Tyle gotówki możesz mieć w domu. Musisz o tym wiedzieć

890

Transakcje bezgotówkowe stały się na tyle popularne, że coraz częściej wypierają one tradycyjny pieniądz. Część społeczeństwa pozostaje jednak wierna banknotom w portfelach i nie wyobraża sobie bez nich życia. Czy jest limit gotówki, jaką możemy zgromadzić w domu? I dlaczego warto trzymać pewną ilość pieniędzy we własnym lokum?

Tyle gotówki możesz mieć w domu. Musisz o tym wiedzieć
Tyle gotówki możesz mieć w domu. Musisz o tym wiedzieć (Adobe Stock)

Przechowywanie dużych sum pieniędzy w domu nie jest bezpieczne, ale nie brakuje osób, które nie wierzą w bankowość internetową i wolą trzymać część majątku w pobliżu.

Tyle gotówki możesz mieć w domu. Musisz o tym wiedzieć

Ile pieniędzy można przechowywać w domu? Okazuje się, że jest to kwestia nieuregulowana przez przepisy. Dlatego decyzja w 100 proc. należy do nas. Ze względów bezpieczeństwa, nie powinniśmy jednak chować "w skarpecie" całego naszego majątku.

Trzymanie dużych kwot we własnym domu jest też niepraktyczne, bo w razie zgromadzenia pokaźnej sumy, banknoty mogą zajmować sporo miejsca i trudno je będzie ukryć przed niepożądanymi osobami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska zapłaci kary za "lex Tusk"? "To nie rozwiąże sprawy"

Przez ostatnie lata trzymanie gotówki na koncie bankowym wydawało się najbezpieczniejszą formą, ale coraz większa liczba oszustw internetowych sprawiła, że część Polaków obawia się o utratę majątku zgromadzonego na wirtualnym koncie. Zwłaszcza że jeśli sami podamy oszustowi dane do konta, to bank później umyje ręce i nie zwróci nam gotówki.

Warto jednak przypomnieć, że od 1 stycznia 2024 roku ma zostać wprowadzony limit płatności gotówką przy jednorazowej transakcji. Wyniesie on 20 tys. zł. W praktyce oznacza to, że nie kupimy czegoś, co jest warte więcej niż 20 tys. zł za gotówkę. Nie jest to jednak równoznaczne z wprowadzeniem limitu posiadanej gotówki w domu.

Warto mieć jednak gotówkę w domu, bo ciągle zdarzają się miejsca, w których nie można płacić kartą. Są to chociażby małe, osiedlowe warzywniaki czy punkty sprzedaży na targowisku. Brak prądu albo awaria terminala może też sprawić, że nie zapłacimy za zakupy, jeśli w portfelu nie będziemy mieć tradycyjnych banknotów.

Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić