Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Rosyjski oligarcha z portugalskim obywatelstwem. Przechytrzył system

96

Roman Abramowicz, miliarder i właściciel klubu piłkarskiego Chelsea, zyskał portugalskie obywatelstwo. To ułatwia życie biznesmenowi, który w roku 2018 postanowił nie ubiegać się o wizę wjazdową do Wielkiej Brytanii w następstwie tarć z Rosją. Wschodnie służby zostały wtedy oskarżone o zatrucie nowiczokiem pary Brytyjczyków w Salisbury.

Rosyjski oligarcha z portugalskim obywatelstwem. Przechytrzył system
Rosyjski miliarder z portugalskim obywatelstwem. To koniec jego problemów? (Wikimedia Commons, Brian Minkoff-London Pixels)

Roman Abramowicz zyskał portugalskie obywatelstwo. Potwierdził to rzecznik prasowy Chelsea, czyli klubu piłkarskiego należącego do rosyjskiego miliardera. Jak ustaliła portugalska gazeta "Publico", Abramowicz wykorzystał przepisy obowiązujące w tym kraju, dające możliwość naturalizacji potomków sefardyjskich Żydów. Zostali oni wygnani z półwyspu Iberyjskiego podczas inkwizycji.

Portugalska prasa przypomina, że wcześniej Abramowicz ubiegał się o izraelski paszport i otrzymał go pod koniec 2018 roku. To sprawiło, że mógł rozpocząć podróżowanie do Wielkiej Brytanii bez konieczności ubiegania się o wizę.

Rosyjski miliarder z portugalskim obywatelstwem. To koniec jego problemów?

To właśnie problemy z uzyskaniem wizy sprawiły, że Abramowicz zaczął szukać alternatywy, by mógł nadal przebywać w Wielkiej Brytanii. Rosyjski biznesmen postanowił w roku 2018 nie ubiegać się o dokument legalizujący pobyt na Wyspach, co było następstwem tarć pomiędzy Londynem a Moskwą.

Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna. "To garść leków przeciwbólowych. Nie leczy"

W brytyjskim Salisbury doszło w tamtym okresie do zabójstwa pary, a za przyczynę ich zgonu uznano nowiczok. To trucizna, która jest chętnie wykorzystywana przez rosyjskie służby. Konflikt wokół tej sprawy poskutkował wprowadzeniem sankcji, które uderzyły w oligarchów z Rosji.

Abramowicz z powodu konfliktu na linii Londyn-Moskwa wycofał się z pomysłu budowy nowego stadionu Chelsea. Inwestycja miała być warta ok. 500 mln funtów i przynieść świadczenia społeczne na poziomie 20 mln funtów.

Uzyskanie paszportu jednego z państw UE oznacza, że biznesmen będzie musiał przejść przez brytyjski system imigracyjny i spełnić określone wymagania, aby mieszkać i pracować legalnie w Wielkiej Brytanii. To jedno z następstw brexitu. Jednak Abramowicz nie powinien mieć większych problemów z uzyskaniem stosownych pozwoleń.

Jak przypomina gazeta "Publico", tysiące izraelskich Żydów otrzymało już portugalskie obywatelstwa od momentu uchwalenia ustawy w roku 2015. Nad całym procesem czuwają specjaliści, którzy szukają i potwierdzają pochodzenie wnioskodawcy.

Abramowicz mógł jednak "pomóc" sobie w uzyskaniu obywatelstwa portugalskiego. Zdaniem mediów, miliarder sfinansował projekt upamiętniający spuściznę portugalskich Żydów w Hamburgu.

Historycy szacują, że na terenach obecnej Hiszpanii w XV wieku żyło ok. 300 tys. Żydów, gdy władze nakazali im i muzułmanom przejście na katolicyzm albo opuszczenie państwa. W tej sytuacji dziesiątki tysięcy Żydów uciekło na tereny zajmowane obecnie przez Portugalię. Tam wielu z nich było prześladowanych, a nawet mordowanych. W roku 1496 doszło do ich wydalenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić