oprac. Violetta Baran| 
aktualizacja 

Prokuratura umorzyła dochodzenie. Dziewczynki zostały postrzelone, ale nic im się nie stało

135

Prokuratura Rejonowa w Wadowicach umorzyła dochodzenie w sprawie postrzelenia przez myśliwych dwóch dziewczynek, psa i konia. Zdaniem śledczych nikomu nic się nie stało.

Myśliwi postrzelili dziewczynki we Frydrychowicach. Pozostaną bezkarni?
Myśliwi postrzelili dziewczynki we Frydrychowicach. Pozostaną bezkarni? (Agencja Gazeta, Dawid Chalimoniuk)

Ta bulwersująca historia - jak przypomina na swoim profili na Facebooku Fundacja Ludzie Przeciw Myśliwym - rozegrała się 25 sierpnia we Frydrychowicach, na terenie prywatnej stadniny Konrada Szydłowskiego. Trzy dziewczynki doskonaliły swoje umiejętności jazdy konnej, gdy nad staw, w pobliżu którego znajdowały się dzieci, wjechały trzy samochody. Wysiadło z nich kilku mężczyzn i dziecko.

Mężczyźni - jak wynika z relacji świadków cytowanych przez media - nie zwracając uwagi na dziewczynki, sięgnęli po broń i zaczęli strzelać do kaczek pływających po stawie. W pewnym momencie jeden z myśliwych niefortunnie skierował lufę swojej broni w stronę dzieci. Śrut, który był w naboju, wbił się w kaski dziewczynek, zranił także jednego z koni i psa, należącego do wlaściciela stadniny. Ranny zwierzak, prawdopodobnie z bólu, zaatakował matkę jednej z dziewczynek - lekko ją ugryzł.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Myśliwi nie przejęli się tym, co się wydarzyło. Pozbierali kaczki, zapakowali się do samochodów i odjechali.

Właściciel stadniny najpierw sprawdził, czy dzieciom nic się nie stało. Potem wezwał weterynarza, by zajął się zwierzętami i policję.

Okazało się, że kaski, które miały na głowach dziewczynki, uchroniły je przed obrażeniami. Potwierdził to później - jak informuje Fundacja LPM - biegły.

Policjanci, którzy przyjechali na miejsce, nie zastali już myśliwych. Ukarali za to właściciela stadniny. Za to, że jego pies biegał bez kagańca.

Dzień później w stadninie ponownie pojawili się myśliwi. Przyjechali, by posprzątać łuski. - Spisałem numery rejestracyjne i chciałem przekazać je policji, ale ta... nie była zainteresowana - opowiadał portalowi wadowice24.pl właściciel stadniny.

Skąd ten brak zainteresowania policji myśliwymi? Mieszkańcy wsi podejrzewają, że w sprawę mogą być zamieszani zrzeszeni w jednym z kół łowieckich: myśliwi, policjanci i bardzo wpływowe osoby z Wadowic. Swoimi domysłami podzielili się z posłem Kukiz'15 Józefem Brynkusem. Ten postanowił zainterweniować w tej sprawie do komendanta powiatowego policji w Wadowicach inspektora Włodzimierza Warzechy.

"Pojawiły się sugestie, iż opieszałość w wyjaśnieniu sprawy i ukaraniu sprawców spowodowana została tym, że tereny łowieckie we Frydrychowicach należą do koła łowieckiego zrzeszającego według informacji mieszkańców, licznych funkcjonariuszy Policji oraz byłych funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa" - napisał poseł Brynkus. "Ponadto policjanci ukarali człowieka, który zwrócił się o interwencję w tej sprawie, co w powszechnym odczuciu osób znających sprawę uznane zostało za szykanę i próbę zmuszenia go do milczenia. Pretekstem do owego ukarania zgłaszającego o zdarzeniu było zachowanie jego psa, który właśnie podczas owej strzelaniny został poraniony, nie powinno zatem nikogo dziwić, że zachowywał się nerwowo. Niewątpliwie okoliczności zdarzenia i prowadzonego postępowania godzą w poczucie bezpieczeństwa obywateli i ich równości wobec prawa, a opisane okoliczności podważają także zaufanie do Policji" - dodał polityk Kukiz'15.

Oficjalne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyła Fundacja Ludzie Przeciw Myśliwym. Niestety, okazało się, śledczy umorzyli śledztwo "wobec braku znamion czynu zabronionego".

Ruch Ludzie Przeciwko Myśliwym zapowiada dalsze działania i złożenie zażalenia na decyzję prokuratury.

Źródło: Fundacja Ludzie Przeciw Myśliwym, wadowiceonline.pl, wadowice24.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić