Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

To nie programiści zarabiają najwięcej. Oto nowi królowie branży

4

Przez długi czas programiści i developerzy IT mogli liczyć na najwyższe zarobki w branży. Zdeklasowali ich specjaliści z innego obszaru. "Raport płacowy branży IT 2024" opublikowany w środę przez Organizację Pracodawców Usług IT – SoDA jasno wskazuje, kto zarabia najwięcej.

To nie programiści zarabiają najwięcej. Oto nowi królowie branży
Już nie programiści zarabiają najwięcej w branży IT. Kto może pochwalić się najwyższą pensją? (Pixabay)

Z danych zawartych w "Raporcie płacowym branży IT 2024" wynika, że na najwyższe przeciętne wynagrodzenia w branży IT mogą liczyć Eksperci DevOps i od chmury (senior DevOps Engineer/senior cloud engineer). W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę mediana wynagrodzenia wynosi 21,5 tys. zł brutto. Jeszcze więcej zgarniają zatrudnieni na kontrakcie B2B - w ich przypadku to 25,2 tys. zł netto.

Na drugim miejscu z nieco mniejszymi zarobkami znaleźli się developerzy. Seniorzy zatrudnieni na etacie mogą liczyć na 17,5 tys. zł brutto miesięcznie. Wyższe są zarobki developerów na B2B, gdzie mediana zarobków wynosi 24,4 tys. netto.

Twórcy raportu wskazują, co przyczyniło się do zmiany na podium. Ogromne znaczenie miało spowolnienie gospodarcze w połączeniu z rozwojem sztucznej inteligencji. To wszystko przełożyło się na spadek popytu na nowe aplikacje i programy. Jednocześnie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów, którzy zmniejszają koszty IT, także te związane z utrzymaniem chmury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiana w Białym Domu? Ekspert ocenia szanse Trumpa

Tylko najlepsi w branży IT mogą liczyć na najwyższe zarobki!

Przemysław Mikus, wiceprezes SoDA i dyrektor operacyjny Liki, podkreśla, że w najbliższym czasie pensje w branży IT będą nadal rosły. Zaznaczył, że odnosi się to do "wysokiej klasy ekspertów". Mikus prognozuje, że wzrost ten w mniej specjalistycznych dziedzinach, nie będzie już tak dynamiczny, jak miało to miejsce do tej pory. Powód tego jest prosty. Pensje polskich pracowników IT zbliżają się do tych na Zachodzie.

Pracownicy IT nie mogą spać spokojnie. Blisko połowa firm zrzeszonych w SoDA wskazała w ankiecie przeprowadzonej przez organizację, że w ubiegłym roku zwolniła pracowników. - Skończyły się czasy dużych zamówień z USA czy Europy Zachodniej, które realizowało po kilkudziesięciu specjalistów. I prędko nie wrócą — ocenia Mikus, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Może dojść do zwolnień w firmach IT. Zwolnienia objąć mogą pracowników działów technicznych oraz w działach wsparcia takich jak HR, czy marketing.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić