o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
TOS
|

Wzrośnie składka na służbę zdrowia. O tyle zmniejszą się pensje Polaków

23
Podziel się

Polski Ład to wyższa składka zdrowotna, którą rząd zabierze z naszych zarobków. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych zmian w wielkiej rewolucji PiS, która szykowana jest na przyszły rok. Tymczasem wiele osób zadaje pytanie, po co ma płacić więcej na służbę zdrowia, skoro nieraz i tak trzeba leczyć się prywatnie.

Wzrośnie składka na służbę zdrowia. O tyle zmniejszą się pensje Polaków
Rząd sięgnie głębiej do naszych kieszeni. Tyle będziemy musieli oddać na służbę zdrowia (money.pl, Rafał Parczewski)
bESqgpbF

Będziemy płacić więcej na składkę zdrowotną. To jedno z najgłośniejszych założeń Polskiego Ładu, który ma zacząć obowiązywać w przyszłym roku. Każdy ma płacić 9 proc. na ochronę zdrowia - zdecydowało PiS. Wyjątkiem są przedsiębiorcy rozliczający się liniowo, ryczałtem i kartą podatkową - oni też zapłacą więcej, ale składka dla nich to 4,9 proc.

Choć teoretycznie składka ta już teraz ma taką wysokość, to w praktyce aż 7,75 proc. odliczamy od podatku. Płacimy więc tylko 1,25 proc. Wraz z rządową rewolucją możliwość takiego odliczenia jednak zniknie.

bESqgpbH

Składka w górę, ale kwota wolna też

Aby nasze portfele za bardzo od tego nie schudły, rząd Prawa i Sprawiedliwości w zamian podnosi kwotę wolną od podatku. Będzie ona wynosiła aż 30 tys. zł, podczas gdy obecnie jest to zaledwie 8 tys. zł. To więc duża zmiana, jednak likwidacja możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej budzi duże kontrowersje.

Zobacz także: Polski Ład okrojony? Rząd wycofuje się z części programu. Ekspert komentuje
bESqgpbN

Sprawie przyjrzał się "Fakt". Gazeta podaje, jakie kwoty będziemy oddawać na ochronę zdrowia. I tak osoba zatrudniona na umowie o pracę, która zarabia 4 tys. zł brutto, zamiast 43 złotych, zapłaci ponad 310 złotych. Przedsiębiorca rozliczający się liniowo, który ma miesięczny dochód w wysokości 6 tys. zł, zamiast 53 złotych, zapłaci 294 złote. A senior z 3 tysiącami złotych emerytury zamiast 37,50 złotego będzie musiał oddać 270 złotych.

Czy każdy powinien zapłacić więcej?

Pocieszeniem jest to, że nie odczujemy tego w kieszeniach, bo będzie wyższa kwota wolna od podatku, jednak nie wszystkim podoba się sam fakt, że większa część naszych pieniędzy pójdzie na służbę zdrowia.

Nikt nas nie pyta, co my byśmy woleli. Nie podoba mi się, że będę płacić więcej. Tym bardziej że, jeśli się coś dzieje ze zdrowiem i tak trzeba iść prywatnie. Wiec płacę dwa razy za to samo - skarży się w rozmowie z "Faktem" przedsiębiorca Nikolas.
bESqgpbO

Także Marcin, kucharz ze Skórcza, mówi wprost, że i tak leczy się prywatnie. - Za co mamy płacić więcej? Za coraz dłuższe kolejki do lekarza na NFZ? Jeśli ktoś leczy się prywatnie, powinien móc płacić niższą składkę - uważa mężczyzna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESqgpci
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Ups
2 miesiące temu
Jeden sasin to 16 000 lat opłacania składki zdrowotnej w wysokości 381 zł
Ups
2 miesiące temu
Obecnie moja kwota wolna od podatku to 25400zł ( od tej kwoty podatek niweluje obecnie składka zdrowotna w wysokości 381zł ) + 8000 daje razem 33400zł . Gdzie ta obniżka ja się pytam ? Czemu okłamujecie nas ?
Konfederacja
2 miesiące temu
Śmieszą mnie te naiwne komentarze "głupiocwanych", że ŁON chodzi prywatnie, więc po co ma płacić. Jakby biedny emeryt mógł sobie pójść też prywatnie, to niepotrzebna byłaby publiczna służba zdrowia. Jedni nie chcą płacić wcale, inni chcą zasypać niewydajny NFZ miliardami złotych. I jedni i drudzy żyją w swojej utopii i nie widzą dalej niż czubeczek własnego nosa. A wystarczy popatrzeć jak mądrze rozwiązano to w Czechach czy Niemczech. Ciekawe czy Polacy na to wpadną, czy będą woleli te swoje pitolenie po próżnicy w nieskończoność...
bESqgpcj
NiechŻyjeNFZ
2 miesiące temu
Na tym polega publiczna służba zdrowia, że jedni płacą dużo i nie korzystają, inni płacą symbolicznie i korzystają non-stop. Dzięki temu system może się utrzymać. Gdyby każdy był samowystarczalny, Konfederacja miałaby 90% poparcia, a służba zdrowia byłaby całkowicie prywatna.
HataMari
2 miesiące temu
Ja płacę 159 zł m-c za pakiet medyczny w jednej z ogólnopolskich placówek dla całej rodziny. Korzystam wyłącznie z wizyt w ramach tego pakietu. Ale nie korzystam w ogóle z NFZ. I nie zamierzam. Więc jakim prawem mam płacić zdrowotną składkę? Powinna być możliwość zadeklarowanego wyboru. Płacę za to z czego chce korzystać. Przecież są systemy, które mogą to kontrolować, bo każda wizyta na NFZ jest rejestrowana.
NS..
2 miesiące temu
Śniła mi się dobrowolna składka
Ada
2 miesiące temu
w każdym mieście czy miasteczku są budynki nfz a w nim prezesi ,dyrektorzy ,kierownicy i ich wszystkich zastępcy a te pasibrzuchy nie siedzą tam bynajmniej za średnią krajową to na to bydło w większości idą nasze pieniądze bo sama służba zdrowia w tym kraju to dno
Sunk
2 miesiące temu
Płacę od lat i to niemało za to, że żyję i nie korzystam. Im szybciej umrę tym lepiej dla mnie.
dobromil
2 miesiące temu
Niezwykle rzadko chodziłem do lekarza a ile przez to odprowadziłem kasy na służbę zdrowia. Mam dylemat: to dobrze czy źle ??????
Mike
2 miesiące temu
Czyste złodziejstwo pod przykrywką ratowania służby zdrowia. Tyle im zapłacę! Szybciej firmę zamnknę i ludzi pozwalniam. S syny.
Jac
2 miesiące temu
Wiecie kto jest największym złodziejem - Państwo, robią to w białych rękawiczkach, doświadczyłem tego np. na kupnie samochodu zapłaciłem podatek od zakupu auta 600zł od umowy CP, po 2 tygodniach musiałem zwrócić auto bo felerne czyli nie byłem już właścicielem, poszedłem do US po zwrot zapłaconego podatku ale stwierdzili k...wa się nie należy uzasadniając to na 2 stronach A4. Prawo jest więc dla biednych i głupich bo takich najlepiej się doi. Ukradli mi więc 600zł w białych rękawiczkach i pani w US jeszcze się uśmiechała z zadowoleniem a mnie k...ca strzeliła. Ot i sprawiedliwość społeczna zabrać uczciwie pracującym i dać niepracującym.
Karol
2 miesiące temu
Brawo, służba zrowia ważna rzecz!
Wkurzony
2 miesiące temu
To że się chodzi prywatnie to norma. Wśród naprawdę dobrych lekarzy jest mnóstwo takich co nie umieją leczyć, więc wybieramy leczenie prywatne. Ale dlaczego nikt nie mówi o tym, że Ci co pracują zawodowo na umowę o pracę i mają prowadzą dodatkowo działalność to płacą dwa razy składkę zdrowotną!!! A czy w związku z tym mogą mieć dwa razy lepszą opiekę? To od dawna prowadzona polityka grabieżcza!!! Płacę od lat podwójnie, a nigdy nie chcą dać mi skierowania na badania profilaktyczne. To jest złodziejski system któremu przyklaskują wszystkie rządy po kolei.
bESqgpcb
Koniecznie
2 miesiące temu
Podyskutujemy, jak rząd wprowadzi takie podwyżki, bo na razie, jak widać jest to jeszcze jedna plotka pod adresem PiS. Czasami chciałoby się, aby ci nieudacznicy z PO doszli do władzy, ale tylko po to, aby wreszcie pokazali, jak można zrujnować nasz kraj, jak parę lat temu. Może wtedy zrozumiano by, jak dobrze było za rządów PiS.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić