o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Samorządy potrzebują pieniędzy. Szykują się wielkie podwyżki opłat

89
Podziel się

Rząd odcina samorządy od pieniędzy, a samorządy podnoszą ceny. Zdrożeją przejazdy komunikacją miejską oraz codziennie rachunki. Oto jakich podwyżek możemy się spodziewać.

Samorządy potrzebują pieniędzy. Szykują się wielkie podwyżki opłat
(GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)
bEJIvuBN

Wyższe opłaty dla mieszkańców i wstrzymanie części inwestycji - Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, nie owijał w bawełnę, powiedział, że budżet na rok 2021 będzie spiąć bardzo ciężko i oszczędności trzeba szukać, gdzie się da.

Rząd tnie pieniądze dla samorządów, a dodaje im zadań, mamy pandemię i recesję w gospodarce. Tylko w tym roku dochody Warszawy spadną o 1,5 miliarda złotych - mówił prezydent Warszawy.
bEJIvuBP

Nie tylko Warszawa odbije sobie straty na mieszkańcach. Kto ucierpi najbardziej? Duże miasta. Samorządy metropolii mają większe wydatki niż te w mniejszych miastach, dlatego, aby nie dopuścić do katastrofy, pieniądze będzie trzeba pobierać od mieszkańców.

Zobacz także: Zmiany w prawie budowlanym. Ma być szybciej i łatwiej

To właśnie samorządy są odpowiedzialne za funkcjonowanie szkół, szpitali, lokalnych domów kultury czy ośrodków sportowych. Płacą też pensje urzędnikom, również tym wypłacającym 500+. Od lat słyszymy, że pieniądze z budżetu państwa nie starczają na pokrycie wszystkich opłat, więc teraz gdy rząd obcina dotacje, będzie jeszcze ciężej.

bEJIvuBV
Subwencja oświatowa w dalszym ciągu wzrasta w tempie dużo wolniejszym aniżeli wydatki na oświatę. Szacuje się, że w 2021 roku dopłata samorządu do zadań oświatowych może wzrosnąć o około 50 mln zł - mówi nam Piotr Husejko z poznańskiego urzędu miasta.

Gdzie więc podwyżki będą największe? Jak twierdzi Andrzej Porawski, na pierwszy ogień pójdą ceny biletów komunikacji miejskiej. We Wrocławiu za jednorazowy bilet zapłacimy nie 3,40 zł, ale już 4,60 zł. Bilety zdrożały też w Poznaniu i Gdańsku, a wciąż wzrost cen rozważa się w Krakowie i Lublinie.

Na tym się jednak nie skończy. Wielu mieszkańców miast dotkną podwyżki cen śmieci. I chociaż celem podnoszenia opłat za wywóz śmieci jest skłonienie Polaków do segregacji, to tym razem ucierpią i ci, którzy o ekologię dbają.

bEJIvuBW
Samorządy mają do wyboru: szukać oszczędności i samemu zwiększać dochody lub się zadłużać. A kredytów w nieskończoność przecież też brać nie można - mówi Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJIvuCq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
Damiano
rok temu
Mieszkam w Grudziądzu tu jest 20zl od osoby miesięcznie za śmieci. A u was jak jest?
dociekliwy
rok temu
Można zmniejszyć liczbę urzędników samorządowych o 50%. To pomoże.
Slash
rok temu
6 lat rządu PiS i polska w ruinie ....na złe czasy przed nami !!!
bEJIvuCr
gość
rok temu
zmniejszyć liczbę urzędników.
Skąd
rok temu
Przychodzi nastepne pokolenke samonagrodowcow syn szydlo, corka dudy ktorym się należy. Skąd wziąć kasę żeby szybko byli milionerami ?
Basia
rok temu
taaaa, ale cieszmy się że Duda dawał aaa picland nadal rozdaje!Iiii co,? można? aaano można zadłużyć kraj! Ponieważ to co rozdają to odbiorą z nawiązką pod różnymi postaciami.A to rozkradną,to przerzuca winę na zarazę.A największym zagrożeniem dla kraju, jest koalicja PiSKK !
Ściemniacze
rok temu
Spłata 447 ?
Takjest
rok temu
Kościół i kler nie płacą podatków ale korzystają z wszystkich usług.
Brawo
rok temu
Wzrośnie chodowla osłów pociągowych i będzie komunikacja. Rozwój z pisem.
Proste
rok temu
Znowu ludzie będą chodzili na pieszo to mozna sprzedać autobusy ruskim za pół ceny.
warszwiak
rok temu
Czy to przypadek że najwięcej problemow mają wielkie najbogatsze potencjalnie miasta w ktorych rządza tzw. " Samorządy" z tęczowo-czerwonym obliczem PO-SLD-PSL?!
Ola
rok temu
Całe szczęście jest PiS z nami w tych trudnych czasach bo jakby było PO to już po nas z głodu byśmy umierali i słyszeli pieniędzy nie ma i nie będzie
Krir
rok temu
Dlatego nie jeżdże komunikacja MPK bo się to nie opłaca. I co mi zrobicie Ekolodzy?
bEJIvuCj
Jacek.
rok temu
To może warto się zastanowić na co wydać pieniądze, czy na paletowe place za kupę kasy, czy dofinansowanie lewackich programów, czy może na ważniejsze cele.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić