o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Górale tracą swoje majątki. Dramat na Podhalu

176
Podziel się

Podhale jest jednym z głównych bastionów PIS-u - wyborach prezydenckich blisko 70 proc. głosów oddano tu na Andrzeja Dudę. Jednak wraz z nowymi obostrzeniami mieszkańcy południowej Polski coraz częściej krytykują rząd. Chcą, by rządzący, w ramach solidarności, zrezygnowali z pensji.

Górale tracą swoje majątki. Dramat na Podhalu
"To niebywałe, co robią". Podhale ma dosyć restrykcji od rządu (In Pictures via Getty Images, Richard Baker)
bECcMXBx

Rządzący zapowiedzią zamknięcia branży hotelarskiej i gastronomicznej do 27 grudnia i kumulacji ferii uderzają w swoje wyborcze bastiony w Małopolsce.

- Podhale ma jedną fabrykę, to góry i turystyka. Nie ma tu człowieka, którego nie zabolą ostatnie rządowe decyzje. Premier mówi o 100 dniach solidarności. Niech rząd ją okaże, rezygnując z pensji - mówił dla money.pl rozgoryczony Tomasz Gut, restaurator w Zakopanem i właściciel pensjonatu w Kościelisku.

Głosów niezadowolenia jest więcej. Starty ponoszą również właściciele i pracownicy sklepów w Centrum Handlowym Krupówki.

bECcMXBz

- Jeżeli w Zakopanem nie działa gastronomia, hotele, to nie działa nic i przekłada się to na mój biznes - mówi Marcin Jurczuk, właściciel butiku PolscyProjektanci.com z Centrum Handlowego Krupówki 40.

Zobacz także: Gowin zawsze na "nie"? Rzecznik rządu odpowiada

Bastion PIS-u

bECcMXBF

W wyborach prezydenckich blisko 70 proc. głosów na Podhalu powędrowało dla Andrzeja Dudy. Nie inaczej było w wyborach do Sejmu z 2019 r. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 57,7 proc. mieszkańców Małopolski. To właśnie tu padały rekordy.

Arkadiusz Mularczyk (PiS) był zdecydowanym zwycięzcą na Sądecczyźnie i Podhalu. Zdobył łącznie 72 660 głosów. Na drugim miejscu była, również z PiS, Barbara Bartuś - 23 468.

Z kolei Andrzej Gut-Mostowy (PiS), dziś wiceminister rozwoju, pracy i technologii odpowiedzialny za branżę turystyczną, zdobył w Zakopanem 12 432 głosów.

- To niebywałe, co robią. Gut-Mostowy tuż przed konferencją premiera, który w sobotę oznajmił, że ferie będą skumulowane i domowe, mówił o ich wydłużeniu, by ograniczyć liczbę osób, które będą wypoczywać w jednym miejscu. To pokazuje, jak to nieprzemyślana decyzja - mówił dla money.pl Tymoteusz Mróz, prowadzący pensjonat w Zakopanem.

bECcMXBG

Dla niego, jak i dla innych przedsiębiorców nowe obostrzenia oznaczają stratę najlepszych tygodni w sezonie. A to właśnie w grudniu na Podhalu wyrabia się niekiedy 200 proc. przychodu, który jest potem zabezpieczeniem na gorsze miesiące.

Z najnowszych zapowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina wynika, że stoki będą jednak otwarte. Rzecz w tym, że skorzystają z nich raczej okoliczni mieszkańcy, gdy hotele nie będą mogły przyjmować turystów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECcMXCa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(176)
Karo
10 miesięcy temu
Pensjonat jest skarbonką bez dna. Od 3 lat sama pracuje po 14-16h dziennie i ciągle chodzę głodna. Przy obecnych kosztach utrzymania takiego domu, podatkach i remontach nie stać mnie na pracownika i normalne zakupy w Lidlu! Najbardziej przykre jest to, że trzeba skakać wokół gości, którym się w głowach przewraca od rozdawnictwa tego rządu i nawet nie podziękują za pobyt. Komentarze pokazują właśnie, że większość społeczeństwa nie ma edukacji finansowej i pojęcia o kosztach takiej działalności.
grażyna
10 miesięcy temu
Oni tez muszą poczuć "ściskanie pasa", a że nogawki są szerokie to cosik sie tam znajdzie.To nauka na przyszłość.
sekretarz
10 miesięcy temu
Nie płakać, górole. Wyciągi będą czynne, więc może Duduś do was przyjedzie by sobie pojeździć na nartach. Będziecie mogli go powitać chlebem i solą. W końcu to wasz człowiek.
bECcMXCb
olosz
10 miesięcy temu
ja mam klub zamknięty od marca na zero co mam powiedzieć nie mogę NIC robić a d..... z miasta UM karzą płacić mi czynsz
kiki
10 miesięcy temu
trzeba było nie głosować na PiS. A teraz siedźcie cicho i nie skomleć.
grzywacz
10 miesięcy temu
Sam mam góralskie pochodzenie ale jakoś mi górali nie żal. Traktują turystów jak dojne krowy tylko dudki i dudki. Ceny z kosmosu. a teraz płacz....
pzt
10 miesięcy temu
prawie 3 mln to sporo np. w przypadku Gut- Mostowego
syzyf.80
10 miesięcy temu
i bardzo dobrze chcieliscie PIS macie pis
aaa
10 miesięcy temu
dlaczego wy górale nie cieszycie się ze swoich wyborów?coś poszło nie tak?dutków macie na 4 życia
kim
10 miesięcy temu
Autor bzdury pisze
Biedni biedni
10 miesięcy temu
A na kontach miliony a na posesji sztaby.
BZDURA !!!
10 miesięcy temu
DRAMAT ???????
BZDURA !!!
10 miesięcy temu
DRAMAT ???????
bECcMXBT
Magdalena
10 miesięcy temu
Kocham góry, ale nie żałuję naszych górali. Zdzierają za przysłowiowe puszczanie bączków. Może czegoś się nauczą.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić