Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. EKO
|

Umowa o dzieło — zwrot podatku

1
Podziel się:

Umowa o dzieło (tak zwana umowa śmieciowa) jest bardzo popularną formą rozliczenia pracy, polegającą na wykonaniu danego dzieła. Jak rozliczyć PIT w przypadku tej umowy?

Umowa o dzieło — zwrot podatku
Umowa o dzieło (tak zwana umowa śmieciowa) jest bardzo popularną formą rozliczenia pracy (Pixabay)

Umowa o dzieło — zwrot podatku i granica 200 zł

Umowa o dzieło może być zawarta zarówno między podmiotom gospodarczym a osobą fizyczną jak i również między dwoma osobami fizycznymi. Jak sama nazwa mówi, dotyczy wykonania jakiegoś (zleconego) dzieła. W teorii jest przeznaczona dla przedstawicieli wolnych zawodów.

Wysokość podatku dochodowego jest uzależniona od kwoty, na którą opiewa dzieło. Rozchodzi się bowiem o graniczną sumę 200 zł. Jeśli wynagrodzenie za pracę nie jest większe niż 200 zł, w ogóle nie należy jej uwzględniać w deklaracji podatkowej. W takim przypadku nie otrzymuje się również formularza PIT 11. Zleceniodawca pobiera, a następnie przekazuje go, dokonując wpłaty na konto urzędu skarbowego zryczałtowanego podatku w wysokości 17% przychodu. Nie będzie on obniżony z tytułu kosztów uzyskania przychodu.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku wynagrodzenia za wykonane dzieło, które przekracza 200 zł. Zarobek powyżej 200 zł oznacza, iż zleceniodawca ma obowiązek wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy. Bierze się pod uwagę całą sumę wynagrodzenia, z którego pracodawca odlicza koszty uzyskania przychodu — najczęściej jest to 20% (wyjątek stanowi sytuacji, gdzie mamy do czynienia z przekazaniem praw autorskich, wtedy jest to 50%). Od powstałej w taki sposób kwoty oblicza się dopiero podatek, mając na uwadze ewentualne możliwe ulgi i odliczenia.

Wspomniany przypadek dotyczący przekazania praw autorskich na zleceniodawcę oznacza możliwość odliczenia aż 50% kosztów uzyskania przychodu, co oznacza, że podatek odliczany będzie od połowy wynagrodzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Jest praca "od ręki". Chcesz etat? "Pracodawca cię wyśmieje"

Umowa o dzieło — jaki PIT?

Zleceniodawca ma obowiązek wystawienia zleceniobiorcy PIT-11. Musi dostarczyć go do wykonującego dzieło i do urzędu skarbowego. Osoba, która wykonała zlecone dzieło, powinna zaś otrzymane wynagrodzenie uwzględnić, wypełniając PIT-37. Wyjątkiem są osoby, które samodzielnie odprowadzają zaliczki — wtedy powinny wypełnić PIT 36.

Wykonujący dzieło nie musi w składanej deklaracji wykazać identycznych kosztów uzyskania przychodu, jak w otrzymanym PIT-11. Ma prawo wpisać wyższą kwotę, jeżeli w rzeczywistości była wyższa i może to potwierdzić odpowiednią dokumentacją. Warto dodać, że wykonujący dzieło, który wypełnia PIT, jest odpowiedzialny za poprawne wypełnienie oraz wykazanie właściwej kwoty. Składając deklarację, istnieje również możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku w wysokości uzależnionej od otrzymanych przychodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Gie
2 miesiące temu
Czy teraz w "polskim ładzie" czasem nie wprowadzono podatku 12% a nie 17%?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić