niedzielę przybyło w ciągu roku o 4 punkty procentowe w porównaniu z poprzednią edycją tego badania.

Niedziele wolne od handlu

Jeszcze w roku 2018 rząd wprowadził dni wolne od handlu. Zakupy można zrobić jedynie w ostatnią niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Sklepy będą też otwarte w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

W pozostałe niedziele wszystkie sklepy pozostaną zamknięte. Ustawa przewiduje jednak sporo wyjątków. Z zakazu wyłączone są sklepy on-line, małe osiedlowe sklepy, stacje benzynowe, piekarnie, lodziarnie, cukiernie, kwiaciarnie, apteki i punkty apteczne, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami. Zakupy w każdą niedzielę można też zrobić na dworcach czy lotniskach.

Zobacz także: AgroUnia chce do polityki. Trzy główne postulaty
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(736)
Lewicowym Kam...
rok temu
Po co idzie się do pracy? Do pracy idzie się zarobić, to oczywiste. Do pracy nie idzie się po dni wolne. Ale każda niedziela powinna być płatna 150%- 200%, dużo ludzi chce zarobić. A praca w weekendy (w tym w niedzielę) umożliwia ludziom dorobienie sobie pieniędzy. Po drugie niektórzy ludzie mają taką sytuację, że nawet w weekendy muszą pracować, bo mają bardzo ciężką sytuację materialną. Po trzecie może ktoś się uczy a praca w weekendy to jedyna możliwość zarobku? Jak ktoś pracuje w weekend to powinien dostawać tyle samo jak za pracę od poniedziałku do piątku a nawet więcej. A może ktoś lubi pracować w weekendy a w tygodniu mieć wolne?
Asia
rok temu
sklepy powinne być otwarte nawet w niedzielę, bo człowiek może zapomnieć, że ma coś kupić lub nagle coś mu będzie potrzebne. Po drugie zakaz handlu w niedzielę to pozbawienie ludzi możliwość dorobienia sobie. Niektórzy ludzie mają taką sytuację, że nawet w weekendy muszą pracować.
Tomek
rok temu
Ukraińcy będą robić światki piątki
Rodzic
rok temu
Bardzo dobrze wszystkie sklepy powinny być otwarte w niedzielę A w tygodniowym grafiku zawsze pracownik ma wolny 1 dzień. Pensje każdy chce wyższa ale pracować najlepiej 3 razy w tygodniu. Koniec z PiS do roboty w koncu
Jeki
rok temu
Hamstwo zachodnich koncernów Liczą tylko kase
Klient
rok temu
Jako, że sam ciężko pracuję to szanuję pracę innych więc nie chadzam na zakupy w niedziele, spożywczaki są dostatecznie długo otwarte w dni powszednie. Co do punktu pocztowego w biedrze to jakaś pomyłka, aby nadać paczkę, trzeba najpierw udać się na pocztę, tam przesyłkę zważyć, opłacić itd. i wtedy dopiero zanieść do biedronki, tylko nie wiem poco skoro wszystko inne załatwię na poczcie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby otworzenie takiego punktu pocztowego np. w banku, zusie, u. skarbowym, czy innym urzędzie z którego nie sposób skorzystać nie biorąc wolnego w pracy.
Burmistrz
rok temu
Dlatego staram się omijać Biedronkę. Ciężko zapracowane pieniądze wolę wydać w bardziej ludzkich warunkach.
Zielony
rok temu
Idźcie wszyscy do pracy dodatkowo w niedziele mimo pracującego całego tygodnia przez minimum pół roku i dopiero sie wypowiadajcie
Adam
rok temu
Poczty otwierać w niedzielę
tak tak
rok temu
Chwila a czy poczty sa otwarte w soboty i niedziele? Skoro tam nie mozna nadaćprzesyłki to w Biedronce tez nie powinno sie nadawać. Kazdy moze poczekac jeden dzien albo zrobic to w sobotę.
Wojownik
rok temu
Witam Po pierwsze do Pana"anonimowego zwiazkowca".Czego się Pan boi,że mówisz anonimowo?Masz bronić ludzi i nie bać się, ludzie maja wiedzieć kto ich broni,a nie ze anonimowo.Jak się dowiedzą to Ci podziękują i wypiszą się ze związku,dziękując za taki reprezentowanie ludzi. Pozdrawiam
CCCCCCCCCCCCC...
rok temu
Po co idzie się do pracy? Do pracy idzie się zarobić, to oczywiste. Do pracy nie idzie się po dni wolne. Ale każda niedziela powinna być płatna 150%- 200%, dużo ludzi chce zarobić. U nas związki zawodowe to dziwacy,nie dajo ludziom zarobić a nawet walczyły o wprowadzenie kapitalizmu w Polsce
sdfsdf
rok temu
jeszcze chwile i w biedronkach beda rozance jak na poczcie hahaha
Tomek
rok temu
Jejku, gdzie rzucają tymi papierami i gdzie? Pracuje w jednej z nich w Poznaniu i cisza.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić