Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Krystian Rosiński
|

Przełom kryminalistyki? Jest unikatowy jak odcisk palca, ma go każdy człowiek

30
Podziel się:

Czy oddech jest równie unikatowy, jak odciski palców? Próbują to sprawdzić naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej. - Staramy się rozgryźć, czy to w ogóle jest możliwe - podkreśla doktor habilitowany Artur Rydosz, profesor AGH. To byłby przełom dla kryminalistyki.

Przełom kryminalistyki? Jest unikatowy jak odcisk palca, ma go każdy człowiek
Oddech jest niepowtarzalny i unikatowy dla każdego człowieka? To byłby przełom (Adobe Stock, illustrissima)

Służby będą mogły niedługo rozpoznać obywateli po "oddechowym odcisku"? Sprawdzają to naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej pod przewodnictwem dra hab. inż. Artura Rydosza. Badacze chcą ustalić, czy istnieje profil lub wzorzec wydechowy (ang. exhaled breath pattern) oraz jak go wykrywać.

- Dopiero staramy się rozgryźć, czy to w ogóle jest możliwe. To znaczy - czy z 3,5 tysiąca związków, które dotychczas wykryto w wydychanym powietrzu, da się znaleźć indywidualny zestaw, oddechowy wzór (ang. pattern) danej osoby, który dodatkowo nie będzie się zmieniał ze względu na aktualny stan zdrowia czy przebyte choroby - wyjaśnił badacz.

"Odcisk z oddechu" niczym odcisk palca?

Pierwsze badania nad "odciskiem z oddechu" prowadzili naukowcy w Stanach Zjednoczonych. Artur Rydosz ocenił je jako "obiecujące". W USA przebadano tysiąc osób i otrzymano tysiąc różnych profili oddechowych.

Zobacz także: Na co Polacy wydają mniej? Pandemia powoduje zaciskanie pasa
- Oczywiście należy zweryfikować, czy nie wpłynęły na to zewnętrzne czynniki, na przykład inne miejsce badania czy inna aparatura. Jednak pierwsze analizy wydają się optymistyczne - podkreślił.

Sama hipoteza wyjątkowości oddechów pojawiła się w latach 70. XX wieku. W oddechach poszczególnych osób można znaleźć te same związki, jak i takie, które się znacząco od siebie różnią. Oznacza to, że ich obecność w przyszłości mogłaby np. informować opiekę zdrowotną o rozwoju różnych chorób.

Rozpoznają cię po oddechu

Jak zatem oddech mógłby pozwalać weryfikować tożsamość? Polski naukowiec podkreśla, że w oddechu każdego z nas znajdują się związki, które trudno porównywać ze związkami obecnymi w oddechach innych osób. I to właśnie one mogą świadczyć o unikatowości oddechu. Gdyby ta teoria znalazła potwierdzenie w praktyce, to za sprawą oddechu można by zweryfikować tożsamość.

Badania nad "oddechowym odciskiem" rozpoczną się niebawem. Zespół z AGH będzie je prowadził w ramach swych badań osób chorych na cukrzycę.

- Nawet jeżeli główna hipoteza się nie potwierdzi, to jestem przekonany, że przy okazji uda się odkryć inne biomarkery, a poprzez nasze publikacje i wyniki zachęcimy innych naukowców do badań. Często się zapomina, że dużo przełomowych odkryć powstało przez przypadek - wskazał Artur Rydosz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
toja
6 miesięcy temu
taniej bedzie w te badania zaangazowac policje. Oni moga codziennie dostarczyc tysiace probek wydechow. Moje latwo bedzie rozpoznac bo to sa te bezalkoholowe a dmucham przy kazdej kontroli.
Patryk
6 miesięcy temu
Menszczyżni różniom sie zapachem orzeszków i tu bym chciał na granicy zamiast paszportu zeby ktos sprawdzał tożsamość
asus
6 miesięcy temu
Ciekawe kto pokrywa koszty takich badań ???
Sherlock H.
6 miesięcy temu
Ciekawe kiedy zaczną identyfikować ludzi po wydechu
ref
6 miesięcy temu
Ach jak bardzo się starają, żeby nas wszystkich zniewolić. Co to za inżynierowie, bo AGH to politechnika przecież, którzy zamiast pomagać ludziom swoimi wynalazkami, próbują nimi jak lekarze szkodzić?
naukowcy
6 miesięcy temu
a kał kiedy będą sprawdzać
Życzliwy
6 miesięcy temu
Co to? Sezon ogórkowy?
wolkar
6 miesięcy temu
No i jaki z tego pożytek? Przestępca po dokonaniu przestępstwa w pomieszczeniu po prostu pootwiera okna, a o przestępstwie dokonanym na świeżym powietrzu w ogóle nie ma co mówić..
Skin78
6 miesięcy temu
Myślę że lepszy byłby odcisk z pierda i jaki unikatowy :)
HAHAHA
6 miesięcy temu
Ludziska Ja Was porozśmieszam
adam
6 miesięcy temu
W NRD przechowywano w słojach zapachy. W poduszkę krzesła montowano nowa wkładkę z włókniny, sadzano na nim delikwenta i zdejmowano próbkę zapachu, i to wcale nie z ust :-). Psy były w stanie wywąchać zapach przestępcy i wybrać odpowiednią z przedstawionych wcześniejszych próbek. Cała ta nowa koncepcja z identyfikacją ma wady, jak każdy z wcześniejszych sposobów. Siłę łańcucha mierzy się siłą najsłabszego ogniwa, przechowywanie danych w bazach, dostęp do tych baz, i zarządzanie tymi bazami. Dobrze, to tylko wygląda w TV i w filmach. Dzisiaj, zamiast chorób wieku dziecięcego mamy z tym coraz większe, nowe problemy z bezpieczeństwem.
adam
6 miesięcy temu
Nie mogą spokojnie spać zamordyści wszelkiej maści, wpierw sprawdzają dokumenty, żeby wiedzieć na ile mogą sobie pozwolić.
jusek
6 miesięcy temu
Na studiach(a byłem w tym dobry), miałem średnią 4.0!!!Teraz niestety, poziom alkoholu w wydychanym powietrzu to ok. 3,5 promila.Ale zmyłka he,he...
Anna
6 miesięcy temu
komedia, bzdurne badania ale grant milionowy dostali
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić